Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.11.2019
Eesti Ratas Järviku ametis hoidmisest: täpselt ju ei teadnud, mis PRIAga on (14) Muuseum ei mõista äkksulgemist Paks Margareeta avab uksed külastajatele Katuserahad ⟩ Mõjukad saadikud veavad rahapaja kodukülla (1) Majandus Rail Balticu karavan läheb kõige kiuste edasi (3) Kalatehase sulgemine teeb kaupmeestele tuska: kala hind tõuseb (7) Tuntud lihatootja singist leiti listeeriabakter (4) Mees, kelle tegi rikkaks infovahendus Välismaa KOHALIK VAADE. Moldova vihjeandjat tabas kodumaal karm saatus (1) KOHALIK VAADE. Traktoriummik andis avapaugu rahulolematust täis talvele Leedus Arvamus Juhtkiri: kas Ratas suudab EKREt harida? (31) Carl-Robert Puhm: murdmaasuusatamise allakäik Lauri Vahtre: kuumalaine jõulukuul Leif Kalev: ministeeriumid ja valitsemiskvaliteet (4) Vadim Štepa: Talvesõda ja Berliini müür – juubilaride seosed Meie Eesti Aleksei Lotman: keskkonnakaitse toetub töötajatele ja teadmistele (3) Riina Tilk, Yngve Rosenblad: hiiglase südamega kääbus Jüri Järvis: seitse miljonit puud kasutule tühermaale Kultuur Vajadus reivida ja vaba olla Andrei Kontšalovski: mida rohkem kultuuri, seda vähem vabadust (1) Kontšalovski uusim film: geeniuse vastutusest Sport Hiilgevormis Venno lammutab tühjade tribüünide ees Raido Ränkel sõitis end esimese võistlusega MK-sarja Tartu Rektor astub rahvusülikooli teise sajandisse uue ametiketiga President ja peaminister ei saa rahvusülikooli aktusele tulla Turuhoone pronkssiga ootab uhkeid kostüüme Keskerakonna katuserahast sai Tartus enim Maarja kirik Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga Tõnis Lukas: Eesti algab ülikoolist (1) Ahhaa juht Andres Juur julgustab lapsi vati seest välja tooma Rahvusülikool 100. Tarkuse otsimine on ikka kantud soovist saada ilusamaks inimeseks* Meelelahutus Koomiks Sudoku

Leif Kalev: ministeeriumid ja valitsemiskvaliteet

3 min lugemist
Leif Kalev. FOTO: Liis Treimann

Ministril võiks olla suurem võimalus kujundada oma meeskonda, teisalt peaks vähendama otsustamisruumi tehnilistes küsimustes, mille ilmekas näide on kohtuskäimise volituste andmine, kirjutab politoloog Leif Kalev.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Maaeluministeeriumiga seotud meediavoog on avalikkuse tähelepanu alla toonud eeskätt õiguslikud ja kriminaalhõngulised teemad, millega tavaliselt tegelevad paremini juristid ja õiguskaitseasutused. Kodaniku ja riigivõimu vaates on otstarbekam küsida, mis on laiemad mõtlemiskohad.

Mitmetest küsimustest on minu arvates keskne, missuguse kvaliteediga valitsemist tänased reeglid pakuvad ning kas siin on parandamisruumi. Valitsemine hõlmab poliitikate sõnastamist, väljaarendamist ja elluviimist, seda nii eestvedamise ja juhtimise kui spetsialistitegevuse osas.

Ministeeriumi roll

Tavapärases esindusdemokraatias sõnastavad inimesed oma arusaamad, tegusamad ühinevad nende edendamiseks, kandideerivad valimistel ning edu korral saavad otsustada ja poliitikaid kujundada. Poliitikaid viib ellu valitsus, keda abistavad mitmesugused tugistruktuurid. Nüüdisajal tagavad tugistruktuuride asjatundlikkust ja stabiilsust erakondlikku otsesekkumist pidurdavad puhvrid, mis on kujundatud ka taasiseseisvunud Eestis.

Samas on need puhvrid tasakaalustav vahend, mitte eesmärk iseeneses. Eesmärgid tulevad inimestelt, kodanikelt ikka sellesama demokraatliku protsessi tulemusena, ükskõik kui ebatäiuslik see parajasti ka ei oleks. Valitsuse tugistruktuurid on mõeldud selleks, et neid eesmärke paremini või halvemini välja arendada ja ellu viia. Õigusaktidega saab seada täiendavaid raame ja piiranguid, mida järgida, ent demokraatia lähtub siiski mandaadiga poliitikast ja selle kujundamiseks peab jääma piisavalt ruumi, eriti arvestades, et tippjuhtide otsuseid saab sageli mitmeti tõlgendada.

28.11.2019 30.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto