Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte

Rotid närisid kuskil Harku ja Suurupi vahel kõige tavalisema fiiberoptilise andmesidekaabli mitmest kohast haljaks. FOTO: ria

Eesti on loonud oma elanikele edumeelsed e-riigi teenused ja näitab nende tasemega kukalt kogu maailmale, kuid sel kuul sai ilmseks, kui kergelt võib neid haavata vana hea loodus. E-riigi kokkukukutamiseks piisas paarist toiduotsingul rotist ja keskmisest tugevamalt puhunud tuulest.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis õigupoolest kolmapäeval juhtus? Juhtus see, et küberturvalisuse üksus CERT oli eelmisel päeval kella 20 ajal märganud riigi andmesideühendustes müstilisi katkestusi. Nii hakati 20. novembri hommikul kell 8 otsima kohta, kus võib viga olla: valguskaabli otstest lasti valgus sisse ja mõõdeti, kui kaugele see välja jõuab. Selgus, et Harku-Suurupi liinil mitte eriti kaugele.

«Kella kolmeks oli selge, millises sidekaevus olid närilised kaablit rikkunud,» kirjeldas riigi infosüsteemi ameti (RIA) riigivõrgu osakonna juht Kaido Plovits. «Otsisime võimalusi, kuidas olukord lahendada. Otsustasime, et hilisema suurema kahju vältimiseks on mõistlik kaabel kohe parandada. Kella 17 ajal alustasime kaabli parandamist ja saime suures osas valmis kella 21.30 paiku.»

21.11.2019 23.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto