Sisukord
Maa Elu
Postimees
05.08.2020
Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viirusekandjate poole Eesti Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (9) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (10) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga (1) Pensionireformi saatus selgub oktoobris (5) Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus (4) Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (9) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (4) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» (22) Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus (30) Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea ja korraldaja rutakuse tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe (3) Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget (1) Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri (3) Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väljasurnud tuur nõuab kalakasvatajatelt poputamist

4 min lugemist
Tuurad kaalusid Põlulasse saabudes 20 milligrammi, fotol olevate tuurade kehakaal on umbes 4-5 grammi. FOTO: Teele Üprus

25 tegutsemisaasta jooksul on Põlula kalakasvatuskeskuses kasvatatud nii lõhet, meriforelli, harjust kui ka siiga, kuid sel suvel puututi esimest korda kokku Atlandi tuuraga, kelle arvukus on Läänemeres alates 19. sajandi lõpust ülepüügi ja muu inimtegevuse tõttu pidevalt langenud ning praeguseks on kalaliik siin välja surnud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Riikliku kalakasvatuskeskuse eesmärk on taastada nõrku või hävinud asurkondi ja seda tuuraga ka tehakse. Oktoobri esimeses pooles asustati esimesed 5000 kasvandikku Narva jõkke, kus veel 20. sajandi algupoolel on tuur kudemas käinud.

Ent tuura kasvatamine pole olnud kerge. Tuurapopulatsioonide taastamiseks Läänemeres on Euroopas moodustatud rahvusvaheline töögrupp, mille koosseisus tegelevad Eesti tuurapopulatsiooni taastamisega Eesti Loodushoiu Keskuse teadlased.

20milligrammised vastsed

„Juulis tõid loodushoiu keskuse inimesed meile Saksamaalt 10 000 väikest tuuravastset, ühe kala kaal oli 20 milligrammi, see on ikka omamoodi kogemus olnud,” kirjeldas RMK Põlula kalakasvatustalituse nõunik Ene Saadre. Neist jäi oktoobrikuuks ellu umbes 60protsenti, see on üsna hea tulemus. Kuna Põlulas kasutatav Lavi allika vesi on külm, kuid tuur on soojalembene kala, tuli sobiva veetemperatuuri saamiseks kasutada soojuspumpa, mis teeb protsessi kulukaks.

Ka nende toitmine pole tavapärane. Nimelt vajab tuur söömaõppimiseks elussööta. Kuna nad ise on nii tillukesed, peab nende sööt veel pisem olema.

04.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto