Sisukord
AK
Tänane leht
23.11.2019
Eesti Järvikule on kasulikum mitte ise lahkuda (60) Kool, kus laps vastutab ise ja õpetajad ei kamanda (47) Tere tulemast, Eesti bataat, lääts ja kikerhernes! Majandus Börs viitab majanduse jahtumisele Välismaa Videolugu Veneetsiast: kohalikud panevad rinnuni veele visalt vastu Endine luurejuht: Hiina tahab kaaperdada Austraalia poliitika (6) Foto: Indoneesia linn üritab lapsi «tibustada» Vučić: nn luurajaloo video võtsid üles Serbia eriteenistused (1) Tiido: soomlased vaatavad Eestit endiselt kui väikevenda (10) Soome politsei on saanud kaebusi vanade TV-sarjade kohta (15) Gabriel Richard-Molard: suur koalitsioon on surnud, elagu väike koalitsioon Arvamus Juhtkiri: kliimamuutuv toidulaud (1) Sander Punamäe: hongkonglased on Helme pärast kadedad (17) Peaministri riskiinvesteeringud (15) Lask Trumpi tagalast (6) Eesmärk oli võita aega (6) Meie kaaslane ka nutiajastul Kultuur Pulk & Pulk: müsteerium lahendatud! Saa teada, kes on kes ... nagu pisarad vihmas (2) PÖFF: Ajupestud inimesed, segased noored ja hinge kriipivad loomad Sport Tobreluts: oleme natuke paremad kui eelmisel hooajal Märtsis heideldakse koha eest päikese all Paavo Kivise peale mõeldes Nõmme Kalju värbab uut treenerit. Pildil ka Marko Kristal Verinoor Venemaa iluuisutaja püstitas lühikavas maailmarekordi Merendus Eesti perefirma betooni nõutakse Fääri saartest Jaapanini Reis Videolugu Veneetsiast: kohalikud panevad rinnuni veele visalt vastu AK Tallinn 800: puupulgad, mis kõnelevad keskaja infotehnoloogiast EKI keelekool: kuus­kümmend tuhat eesti murdesõna Rein Veidemann: e-kultuur ja/kui keelevahetus (3) Rahvusatlase koostaja: sellega sai täidetud lünk Eesti kultuuriloos Kõik need hetked kaovad ajas... ... nagu pisarad vihmas (2) Mesikäpp. Lapsed ei oska kükitada ega telekat vaadata! Mesikäpp. „Lollimaja“, Eesti kõigi aegade rajum suhte-reality! Arter Pulk & Pulk: müsteerium lahendatud! Saa teada, kes on kes Videolugu Veneetsiast: kohalikud panevad rinnuni veele visalt vastu Kertu Jukkum: Seiklused või torud? (2) Meremuuseumi juht Urmas Dresen: Üks korralik muuseum ei tohiks tiluliluga üle pingutada «Admiral Bellingshauseni» ekvaatoriületust saatsid salapärased veealused hiiglased ja Neptun ise PÖFF: Ajupestud inimesed, segased noored ja hinge kriipivad loomad Naised Köögis näitas tänaval hämmastavat julgust (8) Läheb vaidluseks! Võidusõidufilm «Le Mans ’66»: kaks arvamust Saladused skungi selja taga. Kuidas loodi kolm kuulsat sõjalennukit? Naiste jõudemonstratsioon (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rein Veidemann: e-kultuur ja/kui keelevahetus

5 min lugemist
Rein Veidemann FOTO: Stanislav Moškov

Seda me veel õnneks ei tea, kas digitaalne kultuur jääb üksnes üheks kultuurivormiks paljude teiste hulgas või vallutab see nii loojad kui ka kultuuri vastuvõtjad ehk tänase päeva kontekstis, lugejad, kirjutab Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Rein Veidemann. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pealkirjas sisalduv „e-kultuur“ on parafraas Eesti brändiks kujunenud e-riigile, mille sisuks on suur digitaliseeritus, alates dokumendihaldusest ja lõpetades valimisvõimalusega digikeskkonnas. Täpsuse huvides tulekski rääkida digitaalsest kultuurist. Siiski on sellelgi eelkäija elektroonilise kultuuri näol olemas, ulatudes rokiajastu algusse 1950ndate keskpaigas.

Kuigi esimene elektrikitarr tehti 1932. aastal, loetakse selle loojaks siiski saksa päritolu USA muusikut Les Pauli, kodanikunimega Lester William Polsfussi (9. juuni 1915, Wisconsin – 13. august 2009, New York). 1988. aastal lisati ta Ohios Clevelandis asuva Rock’n’rolli Kuulsuste Halli valitute nimekirja. Muusikakeele seisukohast tähendas helipea, võimendi ja kõlarite kasutuselevõtt kitarril keele vahetust: klassikalise, sõrmitsemisega tekitatud muusika asemel oli tegemist metallist keeltega magnetväljas indutseeritud elektrilise signaali muundamisega akustiliseks signaaliks, mille kõla ja tämbri muutmiseks hakati kasutama elektroonilisi filtreid ja muid efekte.

22.11.2019 25.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto