Sisukord
AK
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga

2 min lugemist
Kreatiivmootor, "Mentalbau". FOTO: plaat

Kreatiivmootori-nimelise loomingulise kollektiivi dekodeerimine on ühest küljest lõbus, teiselt poolt tänamatu ettevõtmine. Kuulajal on võrdlemisi keeruline massiivses helidepillerkaaris konkreetselt markeeritavat ühtse sõnumiga pidepunkti leida ja täitsa võimalik, et seda polegi.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Aga võib-olla siiski on. Igal juhul pole ma kunagi söandanud kahe- kuni kaheksaliikmelist Kreatiivmootorit pidada mässumeelseks vastandiks raadiosõbralikule levimuusikale ega ka antipopi kalkuleeritud manifestiks.

Bändi maskott-frontmän on Roomet Jakapi, eraelus filosoofiadoktor ja Tartu Ülikooli vanemteadur, laval aga tõeline hullu teadlase stereotüüp. Kreatiivmootori suurim efekt ilmnebki nende kontsertidel ja vahel on neid peetud ka musikaalseks performance-kollektiiviks. Kreatiivmootorit esimest korda laval nähes on teatav šokk piletihinna sees, aga kindlasti on nende mitte ülemäära tihedad esinemised subkultuurilised nähtused, mida söandan ainult soojalt soovitada. Helikonservid ei anna alati päris adekvaatset muljet, kuigi on kahtlemata väärtus omaette. Vabaimprovisaator ja mentaal-masinist Jakapi kasutas kollektiivi eelmisel, sisult ja vormilt mõnevõrra tumedamat masti kauamängival „Algne sülg esitab“ (2016) arvutimanipulatsiooni irratsionaalset tehislikkust sõna otseses mõttes. Arvutiprogrammile söödeti nimelt sisse ports sõnu ja vaadati, mis välja tuleb. Ja mis välja tuli, söödeti omakorda bändi solistile Jakapile. Kui muusika hakkas võtma kõrvasõbralikke või kohati isegi suisa hitilikke vorme, astus bänd aega raiskamata vahele ja likvideeris selle korralageduse operatiivselt.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto