Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.11.2019
Eesti Militaarhuviline Oleg hoidis Mustamäe korteris 200 kilo lõhkeainet (3) Loomakaitsjad avaldasid meelt puurikanade kaitseks (1) Täna selgub maaeluminister Mart Järviku saatus (5) E-residentsuse üks loojatest: oleme viinud Eesti maine täiesti uuele tasemele Ida-Virumaalt leiti haruldane viikingiaegne sõlg Majandus Eesti tuumajaama eestvedaja: teeme kohalikele hea pakkumise (1) Eesti disainifirmad paotavad ust Jaapani turule Välismaa Trump sai miljardärist konkurendi Vietnamlaste surmaga seotud inimsmugeldajad lähevad kohtu ette Briti professor: me ei tea, miks me Brexitit teeme (2) Dubai kõrbes kasvatatakse Norra eeskujul lõhet (1) Arvamus Juhtkiri: kantsleri näidishukkamine (33) Erkki Koort: pildid, mis seadustavad okupatsiooni (43) Jaan Sootak: ähvardamine kui vaimne vägivallakuritegu (1) Martin Mölder: kaks ühe vastu – erakondade reitingute võrdlus (1) Jean-Pierre Maulny: Macron ja NATO matused (1) Sandra Roosna: mis saab meie eesti keelest Meie Eesti Karmen Palts: lapse vajadus määrab vanema ja õpetaja suhtluse (2) Riin Seema: pedagoogiline võimuvõitlus Martin Ehala: keda toetada kodu ja kooli vaidluses? Kultuur Raamist väljas: Kukutada valitsust? Loominguliselt! (1) Addamsite perekonna allakäik PÖFF: Filipiinide ema groteskid PÖFF: Mina poksin, sina respekteeri PÖFF: Balkanimaa politseinike kibe leib Sport Tagasi sünnisaarel. Ehk ka uue treeneriga koondises Draama, rõõm ja põhjapõder Eesti meesvehklejate olümpiarong kaugeneb Arnett Moultrie tagasi Kalev/Cramosse? Tartu Kingitud jõulupuu saadeti teele heldimuse ja silmaveega Priit Pullerits: naiivsed kliimasõdalased (32) Tühjana seisnud raeplatsi ruumid saavad miljoni eest uue elu Lõhkumistoas võib rahus laamendada Tartu Postimehe piparkoogivõistlus ootab tänavusi meistriteoseid Välimise ilu otsingutel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Koort: pildid, mis seadustavad okupatsiooni

2 min lugemist
Erkki Koort FOTO: Konstantin Sednev

Maaeluminister Mart Järvik on hetkel meedias enim mainitud persoon. Mainime siis korra veel: Mart Järvik.

Sellega ma piirdun, kuid mitte tegevusega. On üks asi, millest ühiskond on liiga kergelt üle libisenud, kuid mis muudab meid märkamatult.

Teemaks ei ole listeeriaskandaali asjaolud, mis on olulised. Teemaks ei ole PRIA kohtuasi, mis peab saama lahenduse, kuid on detail. Teemaks ei ole veel väga paljud asjad, mis on kahtlemata tähtsad, kuid ikkagi detailid järgnevat arvesse võttes.

Ei, teemaks ei ole ka plaan B ja NATO, vaid hoopis see, et me ei paista olevat enam sama riik, mis NATOsse püüdles.

Probleem ei ole piltides. Probleem on seal kujutatud isikutes. Nendes piltides, millega seatakse kahtluse alla Eesti Vabariigi järjepidevus. Iroonilisel kombel toimub see majas, mis on enne teist maailmasõda just ministeeriumiks rajatud ja mis võiks seetõttu olla just riigi järjepidevuse majakas.

Praegune minister esitleb oma CVs (ilmselt põhjendatud uhkusega), et on 1991. aastast alates Rassi talu peremees. Kulla peremees, 1940–1941 ja 1944–1991 ministeeriumis heljunud võimu jätkudes ei oleks mingit talu olnudki. Olete sellele mõelnud?

Ehk aitab Eestimaa Töörahva Kommuuni ajaloost rääkiv katke: «Ka nüüd olid eesti kommunistid seisukohal, et mõisaid ei tükeldata, vaid seal luuakse ühismajapidamised – kommuunid. Kuid tol ajal oli palju maatamehi ja kehvtalupoegi, kes soovisid «oma» maad.»

Teatud ametikohtadel oli okupatsiooni funktsionäärina võimatu repressioonides mitteosalemine.

43

Ahjaa, Eestimaa Töörahva Kommuun. Loodetavasti on rahvamajanduse komissari Hans Pöögelmanni (või põllumajanduse osakonnajuhataja Gustav Kipperi) pilt ikka kah maaeluministeeriumi seinal, sest nemadki on «osa põllumajanduse järjepidevusest» ning «seinapinda oli» ja «pealegi on põllumajandus sügavalt ebapoliitiline eluala».

Nalja teete? Kui nii, siis väga halb nali.

Teatud ametikohtadel oli okupatsiooni funktsionäärina võimatu repressioonides mitteosalemine. Seega mõjub kummalisena M.J. (et mitte taas nime mainida) riigikogus öeldu «me ei saa eitada nõukogude aega». Saame küll. Seda aega pole kunagi olnud. Oli Nõukogude Liidu okupatsioon (loomulikult oli ka Natsi-Saksamaa okupatsioon) ning põllumajanduse struktuuri muutmisel oli selle režiimi püsimisel ülioluline roll.

Kui 1920ndatel oleks riputatud ministeeriumi seinale Hans Pöögelmanni pilt, oleks nähtavasti poliitiline politsei juba külas käinud. Me ei ela 1920ndates ja süvariik on hoopis teise sügavusega, kuid sidet reaalsusega ka ei maksaks kaotada.

Seotud lood
23.11.2019 26.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto