Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.11.2019
Eesti Ratas Järviku ametis hoidmisest: täpselt ju ei teadnud, mis PRIAga on (14) Muuseum ei mõista äkksulgemist Paks Margareeta avab uksed külastajatele Katuserahad ⟩ Mõjukad saadikud veavad rahapaja kodukülla (1) Majandus Rail Balticu karavan läheb kõige kiuste edasi (3) Kalatehase sulgemine teeb kaupmeestele tuska: kala hind tõuseb (7) Tuntud lihatootja singist leiti listeeriabakter (4) Mees, kelle tegi rikkaks infovahendus Välismaa KOHALIK VAADE. Moldova vihjeandjat tabas kodumaal karm saatus (1) KOHALIK VAADE. Traktoriummik andis avapaugu rahulolematust täis talvele Leedus Arvamus Juhtkiri: kas Ratas suudab EKREt harida? (31) Carl-Robert Puhm: murdmaasuusatamise allakäik Lauri Vahtre: kuumalaine jõulukuul Leif Kalev: ministeeriumid ja valitsemiskvaliteet (4) Vadim Štepa: Talvesõda ja Berliini müür – juubilaride seosed Kultuur Vajadus reivida ja vaba olla Andrei Kontšalovski: mida rohkem kultuuri, seda vähem vabadust (1) Kontšalovski uusim film: geeniuse vastutusest Sport Hiilgevormis Venno lammutab tühjade tribüünide ees Raido Ränkel sõitis end esimese võistlusega MK-sarja Tartu Rektor astub rahvusülikooli teise sajandisse uue ametiketiga President ja peaminister ei saa rahvusülikooli aktusele tulla Turuhoone pronkssiga ootab uhkeid kostüüme Keskerakonna katuserahast sai Tartus enim Maarja kirik Kui vaadata Tartule heatahtliku ja romantilise pilguga Tõnis Lukas: Eesti algab ülikoolist (1) Ahhaa juht Andres Juur julgustab lapsi vati seest välja tooma Rahvusülikool 100. Tarkuse otsimine on ikka kantud soovist saada ilusamaks inimeseks* Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kas Ratas suudab EKREt harida?

2 min lugemist
Jüri Ratas FOTO: Sander Ilvest

Kujutage ette arsti, kelle kabineti juures ootavad inimesed kannatlikult järjekorras. Ühel hetkel saabub aga mees, kes sammub kõigist ootajatest enesekindlalt mööda, koputab tohtri uksele, avab selle hetk hiljem, pistab pea sisse ja ütleb: «Mart! Näe, silm oli täna ärgates kole punane. Ole hea, vaata üle!»

Ja tohter võtabki ta hoobilt vahele, mispeale kõlab koridoris nurinat. Mõni märgib, et tema pidi vastuvõtule pääsemiseks mitu kohta läbi käima. Doktor aga kostab: «No mis on? Mina tegelen inimeste aitamise, mitte bürokraatiaga!»

Näib, et EKRE püüab riiki ja ministeeriume umbes sama moodi juhtida, mõistmata, milles on probleem. Ent probleem on suur.

Eilne Postimees kirjutas augustis maaeluministeeriumis toimunud koosolekust, kus nüüdseks endine minister Mart Järvik ja tema nõunik Maido Pajo püüdsid mõjutada Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) juhti Jaan Kallast, et amet käituks kolme rahakasutuse menetluse puhul pehmemalt. Üks menetlus puudutas avalikkusele juba tuttavat perekond Soosaare vaidlust ning ka ülejäänud kahel juhtumil lasub varasemast ajast pärinevate isiklike sidemete vari.

On lubamatu, et minister end niimoodi üksikjuhtumitesse segas.

31

Oletame korraks, et PRIA on tõepoolest eksinud: olnud liiga bürokraatlik või teinud muudmoodi põllumeestele liiga. Isegi sellisel juhul on olukorra niisugusel moel lahendamine lubamatu. Need asjad ei saa demokraatlikus õigusriigis sedaviisi käia.

Kõik inimesed ei hakka ealeski olema positsioonis, kus nad saavad oma mure otse ministrile või mõnele tema lähikondsele ära rääkida. Ning isegi kui see oleks võimalik, ei jaguks ministril ligilähedaseltki aega, et kõigi nendega personaalselt tegeleda. Rääkimata erapooletust asjaajamisest ja otsuste langetamise protsessist. Oma tuttavaid isiklikult aitama asudes pole viimastest juttugi.

Kõige selle pärast ongi lubamatu, et minister end niimoodi üksikjuhtumitesse segas. Enda vastutusalasse kuuluvates ametkondades esinevate vigade parandamiseks on palju ausamaid ja seejuures tõhusamaid viise.

Kui tundub, et PRIA teeb halba tööd, siis tellitagu sõltumatu eksperdianalüüs, ning kui selle põhjal ilmneb, et probleem on tõepoolest olemas, siis tehtagu muudatused, mis olukorra lahendavad. Kõigi jaoks, mitte üksnes neile, kes saavad ministril nööbist haarata.

Kahjuks tundub, et see ei vaja seletamist mitte üksnes Mart Järvikule, kes on praeguseks valitsusest niikuinii välja arvatud, vaid EKRE poliitikutele üldisemalt. Rahandusminister Martin Helme väljendas eilsel valitsuse pressikonverentsil selgelt, et tema meelest on kogu teema püsti pandud valedele arusaamadele. Helme sõnul Järvik ei survestanud PRIA juhti, vaid tegi oma tööd.

Kogu ses loos vastutab teiste seas peaminister Jüri Ratas. Kui ta on EKRE valitsusse võtnud ja soovib selle erakonnaga koalitsioonis jätkata, siis peab ta tagama, et ükski minister ei ületa oma volitusi. Kui aga ühe erakonna liin tervikuna paistab riigi juhtimise protsessist veidral moel aru saanud olevat, juhtub see uuesti pigem varem kui hiljem.

Niisiis tuleb küsida: kas Ratas suudab valitsuspartner EKREt õpetada? Peaministri käitumine konkreetse juhtumi puhul ja ka tänasest lehest leitav intervjuu temaga sunnivad selles paraku tõsiselt kahtlema.

Seotud lood
28.11.2019 30.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto