Sisukord
Kultuur
Tänane leht
27.11.2019
Eesti Isamaa seisab Lemetti hukkamõistjate leeris (42) Neljarajaliste maanteede ehitusplaan sai näo (4) Tallinnas hakkavad tööle uued bussiliinid Majandus Kolm aastat kasvanud turg hangus vastu talve Soome fond ostab siin kortereid kokku (7) Välismaa Sentsov ülistas euroliitu ja hoiatas petva Putini eest (3) Albaania rannikualasid raputas tugev maavärin (1) Tallinna tunnel võib otsustada Arktika suurprojekti saatuse (6) Arvamus Juhtkiri: kinnisvaraturg korrastub (2) Maarja Vaino: Eesti – suure või väikese tähega? (9) Erkki Koort: lahenduseta jäänud lahendus (8) Mart Raudsaar: kes pakuks valgust? (1) Meie Eesti Rahvus ja emakeel on registris, usk mitte (3) Teadlane: kuni veerandi elanike elukoht pole teada (4) Kultuur Sirje Helme: Kunst võiks praegu liikuda just teaduse poole Kolme Wilde unenägu pisuhännaga PÖFF: ohtlik roosamannakristlus PÖFF: lapsuke süsteemi hammaste vahel PÖFF: kolm hädavalet ellujäämiseks Sport «Tuumalöök Venemaa spordi pihta» Tartu Ootamatu libedus niitis jalakäijaid jalust ja tekitas liikluses kaose Tuleval sügisel asuvad noored õppima katoliku gümnaasiumis Tiigi tänava büroohoone ehitusega läheb veel aega Rahvusülikooli aastapäev toob Toomemäele Tartu vaimu Sidesõlme direktor heitis enne lammutajaid oma kabinetile viimase pilgu Pahur Karoliina kaalub, kas pugeda põhku või ei PÖFFi film: Koera surm vallandab paranoilise sündmusteahela Gildi galerii avas telekunstniku mälestuseks tema maalide näituse Artur Kuusi karikatuur: viimane kandidaat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirje Helme: Kunst võiks praegu liikuda just teaduse poole

8 min lugemist
Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme. FOTO: Mihkel Maripuu FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti Kunstimuuseum tähistas hiljuti uhkelt oma sajandat sünnipäeva. Muuseumi minevikust, olevikust ja tulevikust rääkis selle direktor Sirje Helme.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis on teie jaoks saja aasta jooksul kunstimuuseumi olulisemad verstapostid?

Kindlasti muuseumi algus. 1905. aastal hakkas Laikmaa rääkima kunstimuuseumi vajalikkusest, siis läks pikalt aega, enne kui see 1919. aastal asutati, kuid esialgu siiski mitte ainult kunstimuuseumina. Oli Vabadussõja aeg, aga asutati sõjast hoolimata. Seda on praegu väga raske ette kujutada. Sa isegi ei tea, missugune riik sul olema hakkab… Kas me võidame Vabadussõja? Kui ei võida, mis siis saab? Mis siis üldse saab? Kõik need elud ja ideed toimisid justkui üksteisest sõltumatult, aga samas olid nagu kimbus kokku sõlmitud. Algus- või loomisaeg riigile, mida reaalselt veel polnud – see oli küll välja kuulutatud, ent veel tegeliku võimuta... Oli ikka uskumatu, et sel ajal mõeldi nii põhjalikult oma kultuurile. ​See oligi esimene verstapost.

26.11.2019 28.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto