Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.11.2019
Eesti Ratas Järviku ametis hoidmisest: täpselt ju ei teadnud, mis PRIAga on (14) Muuseum ei mõista äkksulgemist Paks Margareeta avab uksed külastajatele Katuserahad ⟩ Mõjukad saadikud veavad rahapaja kodukülla (1) Majandus Rail Balticu karavan läheb kõige kiuste edasi (3) Kalatehase sulgemine teeb kaupmeestele tuska: kala hind tõuseb (7) Tuntud lihatootja singist leiti listeeriabakter (4) Mees, kelle tegi rikkaks infovahendus Välismaa KOHALIK VAADE. Moldova vihjeandjat tabas kodumaal karm saatus (1) KOHALIK VAADE. Traktoriummik andis avapaugu rahulolematust täis talvele Leedus Arvamus Juhtkiri: kas Ratas suudab EKREt harida? (31) Carl-Robert Puhm: murdmaasuusatamise allakäik Lauri Vahtre: kuumalaine jõulukuul Leif Kalev: ministeeriumid ja valitsemiskvaliteet (4) Vadim Štepa: Talvesõda ja Berliini müür – juubilaride seosed Kultuur Vajadus reivida ja vaba olla Andrei Kontšalovski: mida rohkem kultuuri, seda vähem vabadust (1) Kontšalovski uusim film: geeniuse vastutusest Sport Hiilgevormis Venno lammutab tühjade tribüünide ees Raido Ränkel sõitis end esimese võistlusega MK-sarja Tartu Rektor astub rahvusülikooli teise sajandisse uue ametiketiga President ja peaminister ei saa rahvusülikooli aktusele tulla Turuhoone pronkssiga ootab uhkeid kostüüme Keskerakonna katuserahast sai Tartus enim Maarja kirik Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga Tõnis Lukas: Eesti algab ülikoolist (1) Ahhaa juht Andres Juur julgustab lapsi vati seest välja tooma Rahvusülikool 100. Tarkuse otsimine on ikka kantud soovist saada ilusamaks inimeseks* Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Vahtre: kuumalaine jõulukuul

4 min lugemist
Filmi «Detsembrikuumus» võtted Tallinna vanalinnas.  FOTO: Liis Treimann

1. detsembril möödub 95 aastat kommunistide mässukatsest Tallinnas, mille luhtumist võib pidada ka maailmarevolutsiooni idee lõpuks. Nõukogude Liidu juhtkond pidi leppima mõttega, et demokraatliku maailma hävitamine käigult, oktoobrirevolutsiooni tuules, siiski ei õnnestunud ning selle ettevõtmise jaoks on vaja põhjalikku eriettevalmistust, kirjutab ajaloolane Lauri Vahtre.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Detsembrimässu algatasid Eesti oma kommunistid. Nende masendus Vabadussõja lõpptulemuse ja Tartu rahu üle oli tunduvalt sügavam kui Vene enamlaste tippjuhtkonna oma. Leninile ja Trotskile jäi ka ilma Baltimaadeta kätte üüratu impeerium, kuid Anvelt ja Kingissepp olid kaotanud kõik. Täpsemalt öeldes keeldusid nad tunnistamast, et on kaotanud, olles selles osas sama jonnakad kui praegused Trumpi vaenajad. Ükskõik kui paljusõnaliselt kommunistide propagandatrükised ka ei kinnitanud, et Tartu rahu tähendas töörahva võitu, selle tagant kumas frustratsioon.

28.11.2019 30.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto