Sisukord
Kultuur
Tänane leht
29.11.2019
Eesti Ratas Järviku ametis hoidmisest: täpselt ju ei teadnud, mis PRIAga on (14) Muuseum ei mõista äkksulgemist Paks Margareeta avab uksed külastajatele Katuserahad ⟩ Mõjukad saadikud veavad rahapaja kodukülla (1) Majandus Rail Balticu karavan läheb kõige kiuste edasi (3) Kalatehase sulgemine teeb kaupmeestele tuska: kala hind tõuseb (7) Tuntud lihatootja singist leiti listeeriabakter (4) Mees, kelle tegi rikkaks infovahendus Välismaa KOHALIK VAADE. Moldova vihjeandjat tabas kodumaal karm saatus (1) KOHALIK VAADE. Traktoriummik andis avapaugu rahulolematust täis talvele Leedus Arvamus Juhtkiri: kas Ratas suudab EKREt harida? (31) Carl-Robert Puhm: murdmaasuusatamise allakäik Lauri Vahtre: kuumalaine jõulukuul Leif Kalev: ministeeriumid ja valitsemiskvaliteet (4) Vadim Štepa: Talvesõda ja Berliini müür – juubilaride seosed Meie Eesti Aleksei Lotman: keskkonnakaitse toetub töötajatele ja teadmistele (3) Riina Tilk, Yngve Rosenblad: hiiglase südamega kääbus Jüri Järvis: seitse miljonit puud kasutule tühermaale Kultuur Vajadus reivida ja vaba olla Andrei Kontšalovski: mida rohkem kultuuri, seda vähem vabadust (1) Kontšalovski uusim film: geeniuse vastutusest Sport Hiilgevormis Venno lammutab tühjade tribüünide ees Raido Ränkel sõitis end esimese võistlusega MK-sarja Tartu Rektor astub rahvusülikooli teise sajandisse uue ametiketiga President ja peaminister ei saa rahvusülikooli aktusele tulla Turuhoone pronkssiga ootab uhkeid kostüüme Keskerakonna katuserahast sai Tartus enim Maarja kirik Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga Tõnis Lukas: Eesti algab ülikoolist (1) Ahhaa juht Andres Juur julgustab lapsi vati seest välja tooma Rahvusülikool 100. Tarkuse otsimine on ikka kantud soovist saada ilusamaks inimeseks* Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vajadus reivida ja vaba olla

3 min lugemist
Thbilisi techno-klubi Bassiani. FOTO: Erakogu

Sel reedel esinevad Tallinna ööklubis Hall ­Thbilisi tuntuima peopaiga Bassiani residendid. Kuigi DJde tulek Tallinna oli juba ette teada, saabuvad nad märgilisel ajal, mil ka meie kultuur seisab osaliselt silmitsi diskrimineerimisega: järgmisel aastal tahetakse kehtestada alkoholimüügi piirang meelelahutusasutustes, mis võib viia nii mitmegi peopaiga hingevaakumiseni; vanem põlvkond leiab, et LGBT-noorte vastu tuleb «eeskujulikult» «pereväärtusi» kaitstes protestida; ning kõige värskem näide on Eesti Kaasaegse Kunstimuuseumi (EKKM) rendilepingu ootamatu lõpetamine.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Bassiani on hea näide ja meeldetuletus, et vabadus ei ole iseenesestmõistetav, vaid selle eest tuleb seista. Kuigi Thbilisi peopaiga olemasoluga on iga tantsumuusika austaja kursis olnud, sattus Bassiani eelmise aasta mais ülemaailmse tähelepanu keskmesse protestireivi tõttu. Gruusia parlamendihoone ette kogunenud rahvahulk kandis loosungit «We dance together. We fight together» («Me tantsime koos. Me võitleme koos»). Avaldati meelt sama päeva hommikul toimunud reidide vastu Bassianis ja ööklubis Café Gallery. Grusiinide aktsiooni toetasid seejuures tuntud DJd ja klubid üle maailma, k.a Eestis.

Toonase siseministri ning praeguse peaministri Giorgi Gahharia sõnul oli reidi eesmärk välja juurida narkotegevust. Tantsijate silmis oli see aga järjekordne valitsuse püüe suruda maha klubi, mis pakub varjupaika nii tavalisest erinevatele isiksustele kui ka queer-kogukonnale.

On märkimisväärne, et riigis, kus osa territooriumi on siiani Nõukogude Liidu lagunemise järel jäänud Venemaa valdusesse, ühiskond on konservatiivsema suunitlusega ning vabameelsematel tuleb rinda pista nii õigeusu kiriku kui rahvuslastega, suudab selline klubi üldse eksisteerida.

28.11.2019 30.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto