Sisukord
Arter
Tänane leht
30.11.2019
Eesti Muuseumilaeva hulljulge kapten Peaprokuröri kandidaat «süvariiki» lõhkuma ei asu (23) Ratas ei ole Lemettilt täpsustusi küsinud (25) Jaaganti poliitikaradar. Rahakülv (3) Kui raske on mõista udmurdi keeles Andrus Kivirähki? Majandus Investor Mari armus Neinar Seli sõnadesse Välismaa Ohutaset langetanud London elas üle rünnaku Donald Trump üllatas Afganistanis teenivaid Ühendriikide sõdureid Itaalias vahistati Miss Hitler POLAARNE SIIDITEE. Saamid kardavad Arktika arendusest traditsioonilise eluviisi hukku (1) Arvamus Juhtkiri: Vivat academia! (4) Muuseumilaeva hulljulge kapten Von der Leyeni võitlus algab Riigi vihatuim ametnik (31) Äpardunud stahhaanovlased Ilona Leib: Vale kordamine ei muuda seda tõeks (7) Kultuur Muuseumilaeva hulljulge kapten Ehitamata ülikool Aja auk. „Metal Box“ 40 Üksik G-noot. Sellele järgneb sekund vaikust Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga Sport Uus suusatalv algas eestlaste aadrilaskmisega Rallifänni kolumn: Ogier, järgmise aasta meister? (2) Kahurimeestel kuul jalas. Kes välja aitaks? Kliima Uppuva Veneetsia teadlastel on vaidlemisest kõrini - kliima muutub ja me peame reageerima (10) Merendus Uus projekt «Kopter» lubab rohkem lendavat kiirabi Tallinn Muuseumilaeva hulljulge kapten AK Rahvusülikool 100 ⟩ Toomas Asser: rahvusülikool on midagi enamat kui ainult rahvusteadused (1) Olev Remsu: targalt, vaeselt ja lõbusalt läbi sajandite. Hommage alma mater’ile (2) Ehitamata ülikool Tallinn 800: ajakapsel merepõhjast kõneleb muinas-Eesti kosmopoliitlusest EKI keelekool: vaade maailmale läbi arvuti­ekraani Joosep Värk: rahvas tahab keskmist sõrme (20) Hiinast, Eestist ja eestlastest Hiinas Aja auk. „Metal Box“ 40 Üksik G-noot. Sellele järgneb sekund vaikust Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga Arter Kyllike Sillaste-Elling: riigikaitse ei ole mingil juhul vaid meeste asi (4) Ameeriklane omadega soos, vaatab metsa poole (1) Ilona Leib: Vale kordamine ei muuda seda tõeks (7) Hiina salaühingu võitluskunst, mis annab vastupandamatu jõu (9) Elu raskeim küsimus: mida me kahetseme, kui lõpp on silme ees? (11) PÖFF: suurejooneline finaal. Ära maga maga viimast võimalust! Advendiaeg nõuab pidulikku rooga: kuidas teha piparkoogi-parti? Kord toob lõuendi ette raba, kord vana tööstushoone Autoseiklus värvikas Kanadas. 660 km Volkswagen California seltsis Mehed läksid naiste riidekapi kallale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elu raskeim küsimus: mida me kahetseme, kui lõpp on silme ees?

11 min lugemist
Hiiu järelravi kliiniku kliiniline psühholoog Inna Narro. FOTO: Mihkel Maripuu

Kliiniline psühholoog Inna Narro tegeleb päevast päeva inimestega, kel pole jäänud enam kaua elada. Kuid ärge sellest ehmuge! Vastupidi, just tema kogemustest saate teada, et see kõik, millest kõva häälega isegi rääkida ei taheta, ei pruugi olla sugugi hirmus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Katkend intervjuust

Kas see tähendab, et suremise hetk ei pea olema selline, mida saadab lähedaste metsik ahastus?

Jah, see võiks olla pigem rahulik, vaikne, võib-olla isegi natuke lõbus.

Mulle meenub mu kõige esimene surmajuhtum siin, kui mind kutsuti kiirkorras välja, et üksikpalatis on ema ja poeg, ema hakkab maisest maailmast lahkuma ja poeg on endast väljas. Veetsin seal palatis kolm tundi. Palusin, et poeg räägiks oma emast niisuguseid lugusid, nagu ta elas, mitte sellest, kuidas ta sureb. Ja poeg rääkiski imelisi lugusid ema tähetundidest, tantsu-, muusika- ja teatriarmastusest. Me ei pannudki tähele hetke, mil hing kehast lahkus. Aga see naine suri naeratus näol. Meie mõistes oli ta juba ära, nagu koomas, aga olen täiesti kindel, et ta kuulis ja kuulas – ta oli nii rahulik. Ma ei ole näinud ilusamat nägu lahkunud inimesel kui selle naise nägu. Poeg oli väga rahul. See oli väärikas suremine.

Niisiis, kui tahta lahkujale head, peaks viibima tema kõrval, temaga rääkima ja hoidma tema kätt?

See oleks ideaalseim variant. Kuulmis- ja puutemeel on viimased meeled, mis hajuvad.

Enamasti ei taheta surija juures olla. Aga need, kes on olnud juures ja kellega mina olen olnud koos, on öelnud, et nad arvasid, et see on palju hullem. Inimesed kardavad seda, millele nad ei oska seletusi anda. Nad loovad sellest oma visiooni ja see on raudselt negatiivne. Muretsetakse ja tuntakse hirmu, et äkki on lahkuv inimene valudes, äkki tunneb ebamugavust. Enda negatiivsed tajud ja tunded pannakse surevale inimesele. Need tajud ja tunded tuleb mul maha võtta. Oskuslik sõnakasutus rahustab väga hästi.

Mida surijad kõige rohkem kardavad?

Nii palju kui olen nendega rääkinud, ei karda nad

29.11.2019 02.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto