Sisukord
Maa Elu
Postimees
28.11.2019
Eesti Järvik surus PRIAt kolme ettevõtja huvides, Ratas teab sellest juba augustist (84) Ebatavaline libedus niitis kogu Tallinnal jalad alt Eesti ärimehe vana laevafirma on segatud SEB rahapesuskandaali (10) Majandus Eesti ärimehe vana laevafirma on segatud SEB rahapesuskandaali (10) Talverehve ootavad suured muutused Rail Balticu rongi kisub kraavi poole (11) Kiiret palgatõusu veab ametnikkond (4) Ööseks kuivale jäävate pubide omanikud: Tallinn suunab inimesed kasiinodesse (4) Välismaa Türgi ähvardab Baltimaade ja Poola kaitseplaani (3) Briti veokitragöödia ohvrid jõudsid Vietnamisse Ajakirjaniku mõrva juurdlus raputab Malta valitsust Postimees Strasbourgis: Von der Leyen sai loa tüürida eri suundades kiskuvat ELi (2) KOHALIK VAADE. Kas rassism ja antisemitism tulevad Itaalias tagasi? (2) Arvamus Juhtkiri: piilupart juhib Rail Balticu kraavi (5) Rait Maruste: kokkuleppemenetluse võlud ja valud Täna Vabadussõjas: aasta aega sõda Erkki Bahovski: vähemused huumori keerises (6) Meie Eesti Tasuta gripisüst ajendas eakaid vaktsineerima (1) Kadri Tammepuu: muutumise maailmameister gripp Kultuur Andke armu, meile (1) PÖFF: Film ja maalikunst sulavad ühte PÖFF: Mure kaduva pärast Sport Toyota hankis kogemust, kiirust, tarkust ja andekust Pärnakatele eurosarjas mõru mekiga rutiinne võit Dončić ja Co Leetu mängima Maa Elu Nädala mõte: kas kuusikud kaovad? Lihasöömist küll taunitakse, kuid tarbimine ei vähene (2) RMK metsades töötavad autojuhid vajavad peagi kutsetunnistust Parim noortalunik: põllumees rassib ööd-päevad, muidugi tekitab toiduraiskamine tuska (1) Kahjuritõrjujad upuvad töösse: tänavu on erakordselt palju hiiri ja rotte (4) Lendoravaid ohustab Eestis väljasuremine Ilmajutt: tundes kohalikku ilma, võib saada vihjeid saabuvast ilmast Kõrvitsast saab maitsva koogi Kuldvunts ehk toa-ženšenn on kuulus ravimtaim Tumedad laigud vahtralehtedel – ohtlik seenhaigus või hea märk? Pealinnapere hakkas mahetalunikeks Tartu Pärt Uusbergi suurvorm valmis koostöös rahvusülikooliga Küllaltki lahendatavas olukorras hakati otsima tüli (5) Endises nakkushaiglas peab saama ülehomseks plats puhtaks Viktoria paneb oma äärmuslikel sünnitustel arstid ja ämmaemandad proovile PÖFFi film: Kui leiva toob lauale oma hääl Ülikooli peahoone säras saja aasta eest nagu täht keset pimedust ja masendust (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: kas kuusikud kaovad?

2 min lugemist
Kuuse-kooreüraski poolt kahjustatud puud kuivavad. FOTO: Erakogu FOTO: Erakogu

Kevade hakul kirjutasime, et tänavu tasub karta kuuse-kooreüraskite kahju suurenemist. Nii läkski. Mitmel pool Lõuna-Eestis ja Tartumaa ümbruse metsades on juba ehmatavalt palju pruuniks kuivavaid kuuski. Põhja-Eestiski märgati suvel kardetud putukat lendamas, seega tasub metsaomanikel seal järgmisel kevadel oma kuuskedel ülihoolsalt pilk peal hoida.

Kes käinud hiljuti Poolas ja Tšehhis, räägivad tohutust kahjust, mida need pisikesed putukad seal korda saata suutnud. Kuna üraskikahjuga puud on vaja kiiresti maha võtta, ei saa sealsed metsafirmad ühtäkki kaelasadanud mahuga hakkama ja teiste seas on ka Eesti metsafirmad oma tehnika sinna kolinud.

Et päästa, mis vähegi annab, püütakse haiguskolletega metsi kiiresti maha raiuda ja puiduturg on üleujutatud väga odavast palgist. See mõjutab otseselt meie inimesi.

Paraku pole puidu kokkuostuhinna langus vaid metsamüüja mure, kes nüüd aasta tagasi võetud hinnapakkumised prügikasti võib visata, vaid puudutab metsa- ja puidutöötlemisfirmasidki.

Tänases lehes kirjutame, et kuusepalgi hinnalangus on seadnud Eesti saeveskid tugeva majandussurve alla – ühest küljest on keeruline konkurentsis püsida, kui mujal on hinnad soodsamad, teisalt toob kahte saeveskit omav Margus Kohava välja, et meie üleinvesteeritud saetööstustele ei jagu piisavalt kohalikku palki. Seepärast hakkab saetööstuses lähemal ajal toimuma midagi sellist nagu praegu puitmajatööstuses: nõrgemad ei pea lihtsalt vastu.

Ka mitmed metsafirmad on olnud viimastel kuudel sunnitud oma tegevust kokku tõmbama – väiksemad ja nõrgemad lõpetavad ning suured võtavad tehnika ja mehed üle.

Metsaomanik võib nüüd lehitseda varem võetud hinnapakkumisi ja mitte keegi ei julge ennustada, et veel sama hinna eest metsa müüa saaks, pigem nähakse, et langus jätkub. Eriti raske on nende seis, kel kooreürask metsas sees. Ühest küljest kummitab teadmine, et oleks vaja haige mets maha võtta, et takistada kahjuri levikut, teisalt saab oma metsa müüa vaid ühe korra elus ja siis tahaks ju parimat hinda saada.

Kas aga tasub karta, et kooreürask suudab meil sama suurt kahju teha kui meist lõunapoolsemates riikides? Ilmselt mitte. Õnneks on meie kliima selleks liiga jahe ja niiske. Siiski tasub metsaomanikel väga hoolikalt teemal silma peal hoida ja Maa Elu omalt poolt aitab sellele kindlasti kaasa.

Seotud lood
27.11.2019 29.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto