Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
26.11.2019
Eesti EKRE kolmanda ministri hind oli tippametnik (57) Apteegireformi töörühma sõelale on jäänud turg vabaks lasta (1) Ukrainas kõrvetada saanud Teder teeb Kiievi kesklinna superinvesteeringu (4) Paljassaarde kerkib Eesti oma Hollywood Majandus Vapustus perefirmas: kalatehas pandi kõige kiiremal ajal kinni (43) Eestlased põlgavad lihavaba liha ära (15) Peterson Soome streigist: Eesti postiljonid on samas seisus, aga nad pole streigivõimelised (2) Välismaa Kardetud streigikaos jäi Helsingis ära Hongkongis võtsid demokraatiameelsed võimsa võidu Peep Peterson: Soome streik paneb Eesti ühingud mõtlema Arstid: Assange võib Briti vanglas peagi surra Kohalik vaade. Spiooniafäär Serbias Vene kurssi ei muuda Kohalik vaade. Mida tegi GRU ohvitser Kataloonias? (8) Arvamus Juhtkiri: juhtimisprobleem Ratas (20) Bretty Sarapuu: sõnum uppuvatelt saartelt Eiki Nestor: mitte ainult ametnik Lemettist (16) Andres Herkel: kuidas käia ümber Macroniga? (2) Meie Eesti Erkki Koort: kõik hiinlased pole riskiinvestorid (1) Suursaadik Marten Kokk: Eesti ei vaja just Hiina raha Kultuur Patoloogilise valetaja piinad Pentsik, rõve ja poeetiline Õhkav unistus minevikuraskuste järele Režissöör, kes jagaks rikkuse ümber Sport Tunnete ülekeemine luhtas võiduseeria jätkumise Kalev naasis võidulainele Ekskalevlased lahkuvad järjest koduklubidest Tervis Geenide muutmine võib haigustest päästa (1) Tartu Bussidele lisandub andureid, mis ajavad sahamehed kiiresti tööle Kodanikupäeva aumärgi pälvinud töötavad teiste heaks Noored võimlejad pääsesid maailma esiviisikusse Klaverimuuseumi filiaal Luunjas sai väärtusliku annetuse Janika Kronbergi seitse kujunes kaheksaks PÖFFi film: Vaatajat tabab paaniline pinge Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suursaadik Marten Kokk: Eesti ei vaja just Hiina raha

6 min lugemist
  • Eesti võiks olla suhetes Hiinaga pragmaatiline.
  • Hiina hoiatas oma ettevõtjaid Tallinn-Helsingi tunneli vähese tasuvuse eest.
  • Hiina on ehitanud 130 000 km kiirteid sama ajaga, kui meie sellest vaid räägime.
  • EL saab globaalses konkurentsis hakkama, kui püsib ühtse ja tugevana.
FOTO: Pm

Eesti ei saa arendada suhteid Hiinaga partnerite arvelt, vaid peaks ära kuulama ka nende mured, leiab aastatel 2016–2019 Pekingis Eesti suursaadikuna töötanud Marten Kokk.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuidas oli Hiinas Eesti suursaadikuna töötada?

Mul oli Hiina vastu huvi tegelikult juba lapsepõlvest. Kui nõukogude aja lõpus anti Miina Härma koolis valida, siis jätsin joonestamise ja kehalise kasvatuse ära ning õppisin selle asemel hiina keelt ja idamaade kultuuri. Olin Hiinat eelmise kümnendi keskel ka turistina külastanud.

Hiina arengut – 40 aastat järjepidevat majanduskasvu, mis kohati on aastaid olnud ka kahekohaline arv – on olnud huvitav ja õpetlik jälgida ka suursaadiku ametis. SKT kasv on seal tõepoolest asi, mida saab silmaga näha. Kui ma umbes 15 aastat tagasi seal käisin, oli neil põhimõtteliselt üks kiirrongi ühendus: Shanghai Pudongi lennujaamast kesklinna käis maglev-tehnoloogial põhinev rong. Nüüd on kiirrongi teid 29 000 kilomeetrit. Pekingist Shanghaisse (kahte Hiina suurimat linna eraldab raudteed pidi 1300 km – toim) saab tänapäeval sõita nelja ja poole tunniga.

Sama asi on maanteedega: lühikese ajaga, peaaegu sama kaua, kui meie Tallinna-Tartu neljarajalisest teest oleme kõnelenud, on ehitatud 130 000 kilomeetrit kiirteid. Hiina kiirteede võrgustik läks kilometraažilt USAst mööda juba aastal 2012. Hiinas on vanasõna: kui tahad rikkaks saada, ehita kõigepealt tee! Seda pole nad unustanud.

Ka minu ametiajal toimusid arengud üpris erakordse kiirusega. Näiteks makselahenduste reform: paari aastaga mindi sularahalt üle mobiilimaksetele. Krediitkaartide kasutamine jäeti Hiinas sisuliselt vahele, nagu meie omal ajal tegime tšekiraamatutega.

Kokkuvõttes oli saadikuna Hiinas töötada erakordselt huvitav. Kahepoolsetes suhetes oli ka hea aeg, mistõttu sai palju teha. Toimus hulgaliselt kõrgetasemelisi visiite, ka president Kersti Kaljulaidi oma. Peaministrid kohtusid igal aastal. Samuti põllumajandusministrid: Tarmo Tamm ja Hiina põllumajandusminister Han Changfu said praktiliselt sõpradeks.

25.11.2019 27.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto