Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sander Punamäe: hongkonglased on Helme pärast kadedad

2 min lugemist
Hongkongi tänavarahutused.  FOTO: Erik Tikan

Teismeeas tüdrukud seisavad minu kõrval, Molotovi kokteilid käes, ja jooksevad ennastsalgavalt totalitaarse Hiina keskvõimu vastu võitlusesse. Ja siis kostab mu taskust telefonitilin. Jälle käib kemplus, mida Helme ütles või ei öelnud. 

Oeh. Täielik nali. Mingi pseudoprobleem. Hongkongis ägedaks läinud konfliktis rahva ja politseijõudude vahel paistab Eesti konnatiigina ja pealkirjad näivad naeruväärsed. Raske on tagasi rutiinsele dokumentides sobramist täis tööle tulla, kui teises maailma otsas käib päris revolutsioon. Kui honkonglased kuuleksid, et meie teisipäeva suurimaks päevapoliitiliseks probleemiks on jahumine ühe poliitiku plaanist B, läheksid nad kadedusest roheliseks.

Sest vähemalt on Helme meie enda poolt riigi etteotsa valitud, ja seda võimalust soovivad ka hongkonglased: vaba demokraatlikku ja üldist valimisõigust. Nemad on valmis valitud Helme – või kohalikus kontekstis Wongi – nimel surema.

Meil on igav riik, sest oleme maailmas tublid viielised ja paljudele eeskujuks. Eestis on võimalus pidada ajaleheveergudel sõnavõitlusi ja valida oma riigijuhte. Aga. See on luksus, sest kuigi meil pole revolutsiooni ja vihast vägivaldset võitlust, on selge, et demokraatia ja vabadused pole mingi iseenesest mõistetav nähtus. Selle nimel tuleb pidevalt lüüa väikeseid sõnalahinguid.

Vassimisega ei saa leppida ja valetamine ei tohi normaalseks muutuda. Sest kui me neid lahinguid ajaleheveergudel täna ei pea, siis võib juhtuda – ptüi, ptüi, ptüi –, et peame kord ka siinsetel tänavatel politseijõudude vastu minema ja demokraatiat kaitsma.

Oleme õnnelikud, et meie päevapoliitika probleemid kaugelt vaadates niivõrd naeruväärsed tunduvad.

See tüütu faktikontroll ja poliitikute jahmerdamise jälgimine on privileeg. Sõnadega demokraatia eest võitlemine on luksuskaup, mille hind pole sugugi väiksem kui revolutsiooni käigus visatud Molotovi kokteili. Ja seda enam on kurb vaadata, kuidas mõni poliitik teadlikult vassib ja kätte võideldud demokraatlikele õigustele näkku sülitab.

Oleme õnnelikud, et meie päevapoliitika probleemid kaugelt vaadates niivõrd naeruväärsed tunduvad. Hongkonglased on eestlaste peale kadedad, et ei saa ajakirjandusest lugeda vassiva Helme kohta. Sest nende probleemid on hoopis suuremad.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto