Sisukord
Meie Eesti
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tasuta gripisüst ajendas eakaid vaktsineerima

5 min lugemist
Grippi haigestumie riski saab vähendada selle vastu vaktsineerides. FOTO: Margus Ansu

Alanud gripihooajal on kaitsesüsti saanute arv tõusul, sest selle eriti vanemaealiste seas raske kulu ja tüsistustega haiguse vastu saab nüüd hooldekodudes kukrut kergendamata vaktsineerida, kirjutab Kadri Tammepuu.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Alates sellest aastast saab Eestis üle 15-aastaseid hooldekodude elanikke tasuta gripi vastu vaktsineerida. See oli üks kahest läinud aastal tehtud muudatusest, mille eesmärk oli vaktsineerimist laiemalt kättesaadavaks teha. Teine samm selle poole oli lubada inimestel oma raha eest apteegist gripisüsti saada.

Gripivastases vaktsineerimises on Eesti aastaid Euroopa Liidu riikide seas jäänud viimaseks. Eelmisel aastal kasvas meil aga gripisüsti saanute hulk peaaegu kaks korda, jõudis seitsme protsendini elanikkonnast ja vahe eesolijatega vähenes. Sel aastal võiksime kinni püüda Läti ja Poola, kus gripisüsti saanute määr jääb kümne protsendi kanti.

Teiste riikide praktika näitab, et mida mugavamaks ja lihtsamaks inimesele vaktsineerimine tehakse, seda kindlamalt ta kaitsesüsti teha laseb.

Hooldekodude elanikke puudutaval muudatusel on suur mõju: seal elatakse teadagi pead-jalad koos ja lahti pääsenud gripiviirus levib jõudsalt. Samuti kulgeb eakamatel gripp keskmisest ohtlikumalt ja sagedamini tuleb ette tüsistusi, näiteks kopsupõletikku, millest jagu saamiseks satub patsient tihti haiglaravile. Eelmisel aastal vajas Eestis gripi tõttu haiglaravi 1662 inimest, neist intensiivravi osakonnas 130.

Nõrgemad on kaitstud, kui kogukond on vaktsineeritud

Teisalt kaitseb gripisüst eakat vähem, sest nii vanusega seotud nõrgem immuunsüsteem kui osa krooniliste haiguste ravimeid takistavad tal immuunsuse teket. Seda tähtsam on gripi leviku piiramiseks vaktsineerida võimalikult palju eakaid, nende hooldajaid, lähedasi ja sõpru.

Eestis tegutseb umbes 200 üld- ja erihooldekodu, kus elab ligi 11 000 inimest. Haigekassa esmatasandi teenuse osakonna spetsialisti Mari Kalbini sõnul hankisid nad sügise hakul hooldekodude elanikele 9000 doosi vaktsiini. «20. novembri seisuga oli välja läinud 8152 doosi ja vaktsineeritud 4595 inimest. Suur vahe võib tulla sellest, et kõik perearstid ei ole haigekassale veel arveid esitanud,» rääkis Kalbin. Täpne vaktsineeritute arv selgub uue aasta alguses, kuid praegu on teada, et osa eakate tervis polnud oktoobris hooldekodudes tehtud vaktsineerimiste ajal küllalt hea, et gripisüsti saada, ja teine osa loobus pakutud võimalusest ise.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto