R, 9.12.2022

Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lauri Räpi «Minu Tartu»
Lauri Räpi «Minu Tartu» Foto: Repro

Neli aastat tagasi raamatudebüüdi teinud ning vahepeal veel paar kirjatööd avaldanud juustuäri- ja rännumees Lauri Räpp on lugejate ees uue trükisega.

Pealkiri «Minu Tartu» annab vihje, et autor on tartlane. Mitmed Petrone Prindi «Minu...» sarja kirjutajad on peatunud kohas, millest nad seejärel raamatu kirjutavad, vaid mõne aastakese. «Minu Tartu» autor on tartlane sündimisest saati mais 1977, ja see tuleb siinkohal ainult kasuks.

Ja seegi teeb tulemuse paremaks, et Lauri Räpp on elanud ja ajanud asju Tartu mitmes linnajaos. Nii saab lugeja koos asjatundliku autoriga kulgeda Veerikul, Annelinnas, Vana-Ihastes, aga ka Karlovas, kesklinnas ja mujalgi. Kusjuures mitte ainult tänapäeval. Räpp heidab sügava pilgu oma lapsepõlve ja noorusesse ning kiikab isegi kaugesse tulevikku.

Autori pilk on sealjuures heatahtlik ja romantiline. Isegi kurje aegu 1990. aastate algul meenutades.

«Annelinna majade vahel liikusid hilisõhtutel ringi liputajad, joodikud, nõrgemate riietest-tossudest väljatõstjad ja niisama vargad,» kirjutab ta ja lisab kohe lause, mis puistab eelmisele tuhksuhkrut: «Ent kevadpäevad olid päikeselised, nagu ikka.» (Siiski, siiski... Järgneb väheke soolast juttu, laibani välja.)

Autori kodulinnaarmastus paistab varjamatult välja kogu tekstist. «Armastus päästab Tartu,» kirjutab ta. «Vahel armastan ma teda kaugelt rohkem kui lähedalt. Siis jälle lähedalt rohkem kui kaugelt.»

Väga sageli võtab autor tarvitusele huumori, mis toob lugemisse vaheldust. Huvitav võte on linnast kirjutades appi võtta oma sugulaste eluolu. Sealjuures ei jää nimetamata kuulsused alates Indrek Hirvest ja Mati Undist ning lõpetades Kalev Kodu ja Kuke-Mari ehk Kikerikiiga. Samuti on «Minu Tartu» (pildil) jäädvustanud linnalegende ja selle linna legendaarsemaid kohti.

Nii et lugejal tekib pilt Tartust kui sisukast ja omapärasest elamise paigast. Ehk nagu ütleb ka raamatu alapealkiri: see linn on väljast väike, seest suur.

«Minu Tartu» esmaesitlus on täna kell 17 Tasku keskuse Rahva Raamatus. Autori vestluskaaslane on Tartu linnapea Urmas Klaas.

Märksõnad
Tagasi üles