Sisukord
Maa Elu
Postimees
02.04.2020
Ninad koos: ehitustöö iseloom ei võimalda hoida töömehi objektil üksteisest ohutus kauguses Eesti Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid FOTO: Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (3) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (4) Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Kummituslinnad, ufouurijate kogunemispaik ja Metsik Lääs Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima Orientalist Märt Läänemetsa ja alma mater’i teed läksid lahku Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Väljasurnud tuur nõuab kalakasvatajatelt poputamist

4 min lugemist
Tuurad kaalusid Põlulasse saabudes 20 milligrammi, fotol olevate tuurade kehakaal on umbes 4-5 grammi. FOTO: Teele Üprus

25 tegutsemisaasta jooksul on Põlula kalakasvatuskeskuses kasvatatud nii lõhet, meriforelli, harjust kui ka siiga, kuid sel suvel puututi esimest korda kokku Atlandi tuuraga, kelle arvukus on Läänemeres alates 19. sajandi lõpust ülepüügi ja muu inimtegevuse tõttu pidevalt langenud ning praeguseks on kalaliik siin välja surnud.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Riikliku kalakasvatuskeskuse eesmärk on taastada nõrku või hävinud asurkondi ja seda tuuraga ka tehakse. Oktoobri esimeses pooles asustati esimesed 5000 kasvandikku Narva jõkke, kus veel 20. sajandi algupoolel on tuur kudemas käinud.

Ent tuura kasvatamine pole olnud kerge. Tuurapopulatsioonide taastamiseks Läänemeres on Euroopas moodustatud rahvusvaheline töögrupp, mille koosseisus tegelevad Eesti tuurapopulatsiooni taastamisega Eesti Loodushoiu Keskuse teadlased.

20milligrammised vastsed

„Juulis tõid loodushoiu keskuse inimesed meile Saksamaalt 10 000 väikest tuuravastset, ühe kala kaal oli 20 milligrammi, see on ikka omamoodi kogemus olnud,” kirjeldas RMK Põlula kalakasvatustalituse nõunik Ene Saadre. Neist jäi oktoobrikuuks ellu umbes 60protsenti, see on üsna hea tulemus. Kuna Põlulas kasutatav Lavi allika vesi on külm, kuid tuur on soojalembene kala, tuli sobiva veetemperatuuri saamiseks kasutada soojuspumpa, mis teeb protsessi kulukaks.

Ka nende toitmine pole tavapärane. Nimelt vajab tuur söömaõppimiseks elussööta. Kuna nad ise on nii tillukesed, peab nende sööt veel pisem olema.

01.04.2020 02.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto