Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.11.2019
Eesti Ratas Järviku ametis hoidmisest: täpselt ju ei teadnud, mis PRIAga on (14) Muuseum ei mõista äkksulgemist Paks Margareeta avab uksed külastajatele Katuserahad ⟩ Mõjukad saadikud veavad rahapaja kodukülla (1) Majandus Rail Balticu karavan läheb kõige kiuste edasi (3) Kalatehase sulgemine teeb kaupmeestele tuska: kala hind tõuseb (7) Tuntud lihatootja singist leiti listeeriabakter (4) Mees, kelle tegi rikkaks infovahendus Välismaa KOHALIK VAADE. Moldova vihjeandjat tabas kodumaal karm saatus (1) KOHALIK VAADE. Traktoriummik andis avapaugu rahulolematust täis talvele Leedus Arvamus Juhtkiri: kas Ratas suudab EKREt harida? (31) Carl-Robert Puhm: murdmaasuusatamise allakäik Lauri Vahtre: kuumalaine jõulukuul Leif Kalev: ministeeriumid ja valitsemiskvaliteet (4) Vadim Štepa: Talvesõda ja Berliini müür – juubilaride seosed Meie Eesti Aleksei Lotman: keskkonnakaitse toetub töötajatele ja teadmistele (3) Riina Tilk, Yngve Rosenblad: hiiglase südamega kääbus Jüri Järvis: seitse miljonit puud kasutule tühermaale Kultuur Vajadus reivida ja vaba olla Andrei Kontšalovski: mida rohkem kultuuri, seda vähem vabadust (1) Kontšalovski uusim film: geeniuse vastutusest Sport Hiilgevormis Venno lammutab tühjade tribüünide ees Raido Ränkel sõitis end esimese võistlusega MK-sarja Tartu Rektor astub rahvusülikooli teise sajandisse uue ametiketiga President ja peaminister ei saa rahvusülikooli aktusele tulla Turuhoone pronkssiga ootab uhkeid kostüüme Keskerakonna katuserahast sai Tartus enim Maarja kirik Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga Tõnis Lukas: Eesti algab ülikoolist (1) Ahhaa juht Andres Juur julgustab lapsi vati seest välja tooma Rahvusülikool 100. Tarkuse otsimine on ikka kantud soovist saada ilusamaks inimeseks* Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vadim Štepa: Talvesõda ja Berliini müür – juubilaride seosed

3 min lugemist
155 kilomeetri pikkustest müürist on alles mõned tükid, mis on nüüd turistide vaatamisväärsused. FOTO: Bretty Sarapuu

Mis ühendab kahte sündmust, millel on tänavu juubeliaastapäev, kirjutab poliitikavaatleja Vadim Štepa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tänavusse novembrisse langevad kahe suure ajaloolise sündmuse ümmargused aastapäevad. 9. novembril tähistas Euroopa Berliini müüri langemise 30. aastapäeva, homme, 30. novembril seisab aga ees märksa traagilisem aastapäev: 80 aastat Nõukogude agressiooni algusest Soomes, mida hakati nimetama Talvesõjaks.Esmapilgul tundub, et need kaks sündmust seisavad teineteisest päris kaugel ega ole kuidagi seotud. Aga kui ajalugu korralikult analüüsima asuda, selgub, et need on hämmastavalt lähedased sündmused. Mis lisaks võimaldavad meil uue pilguga vaadata tänapäeva poliitikat.

Berliini müüri langemine tähistas omal ajal raudse eesriide lagunemist ning varem lääneks ja idaks jagunenud Euroopa taasühinemist. Aastail 1945–1989 oli Euroopat raske nimetada ühtseks tsivilisatsiooniks – sisuliselt oli tegemist kahe teineteisele vastandliku ideoloogilise blokiga, mis jagasid maailmajao pooleks.

Kuid NSV Liidus alustatud nn uutmisest indu saanud Ida-Euroopa hakkas kiiresti nõukogude mõjusfäärist välja libisema. Mihhail Gorbatšov ei hakanud enam plaanima Nõukogude vägede viimist allumatutesse «liitlasriikidesse», nagu olid seda teinud tema eelkäijad, tungides Ungarisse ja Tšehhoslovakkiasse. Otse vastupidi, Saksamaalt toodi Nõukogude väed välja. Reforme, osutus, viidi Ida-Euroopas läbi palju kiiremini kui NSV Liidus: Moskvas vaieldi 1989. aastal veel uuenenud sotsialismi üle, Ida-Euroopa riigid aga püüdsid üldse sotsialismile selga keerata.

Sisuliselt algas aastail 1989–1991 ühtse Euroopa Liidu kujunemine. Nõukogude Liitu seevastu tabas kriis ja see liikus aina kiiremini kokkuvarisemiskursil.

Paljud toonased Euroopa poliitikud leidsid miskipärast, et demokratiseerumisprotsessid on paratamatud ja tagasipööramatud. Seetõttu ei üritatudki toimuvat fikseerida uues rahvusvahelises lepingus. Tundub, et suurel määral just see panigi aluse sündmuste edasisele nukrale arengule, mis on viinud sisuliselt Berliini müüri taastumisele nüüdse Venemaa ja lääneriikide suhetes.

28.11.2019 30.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto