Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
24.10.2020
Eesti Koalitsioon ei tea veel, kuidas küsida rahva arvamust abielumõiste kohta (48) Valitsuskriis asendus sodomiidiskandaaliga (11) Eesti lühiuudised Raamidega rõduklaasid jäävad ajalukku (2) Loomaaed tähistab kõrgmägede valitseja auks lumeleopardipäeva Majandus Pangajuht: inimeste pensioniraha tulevad noolima ka šaakalid (4) Raha väljavõtjad saavad korraliku maksukirve (24) Kas pankadel läheb klientidest paremini? Välismaa Välismaa lühiuudised Vaigistusnupp hoidis debatil päitsed peas USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit Soome-ugri kultuuriruum – laiali pihustunud, kuid elutahteline Arvamus Hans teeb ära nelja inimese töö Juhtkiri: õpetame robotitele eesti keelt Ülle Harju: trikimeistritele tuleb anda vastulöök (2) Mihkel Mutt: nii nad langetasid meie maine (8) Jaak Madison: rohepöörde kallis hind (19) De Facto peaminister (16) Maskiga ideoloog (8) Kolmiku nähtamatu mees (3) Riigikohus üllatas enam-vähem kõiki (6) Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Sport Eesti rallitalent tahab jõuda kolme aastaga WRC-autosse (1) Dopingukultuur juurdub vaikselt meie jõusaalides Jaanus Kriiski kolumn. Võidu mõiste devalveerimine Spordi lühiuudised Merendus Valitsus liidab vee- ja maanteede ameti vastuseisust hoolimata Merenduse lühiuudised AK Ega inimene massina vastu saa: arvutid õpivad usinalt eesti keelt Hans teeb ära nelja inimese töö Eerik-Niiles Kross: Kremli jutupunktid Eesti ministri huulil (15) Uffe Ellemann-Jensen: mis ootab ees väikseid riike EKI keelekool: tahaksin pihlapuu rüppe Sõda on kolinud metsast linna Valter Lang: jutt meist, kes me «euroopa inimeste» hulka ei mahtunud Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Vikerkaar loeb. Seitsmekäiguline lõunasöök luulude kastmes Viimane ENSV kommunist lahkub umbes aastal 2040 Väike kell, mis mängis suurt rolli Aja auk. Bänd, kelle saatel astus inimene Kuule Juurikas. Kirjanduslikud kalduvused Juurika veerg. Hea Mart! Moetippude tulevärk Nädala plaat. Kolmerahvuseline klaveritrio ilma klaverita Sisikonda väänav delikaatne jutustus Arter Tuul Sepp: Me ei oska karta asju, mis meid päriselt tapavad (24) Vennad, kes kaklesid, ehitavad nüüd ükssarvikuid Rahu ja ei mingit kodusõda (1) Jüri Pihel: «Kuuldused televisiooni surmast on siiski tugevasti liialdatud. Vähemalt esialgu.» Kohtukullid kriiskavad Stockholmi Eesti Maja korstnatel Kuhu tõttad, vihmauss? Kassisaba kapritšo: Anni Arro ja tema pere kodu Bocuse d`Ori finaali jõudnud tippkokk Artur Kazaritski: kodutoit on luksus Minimõõdus tänavatoit: pontsakad pannkoogid. Justnagu Hollandis Opel näitas uut väikest elektriautot. Sõiduproovis korraga kaks väledat kaksikut: Opel Corsa-e ja Peugeot e-208 Miks mu arvuti on nii aeglane? (1) Moetippude tulevärk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ulukite tõrjumine: metskitse peletab paha lõhn, karu vilkuv valgus

4 min lugemist
Uute peletus­vahendite hulgast leiab ka täispuhutava inimese kuju. FOTO: clarratts.com

Just praegugi veel on metsaomanikud oma metsakultuure peletusvahenditega töötlemas, et sõralisi ulukeid neist eemale hoida.

Karu peletamine on metsas päevakorral pigem kevadel ja suvel ning seda teevad mesinikud, kes piirkonniti on viinud põllukeemia eest oma mesitarud metsa korjele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Metsakultuure töötlevad metsaomanikud peletusvahenditega (tuntud ka kui repellendid) üldiselt eri aegadel, kuid üks sihte on, et talve teises pooles vahendi mõju püsiks. Just siis kipuvad metskitsed, põdrad ja hirved kõige sagedamini noorde metsa. Kuna osa peletusvahendite mõju kestab pikalt, on tänapäeval kombeks ka metsataimi juba enne kevadist istutamist töödelda.

Kõige levinumad peletusvahendid, mida Eesti metsas kasutatakse, on Plantskydd, Cervacol ja Trico. Neist verejahu baasil toodetud Plantskyddi ja lambarasva baasil toodetud Tricot pritsitakse ning mehaanilise kareduse toimega vahendit Cervacoli määritakse.

Peale poest ostetud peletusvahendite kasutatakse noore metsa kaitseks lambavilla, seepi ja muid vänge lõhnaga vahendeid ning omaette teadus on metsloomade metsakultuuridest või noorendikest eemale juhtimine metsakasvatuslike võtetega. Näiteks langetatakse põtradele toitumiseks haabasid.

Peletusvahendite galerii

Üksikud metsaomanikud on katsetanud ka mõne muu kaubandusest hangitud peletusvahendiga, aga suurel hulgal on neid Eestisse toodud hoopis põllumajanduse ja aianduse tarbeks.

23.10.2020 25.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto