T, 6.12.2022

Tartu Postimehe piparkoogivõistlus ootab tänavusi meistriteoseid

Eili Arula
, ajakirjanik
Tartu Postimehe piparkoogivõistlus ootab tänavusi meistriteoseid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: TPM

Kuigi praegu on maa veel must ning napid külmakraadid ei loo just jõulumeelelu, ei jää Tartu Postimehe piparkoogivõistlus tulemata. Tänasest ootab Tartu Postimehe toimetus taas kõiki huvilisi osa võtma iga-aastasest piparkookide küpsetamise mõõduvõtust.

Sellel võivad osaleda kõik huvilised ning võistlustöödele seab piirid ainult küpsetajate fantaasia. Võistlusel on vaid üks tingimus: küpsetis peab olema valmistatud piparkoogitainast. Ka pole vahet, kas tainas on ise tehtud või poest ostetud, kas teos on glasuuriga kaetud või mitte.

Tartu Postimehe piparkoogikonkursi kahekordsed võitjad Inga ja Mait Hanni meisterdavad võistlusele pea igal aastal mõne põllutöömasina. 2016. aastal tõi neile võidu piparkoogist kombain.
Tartu Postimehe piparkoogikonkursi kahekordsed võitjad Inga ja Mait Hanni meisterdavad võistlusele pea igal aastal mõne põllutöömasina. 2016. aastal tõi neile võidu piparkoogist kombain. Foto: Margus Ansu

Tänavune Tartu Postimehe piparkoogivõistlus on järjekorras juba 19. Selle aja jooksul on võistlusele saadetud sadu töid ning nii mõnigi küpsetaja ajab võistluse jaoks ahju kuumaks igal aastal.

Piparkoogist põllutöömasinad

Näiteks on neljal varasemal aastal võistlusest osa võtnud ema ja poeg Inga ja Mait Hanni Annikorust. Viimastel aastatel piparkoogist põllumajandusmasinaid meisterdanud Hannid on võistluse ka kahel korral võitnud. Esimest korda olid nad võidukad 2015. aastal, mil toona nelja-aastane Mait ja tema ema Inga meisterdasid jõulukinke vedava traktori. Aasta hiljem nõudis siis viieaastaseks saanud Mait, et tuleb teha piparkoogist kombain.

Kolm aastat tagasi võitsid Tartu Postimehe piparkoogivõistluse toona viieaastase Mait Hanni ja tema ema Inga Hanni võistlustööga «Kombain».
Kolm aastat tagasi võitsid Tartu Postimehe piparkoogivõistluse toona viieaastase Mait Hanni ja tema ema Inga Hanni võistlustööga «Kombain». Foto: Margus Ansu

Inga Hanni meenutas, et kombaini valmistamiseks kulus umbes nädal. «Mina olin päeval tööl ja Mait oli lasteaias, aga siis igal õhtul meisterdasime jälle kombaini,» meenutas ta. Ka osalesid Hannid võistlusel 2017. aastal ning tol korral jäi Hannide piparkoogist traktor Fiat teiseks. «Oh, väga hea,» võttis toona Inga Hanni teise koha uudise rõõmuga vastu. «Kolm korda järjest võites hakatakse veel viimati kokkumängus süüdistama,» sõnas pereema muheledes. Ka mullu saavutasid Hannid võistlusel piparkoogist taimekaitsepritsiga teise koha.

Unetud ööd

Eelmisel aastal võitis võistluse Eleri Hirv, kes valmistas võistlusele piparkoogist lillekorvid. Žürii kiitis võistlustöö õrnust, kaunidust ja perfektset viimistlust, samuti maitset. Lillekorvid olid ainukesed piparkoogid, mis olid rullitud imeõhukeseks. Tainas oli ostetud Gustavi kohvikust, aga glasuuri tegi Hirv ise.

Mullu võitis võistluse Eleri Hirv, kes meisterdas piparkookidest lillekorvid.
Mullu võitis võistluse Eleri Hirv, kes meisterdas piparkookidest lillekorvid. Foto: Margus Ansu

Mullune võitja selgitas, et kogu võidutöö peale kulus tal 18 tundi. Tal oli ka mitmel varasemal aastal mõte võistlusel osaleda, aga ühtegi head ideed, mida küpsetada, ei tekkinud. «Möödunud aastal tahtsin väga osaleda ja sel aastal mõtlesin, et kui idee tuleb, siis osalen,» rääkis Hirv.

Lilli-Mai Mihhailova valmistatud piparkoogist sõlg saavutas võistlusel esikoha 2017. aastal.
Lilli-Mai Mihhailova valmistatud piparkoogist sõlg saavutas võistlusel esikoha 2017. aastal. Foto: Sille Annuk

Tunamullu võidutsenud Lilli-Mai Mihhailova valmistas võidutööks piparkoogist sõle, mille valmistamiseks kulus üheksa tundi. «Alustasin võistlustöö küpsetamist õhtul kell seitse ja lõpetasin varahommikul kell neli,» sõnas Mihhailova. Hõbedane piparkoogist sõlg on veel praegugi Tartu Postimehe toimetuses alles.

2013. aastal võitis võistluse Olle Miljukov, kes valmistas piparkoogist Kõpu tuletorni.
2013. aastal võitis võistluse Olle Miljukov, kes valmistas piparkoogist Kõpu tuletorni. Foto: Kristjan Teedema

Ka on piparkoogivõistlusel osalejad kasutanud tööde tegemiseks inseneritehnikat. Näiteks 2013. aasta võidutöö, piparkoogist Kõpu tuletorni meisterdanud Olle Miljukov kasutas töö tegemisel AutoCADi joonestusprogrammi. Ka on valmistatud palju võistlustöid ühiselt, näiteks võtab piparkoogivõistlusest pea alati osa Hiie kool. Üle-eelmisel aastal saavutas Hiie koolilaste meisterdatud «Rail Baltic» parima koha koolide kategoorias.

VÕISTLUSJUHEND

  • Tartu Postimehe piparkoogivõistlus kestab 25. novembrist 16. detsembrini.
  • Võistlustööd tuleb tuua Tartu Postimehe kuulutuste vastuvõttu. (Ülikooli 2a, 5. korrus).
  • Võistlustööle tuleb kindlasti lisada autori nimi ja kontaktandmed.
  • Võistlustöid hindab žürii. Žüriisse kuuluvad Tartu Postimehe toimetuse töötajad, raadio Kuku ja Elmari ning Kanal 2 tegijad.
  • Žürii hindab nii võistlustööde välimust kui ka maitset. Seega tasub võistlustöö juurde panna ka tükke, mille ärasöömisel töö üldmulje ei kannataks.
  • Võistluse võitjaga võetakse ühendust 18. detsembril ning tulemused tehakse teatavaks 27. detsembri Tartu Postimehes.
  • Võistluste parimatele paneb auhinnad välja Tartu Postimees, peaauhind on Postimehe aastatellimus.
  • Võistlustööd jäävad uue aasta alguseni Tartu Postimehe toimetuse ruumidesse näitusele.
Märksõnad
Tagasi üles