Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (5) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eiki Nestor: mitte ainult ametnik Lemettist

3 min lugemist
Eiki Nestor. FOTO: Mihkel Maripuu

Mida näib endast kujutavat riigireform ehk riigiaparaadi tegevuse n-ö ümbermõtestamine ja kaasajastamine, kirjutab endine riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE).

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Uuesti sündinud Eesti vabariigi esimestel aastatel oli paljude muude tähtsate asjaajamiste juures üks olulisemaid avaliku teenistuse loomine. Need mõttemõlgutused toimusid ilma suurema avaliku huvita ja ei muutunud ka erimeelsuste tõttu poliitiliseks. Üsna üksmeeles valiti demokraatlikes õigusriikides kasutusel olevatest üks – mittepoliitilise ametkonna mudel.

On ka teada ju demokraatlikud riigid, kus vabade valimiste tulemusel ei muutu ainult valitsuse koosseis, vaid vahetub ka kogu tippametnikkond. Eestis otsustasime jätta selle variandi kasutamata kui meile kõlbmatu ja seda eelkõige kolmel põhjusel. Esiteks seetõttu, et noor riik vajas töölehakkamiseks ametnikkonda, mida iseloomustaksid järjepidevus ja professionaalsus, mida poliitiliste tuulesuundade muutlikkuse tõttu pole võimalik tagada. Teiseks – väga praktiline muuseas –, on see moodus kindlasti odavam. And last but not least – parteilisest ametnikkonnast oli kõigil villand. Rõhuasetusega sõnal «kõigil», ka ametnikel endil.

Ustavus riigile, mida teenid, käib mõlema ülalmainitud avaliku teenistuse mudeli kohta. Nii nagu ka ausus ja seaduskuulekus. Ning demokraatliku riigi loomulik osa on õigusemõistmise sõltumatus, ilma milleta pole vaba ühiskonda olemas.

Pärast algusaastate võbelusi oleme riigi tasandil enam-vähem hästi toime tulnud. Pea kakskümmend aastat tagasi oli minulgi ministriametis juhus, kus pärast ühe tubli inimese kõrgesse nõukogusse nimetamist tuli ta ministri juurde ja tuletas meelde, et kuulub Keskerakonda. Tegin enda meelest nalja ja ütlesin, et see pole minu, vaid tema probleem. Kui daam nutma puhkes, mõistsin, et naljakat pole siin tema jaoks midagi. Palusin vabandust ja rahustasin.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto