Sisukord
Arvamus
Postimees
26.11.2019
Eesti EKRE kolmanda ministri hind oli tippametnik (57) Apteegireformi töörühma sõelale on jäänud turg vabaks lasta (1) Ukrainas kõrvetada saanud Teder teeb Kiievi kesklinna superinvesteeringu (4) Paljassaarde kerkib Eesti oma Hollywood Majandus Vapustus perefirmas: kalatehas pandi kõige kiiremal ajal kinni (43) Eestlased põlgavad lihavaba liha ära (15) Peterson Soome streigist: Eesti postiljonid on samas seisus, aga nad pole streigivõimelised (2) Välismaa Kardetud streigikaos jäi Helsingis ära Hongkongis võtsid demokraatiameelsed võimsa võidu Peep Peterson: Soome streik paneb Eesti ühingud mõtlema Arstid: Assange võib Briti vanglas peagi surra Kohalik vaade. Spiooniafäär Serbias Vene kurssi ei muuda Kohalik vaade. Mida tegi GRU ohvitser Kataloonias? (8) Arvamus Juhtkiri: juhtimisprobleem Ratas (20) Bretty Sarapuu: sõnum uppuvatelt saartelt Eiki Nestor: mitte ainult ametnik Lemettist (16) Andres Herkel: kuidas käia ümber Macroniga? (2) Meie Eesti Erkki Koort: kõik hiinlased pole riskiinvestorid (1) Suursaadik Marten Kokk: Eesti ei vaja just Hiina raha Kultuur Patoloogilise valetaja piinad Pentsik, rõve ja poeetiline Õhkav unistus minevikuraskuste järele Režissöör, kes jagaks rikkuse ümber Sport Tunnete ülekeemine luhtas võiduseeria jätkumise Kalev naasis võidulainele Ekskalevlased lahkuvad järjest koduklubidest Tervis Geenide muutmine võib haigustest päästa (1) Tartu Bussidele lisandub andureid, mis ajavad sahamehed kiiresti tööle Kodanikupäeva aumärgi pälvinud töötavad teiste heaks Noored võimlejad pääsesid maailma esiviisikusse Klaverimuuseumi filiaal Luunjas sai väärtusliku annetuse Janika Kronbergi seitse kujunes kaheksaks PÖFFi film: Vaatajat tabab paaniline pinge Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eiki Nestor: mitte ainult ametnik Lemettist

3 min lugemist
Eiki Nestor. FOTO: Mihkel Maripuu

Mida näib endast kujutavat riigireform ehk riigiaparaadi tegevuse n-ö ümbermõtestamine ja kaasajastamine, kirjutab endine riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Uuesti sündinud Eesti vabariigi esimestel aastatel oli paljude muude tähtsate asjaajamiste juures üks olulisemaid avaliku teenistuse loomine. Need mõttemõlgutused toimusid ilma suurema avaliku huvita ja ei muutunud ka erimeelsuste tõttu poliitiliseks. Üsna üksmeeles valiti demokraatlikes õigusriikides kasutusel olevatest üks – mittepoliitilise ametkonna mudel.

On ka teada ju demokraatlikud riigid, kus vabade valimiste tulemusel ei muutu ainult valitsuse koosseis, vaid vahetub ka kogu tippametnikkond. Eestis otsustasime jätta selle variandi kasutamata kui meile kõlbmatu ja seda eelkõige kolmel põhjusel. Esiteks seetõttu, et noor riik vajas töölehakkamiseks ametnikkonda, mida iseloomustaksid järjepidevus ja professionaalsus, mida poliitiliste tuulesuundade muutlikkuse tõttu pole võimalik tagada. Teiseks – väga praktiline muuseas –, on see moodus kindlasti odavam. And last but not least – parteilisest ametnikkonnast oli kõigil villand. Rõhuasetusega sõnal «kõigil», ka ametnikel endil.

Ustavus riigile, mida teenid, käib mõlema ülalmainitud avaliku teenistuse mudeli kohta. Nii nagu ka ausus ja seaduskuulekus. Ning demokraatliku riigi loomulik osa on õigusemõistmise sõltumatus, ilma milleta pole vaba ühiskonda olemas.

Pärast algusaastate võbelusi oleme riigi tasandil enam-vähem hästi toime tulnud. Pea kakskümmend aastat tagasi oli minulgi ministriametis juhus, kus pärast ühe tubli inimese kõrgesse nõukogusse nimetamist tuli ta ministri juurde ja tuletas meelde, et kuulub Keskerakonda. Tegin enda meelest nalja ja ütlesin, et see pole minu, vaid tema probleem. Kui daam nutma puhkes, mõistsin, et naljakat pole siin tema jaoks midagi. Palusin vabandust ja rahustasin.

25.11.2019 27.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto