Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.11.2019
Eesti Järvik surus PRIAt kolme ettevõtja huvides, Ratas teab sellest juba augustist (84) Ebatavaline libedus niitis kogu Tallinnal jalad alt Eesti ärimehe vana laevafirma on segatud SEB rahapesuskandaali (10) Majandus Eesti ärimehe vana laevafirma on segatud SEB rahapesuskandaali (10) Talverehve ootavad suured muutused Rail Balticu rongi kisub kraavi poole (11) Kiiret palgatõusu veab ametnikkond (4) Ööseks kuivale jäävate pubide omanikud: Tallinn suunab inimesed kasiinodesse (4) Välismaa Türgi ähvardab Baltimaade ja Poola kaitseplaani (3) Briti veokitragöödia ohvrid jõudsid Vietnamisse Ajakirjaniku mõrva juurdlus raputab Malta valitsust Postimees Strasbourgis: Von der Leyen sai loa tüürida eri suundades kiskuvat ELi (2) KOHALIK VAADE. Kas rassism ja antisemitism tulevad Itaalias tagasi? (2) Arvamus Juhtkiri: piilupart juhib Rail Balticu kraavi (5) Rait Maruste: kokkuleppemenetluse võlud ja valud Täna Vabadussõjas: aasta aega sõda Erkki Bahovski: vähemused huumori keerises (6) Meie Eesti Tasuta gripisüst ajendas eakaid vaktsineerima (1) Kadri Tammepuu: muutumise maailmameister gripp Kultuur Andke armu, meile (1) PÖFF: Film ja maalikunst sulavad ühte PÖFF: Mure kaduva pärast Sport Toyota hankis kogemust, kiirust, tarkust ja andekust Pärnakatele eurosarjas mõru mekiga rutiinne võit Dončić ja Co Leetu mängima Maa Elu Nädala mõte: kas kuusikud kaovad? Lihasöömist küll taunitakse, kuid tarbimine ei vähene (2) RMK metsades töötavad autojuhid vajavad peagi kutsetunnistust Parim noortalunik: põllumees rassib ööd-päevad, muidugi tekitab toiduraiskamine tuska (1) Kahjuritõrjujad upuvad töösse: tänavu on erakordselt palju hiiri ja rotte (4) Lendoravaid ohustab Eestis väljasuremine Ilmajutt: tundes kohalikku ilma, võib saada vihjeid saabuvast ilmast Kõrvitsast saab maitsva koogi Kuldvunts ehk toa-ženšenn on kuulus ravimtaim Tumedad laigud vahtralehtedel – ohtlik seenhaigus või hea märk? Pealinnapere hakkas mahetalunikeks Tartu Pärt Uusbergi suurvorm valmis koostöös rahvusülikooliga Küllaltki lahendatavas olukorras hakati otsima tüli (5) Endises nakkushaiglas peab saama ülehomseks plats puhtaks Viktoria paneb oma äärmuslikel sünnitustel arstid ja ämmaemandad proovile PÖFFi film: Kui leiva toob lauale oma hääl Ülikooli peahoone säras saja aasta eest nagu täht keset pimedust ja masendust (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rait Maruste: kokkuleppemenetluse võlud ja valud

4 min lugemist
Rait Maruste.  FOTO: Urmas Luik

Kokkuleppemenetlusest ei pea loobuma, kuid olulisi korrektiive oleks vaja teha küll, kirjutab endine riigikohtunik Rait Maruste (Reformierakond).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üldistatult on õigusemõistmise eesmärk probleemide erapooletu lahendamine. Probleeme lahendama on mõeldud ka kokkuleppemenetlus. See on menetlusliik, kus karistus lepitakse kokku prokuröri, süüdistatava ja tema kaitsja vahel ning kinnitatakse kohtus.

Kokkuleppemenetlus on sündinud üldõiguse maades. Asja olemuse annab üsna hästi edasi selle menetluse selle ingliskeelne nimetus plea bargain – eestikeelses otsetõlkes «süüga kauplemine».

Tänapäeval on kokkuleppemenetlus kasutusel paljudes jurisdiktsioonides nii üldõiguse kui ka tsiviilõiguse maades, just kohtuasjade lahendamise kiiruse ja menetluse ökonoomia tõttu. Samas, mitmetest tunnustatud ausat õigusemõistmist tagavatest menetlusegarantiidest loobumine on põhjustanud ka tõsist kriitikat. Karmimad kriitikud on seda nimetanud isegi piinamise pehmeks, kergemaks nüüdisaegseks vormiks.

27.11.2019 29.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto