Sisukord
Maa Elu
Postimees
05.08.2020
Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viirusekandjate poole Eesti Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (9) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (10) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga (1) Pensionireformi saatus selgub oktoobris (6) Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus (4) Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (9) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (4) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» (22) Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus (30) Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea ja korraldaja rutakuse tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe (3) Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget (1) Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri (3) Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülerahastatud saeveskid võivad palgipuudusesse jääda

4 min lugemist
Eestis kahte saeveskit omava Combimilli juhatuse liikme Margus Kohava sõnul mõjutab Eestis, Euroopas ja kogu maailmas saetööstuse turgu Kesk-Euroopas, Rootsis, aga ka Eestis lokkav kuuse- kooreüraski kahjustus metsades. FOTO: Marko Saarm/Sakala

Kui puidutööstus on pärast viimast kriisi püsinud majandusveduri rollis ja laienemisse rohkelt raha paigutanud, siis nüüd paneb kuusepalgi globaalne hinnalangus meie saeveskid tugeva majandussurve alla.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Oma toodangut üleilmsele turule eksportivate Eesti saetööstuste peamine mure seondub praegu kahjustatud metsadest võetud kuusepalgi üleküllusega – näiteks Poolas ja Tšehhis on kuusesaepalki palju, selle hind on odav, see tuleb läbi saagida. See lööb saematerjali hinna alla ja Eesti tootjatel on odava hinnaga järjest raskem konkureerida, sest meil ju sellise hinnaga palki pole.

Teine probleem on see, et ülerahastatud saetööstusele ei jätku peagi enam saepalki. On ju saetööstus üles ehitatud kohaliku ressursi väärindamisele, aga Eesti metsadest tulev puidukogus on teadagi piiratud.

Need kaks – globaalne ja lokaalne põhjus võivad kodumaa saetööstusele lähematel aastatel raskelt mõjuda.

Ürask asus turgu juhtima

Eestis kahte saeveskit omava Combimilli juhatuse liikme Margus Kohava sõnul mõjutab Eestis, Euroopas ja kogu maailmas saetööstuse turgu Kesk-Euroopas, Rootsis, aga ka Eestis lokkav kuuse-kooreüraski kahjustus metsades.

„Praegu püütakse maksku mis maksab haiguskolletega puistuid kiiresti maha raiuda, et võimalikult palju puitu päästa, mistõttu kuuse saematerjali toodang on kasvanud palju kiiremini, kui turg vajab,” kirjeldas Kohava olukorda. „Turg on täis, sest kahjustustega piirkondadest müüakse palki väga odavalt, järelikult ka saematerjali saab pakkuda senisest palju odavamalt. See tähendab ületootmist ja hinnad on alla läinud.”

Sellepärast on Eesti saeveskitel kuuske saematerjalina laiale turule müüa raske.

04.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto