Sisukord
Arvamus
Postimees
22.11.2019
Eesti Raport: Järvik valetas ja ületas oma pädevust (36) Jaaganti poliitikaradar. EKRE porised jalajäljed (22) Aasta prokurör Maarja-Liisa Kõiv: naine, keda vangid pelgavad Majandus Uue radariga saaks rohelise tule kolm tuulearendust (6) Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte (4) Välismaa Veneetsia aktivist: linna ei tohi massiturismi nimel tappa Tusk andis Orbánile looritatud hoiatuse Briti monarhi keskmiselt pojalt nõutakse koostööd uurijatega Arvamus Sven Sakkov: kes kaitseb Euroopat (21) Aarne Seppel: vaeste riik (14) Andrus Karnau: musta raha transiitmaa (10) Juhtkiri: venitamine on piinlik (21) Evelyn Kaldoja: kirjutamata kommunaalreeglid (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: raudteest, metsast ja metsistest Aleksei Lotman: Rail Baltica mõjuhindamine – jupikaupa raiumine või aeglane kuumutamine? (5) Tuuli Stewart, Juhan Telgmaa: bürokraatia kummisein ümber raudtee (2) Kultuur Kes võidab tänavu Alveri debüüdipreemia? Sport Kaalukauss langes Vladimir Ivanovi kasuks. Kas põhjendatult? (2) Kuusmaa putitab Karusid Kurlingunaiskond jäi A-divisjoni püsima Tartu Lühis jättis ligi kolm tuhat Annelinna elanikku pimedusse Alampalga tõus kiirendab lasteaiatasu kallinemist Tartus Jõgeva uus ringristmik muutus kohe hajameelsete juhtide lõksuks (22) Ahhaa läheb teaduse tuumani välja Visa hinge Rait Ratasepa mõttekoht: kust jookseb piir? (2) Urmas Vadi uues raamatus tuleb kogu aeg nutt peale Lavastusele eelnes ilust hoolijate küsitlus PÖFFi film: Tõetruu valetamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: kirjutamata kommunaalreeglid

2 min lugemist
Prilllauata WC-pott. FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Naljad prill-lauda üles jätvatest meestest on üks neid elu paradokse, mis ei väsi mind hämmastamast. Sest naistele mõeldud ühiskondlikus WCs käies võid end tabada mõttelt, et miks küll selle eelmine kasutaja – meie soole pisut keerulisema püstipissimisega eksperimenteerija – ei käitunud lõpuni vähe mehisemalt ega tõstnud prill-lauda üles, selmet sinna kollased piisad sirtsutada või paar tilka verd menstrueerida.

Mõnele teisele pakub vist jätkuvat mõtlemisainest too nupp seal taga kastil ja hari poti kõrval. Või siis on tegu keskkonnasäästlikkuse järgmise etapiga, kus ei taheta vett ega pürsti kulutada. Fakt on see, et väljutatu jääb järgmisele tulijale seirata.

Tundub, et ma pole ainus, kes arvab, et ehk vajaks ühiskond aeg-ajalt teavitust ka kirjutamata olmereeglitest.

Olen lugenud Wall Street Journalist manitsust naistele, et neil on kommunaaltualetis põhimõtteliselt kaks valikut: kas tõsta prill-laud üles või panna paber peale ja istuda. Washington Post alustas hiljuti artiklisarjaga sellest, kuidas käituda lennukis: rääkides hakatuseks sellest, et vahekäigu ja akna ääres istujad peaksid keskmise koha poolsed käetoed loovutama seal istujale, sest muidu pole tollel üldse ruumi.

Metroota Eestis tuleks meenutada ka, et seisjad peaksid hoidma eskalaatoril paremale, et kõndijad saaksid neist vasakult mööduda.

Et pika järjekorraga kohvikus pole kena lauda hõivata enne, kui endal roog käes, sest seni, kuni teie ootate, võib keegi teine samal kohal söödud saada.

Et kui ise eriarstile ei jõua, tuleks järjekorranumber esimesel võimalusel tühistada, sest see võib päästa selle võrra rutem vastuvõtule jõudva teise ootaja elu.

Muidugi pole mõnel juhul küsimus informeerituses, vaid raskekujulises antisotsiaalsuses.

Et kitsa istmevahega bussis või lennukis pole viisakas istet alla lasta isegi juhul, kui see tehniliselt võimalik on. Ning kui tõesti on väga pikk sõit ja väga suur väsimus, tuleks tagaistujale oma plaanist vähemalt viisakalt märku anda, enne kui end tema sülle langetate – lihtsalt seetõttu, et kaasreisija limonaadipudel tema talvevammusele ei lendaks või teie iste tema sülearvuti ekraani ei lömastaks.

Muidugi pole mõnel juhul küsimus informeerituses, vaid raskekujulises antisotsiaalsuses.

Need on need, kes vaatamata keelusiltidele end spordiklubi duširuumis raseerivad – justkui lootuses, et ehk lahkub mõni kaaskülastaja pesuruumist, tema kubemekarv varba vahel.

Ja need, kes viskavad spontaanselt ostust loobudes jäätise või kohukese poe kuivaineriiulile – ilmselt uskumata, et nad ise võiksid samal põhjusel sattuda korra ülessulanud jäätisele või hapuksläinud kohukesele.

Seotud lood
21.11.2019 23.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto