Sisukord
AK
Postimees
30.11.2019
Eesti Muuseumilaeva hulljulge kapten Peaprokuröri kandidaat «süvariiki» lõhkuma ei asu (23) Ratas ei ole Lemettilt täpsustusi küsinud (25) Jaaganti poliitikaradar. Rahakülv (3) Kui raske on mõista udmurdi keeles Andrus Kivirähki? Majandus Investor Mari armus Neinar Seli sõnadesse Välismaa Ohutaset langetanud London elas üle rünnaku Donald Trump üllatas Afganistanis teenivaid Ühendriikide sõdureid Itaalias vahistati Miss Hitler POLAARNE SIIDITEE. Saamid kardavad Arktika arendusest traditsioonilise eluviisi hukku (1) Arvamus Juhtkiri: Vivat academia! (4) Muuseumilaeva hulljulge kapten Von der Leyeni võitlus algab Riigi vihatuim ametnik (31) Äpardunud stahhaanovlased Ilona Leib: Vale kordamine ei muuda seda tõeks (7) Kultuur Muuseumilaeva hulljulge kapten Ehitamata ülikool Aja auk. „Metal Box“ 40 Üksik G-noot. Sellele järgneb sekund vaikust Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga Sport Uus suusatalv algas eestlaste aadrilaskmisega Rallifänni kolumn: Ogier, järgmise aasta meister? (2) Kahurimeestel kuul jalas. Kes välja aitaks? Kliima Uppuva Veneetsia teadlastel on vaidlemisest kõrini - kliima muutub ja me peame reageerima (10) Merendus Uus projekt «Kopter» lubab rohkem lendavat kiirabi Tallinn Muuseumilaeva hulljulge kapten AK Rahvusülikool 100 ⟩ Toomas Asser: rahvusülikool on midagi enamat kui ainult rahvusteadused (1) Olev Remsu: targalt, vaeselt ja lõbusalt läbi sajandite. Hommage alma mater’ile (2) Ehitamata ülikool Tallinn 800: ajakapsel merepõhjast kõneleb muinas-Eesti kosmopoliitlusest EKI keelekool: vaade maailmale läbi arvuti­ekraani Joosep Värk: rahvas tahab keskmist sõrme (20) Hiinast, Eestist ja eestlastest Hiinas Aja auk. „Metal Box“ 40 Üksik G-noot. Sellele järgneb sekund vaikust Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga Arter Kyllike Sillaste-Elling: riigikaitse ei ole mingil juhul vaid meeste asi (4) Ameeriklane omadega soos, vaatab metsa poole (1) Ilona Leib: Vale kordamine ei muuda seda tõeks (7) Hiina salaühingu võitluskunst, mis annab vastupandamatu jõu (9) Elu raskeim küsimus: mida me kahetseme, kui lõpp on silme ees? (11) PÖFF: suurejooneline finaal. Ära maga maga viimast võimalust! Advendiaeg nõuab pidulikku rooga: kuidas teha piparkoogi-parti? Kord toob lõuendi ette raba, kord vana tööstushoone Autoseiklus värvikas Kanadas. 660 km Volkswagen California seltsis Mehed läksid naiste riidekapi kallale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rahvusülikool 100 ⟩ Toomas Asser: rahvusülikool on midagi enamat kui ainult rahvusteadused

5 min lugemist
TRT03: TOOMAS ASSER: TARTU, EESTI, 27NOV19 - Pildil TÜ rektor Toomas Asser. ma/Foto MARGUS ANSU TARTU POSTIMEES FOTO: Margus Ansu

Eestikeelne Tartu Ülikool on päevapealt sada aastat vana. Kas rahvusülikoolil kui mõistel on veel kohta ja mis ootab Eesti kõrghariduse lipulaeva pärast juubelipidustusi, räägib Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser. Rektorit usutles arvamustoimetuse juhataja Indrek Lepik.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

„Meie tahame kui rahvas vabalt ka oma ­aated valida, teiste määramata oma mõtted mõtelda, oma otsimistele vastused leida,“ sõnas riigimees, vabariigi esimene haridusminister Peeter Põld täpselt saja aasta eest. Tartu Ülikool, mille sünnitunnistusel aastanumber 1632 ja mil sambaidki tolleks hetkeks juba enam kui sajandi jagu, oli saanud täiesti uue vormi: siin kõneldi ja õpetati nüüd eesti keeles. Aasta oli 1919, kuupäev ­ 1. detsember ja sündmus rahvusülikooli sünd.

Jah, just eesti keeles ja eestlastele, aga mille nimel? Eks ikka emakeelse haritlaskonna ja kõrgkultuuri loomiseks, hoidmiseks ja edasi andmiseks. Aga nüüd, sada aastat hiljem? On see „rahvusülikool“ kui termin anakronism või koguni oksüümoron, nagu ikka ja jälle lugeda võib?

29.11.2019 02.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto