Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
25.11.2020
Vägivallatseja ei pea vägivallatsejaks jääma. Tugiliin aitab (1) Eesti Ratas tegi valitsuses kaksikkäigu Kohtuprotsess Kuusiku üle sai avalöögi Eesti lühiuudised Prokuratuur ei näinud põhjust Õhtulehe ajakirjanike tegevust uurida Arkadi Popov: võitleme edasi! Me pole veel koroonaviirust võitnud (1) Arstid jäid hätta ninna murdunud koroonatesti pulga seitsmesentimeetrise tüki leidmisega Kummituslill püstitas võimsa maailmarekordi Majandus Majanduse lühiuudised Janet Yellenist saab taas USA rahamaailma tippotsustaja Reisiraha läheb kriisiajal hoiustesse, veebi ja kärakasse Eestlastel on Balti riikide kõige suurem elektriautoskepsis Tehnika lühiuudised USA tellib uue kaliibriga relvi (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Kosovo sünnivalud kummitavad jätkuvalt noort riiki (1) Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: täna 25 aastat tagasi Juhtkiri ⟩ Et vägivalda ei oleks Mari Klein: loome kadunud asjade leidla Ahti Asmann: kiirustatud rohepööre on ohtlik (2) Erkki Bahovski: transatlantilise ühtsuse naasmine? Kristina Kallas: haridusministri portfelli raskus (1) Fookus TERVISHOID ⟩ Helen Hääl: miks perelepitus ei sobi pikaajalise vägivalla ohvrile? (1) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: lepitus, mis ei lepita TERVISHOID ⟩ Jako Salla: vägivallaterroriga leppimist olla ei saa TERVISHOID ⟩ Margo Orupõld: ebavõrdses seisus endise paari kokkuviimine traumeerib nõrgemat osapoolt Kultuur Kultuuri lühiuudised Särava Kaljo Põllu tumedad vaimud seintel Kontseptuaalseks metal-albumiks vormitud inimliku ohverduse müüt PÖFF ⟩ PÖFF. «Tsoi» solvab mälestust Tsoist PÖFF. Eestlane päästab indiaanlaste keelt PÖFF. See vägistamine ei jäänud vaid magamistuppa Sport Jalgpalli murelaps, millega võib kaasneda surmav haigus Jalgpallifännid said rõõmusõnumi, mis mõjub klubiomanike rahakotile halvasti Karjääri lõpetanud Leok jääb ootama lahkumisetendust Tartu Urmas Klaas: Tartu areneb ka kriisi ajal Eili Arula: musta reede hullutav mull Jõulupuu jõudis eile Raekoja platsile Tartu lühiuudised Tolstoi tänava jalgtee kattus ehitusjääkidega Lilleärid sulgevad viiruse tõttu poode Tantsijad harjutavad hajutatult ja koorid maskis Mitme linnaosa laternad saavad peagi uue ilme Hiidlanna tõi tartlastele näha sügisvärvides kodusaart Kuri jääb karistamata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väljasurnud tuur nõuab kalakasvatajatelt poputamist

4 min lugemist
Tuurad kaalusid Põlulasse saabudes 20 milligrammi, fotol olevate tuurade kehakaal on umbes 4-5 grammi. FOTO: Teele Üprus

25 tegutsemisaasta jooksul on Põlula kalakasvatuskeskuses kasvatatud nii lõhet, meriforelli, harjust kui ka siiga, kuid sel suvel puututi esimest korda kokku Atlandi tuuraga, kelle arvukus on Läänemeres alates 19. sajandi lõpust ülepüügi ja muu inimtegevuse tõttu pidevalt langenud ning praeguseks on kalaliik siin välja surnud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Riikliku kalakasvatuskeskuse eesmärk on taastada nõrku või hävinud asurkondi ja seda tuuraga ka tehakse. Oktoobri esimeses pooles asustati esimesed 5000 kasvandikku Narva jõkke, kus veel 20. sajandi algupoolel on tuur kudemas käinud.

Ent tuura kasvatamine pole olnud kerge. Tuurapopulatsioonide taastamiseks Läänemeres on Euroopas moodustatud rahvusvaheline töögrupp, mille koosseisus tegelevad Eesti tuurapopulatsiooni taastamisega Eesti Loodushoiu Keskuse teadlased.

20milligrammised vastsed

„Juulis tõid loodushoiu keskuse inimesed meile Saksamaalt 10 000 väikest tuuravastset, ühe kala kaal oli 20 milligrammi, see on ikka omamoodi kogemus olnud,” kirjeldas RMK Põlula kalakasvatustalituse nõunik Ene Saadre. Neist jäi oktoobrikuuks ellu umbes 60protsenti, see on üsna hea tulemus. Kuna Põlulas kasutatav Lavi allika vesi on külm, kuid tuur on soojalembene kala, tuli sobiva veetemperatuuri saamiseks kasutada soojuspumpa, mis teeb protsessi kulukaks.

Ka nende toitmine pole tavapärane. Nimelt vajab tuur söömaõppimiseks elussööta. Kuna nad ise on nii tillukesed, peab nende sööt veel pisem olema.

24.11.2020 25.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto