Sisukord
Välismaa
Tänane leht
30.11.2019
Eesti Muuseumilaeva hulljulge kapten Peaprokuröri kandidaat «süvariiki» lõhkuma ei asu (23) Ratas ei ole Lemettilt täpsustusi küsinud (25) Jaaganti poliitikaradar. Rahakülv (3) Kui raske on mõista udmurdi keeles Andrus Kivirähki? Majandus Investor Mari armus Neinar Seli sõnadesse Välismaa Ohutaset langetanud London elas üle rünnaku Donald Trump üllatas Afganistanis teenivaid Ühendriikide sõdureid Itaalias vahistati Miss Hitler POLAARNE SIIDITEE. Saamid kardavad Arktika arendusest traditsioonilise eluviisi hukku (1) Arvamus Juhtkiri: Vivat academia! (4) Muuseumilaeva hulljulge kapten Von der Leyeni võitlus algab Riigi vihatuim ametnik (31) Äpardunud stahhaanovlased Ilona Leib: Vale kordamine ei muuda seda tõeks (7) Kultuur Muuseumilaeva hulljulge kapten Ehitamata ülikool Aja auk. „Metal Box“ 40 Üksik G-noot. Sellele järgneb sekund vaikust Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga Sport Uus suusatalv algas eestlaste aadrilaskmisega Rallifänni kolumn: Ogier, järgmise aasta meister? (2) Kahurimeestel kuul jalas. Kes välja aitaks? Kliima Uppuva Veneetsia teadlastel on vaidlemisest kõrini - kliima muutub ja me peame reageerima (10) Merendus Uus projekt «Kopter» lubab rohkem lendavat kiirabi Tallinn Muuseumilaeva hulljulge kapten AK Rahvusülikool 100 ⟩ Toomas Asser: rahvusülikool on midagi enamat kui ainult rahvusteadused (1) Olev Remsu: targalt, vaeselt ja lõbusalt läbi sajandite. Hommage alma mater’ile (2) Ehitamata ülikool Tallinn 800: ajakapsel merepõhjast kõneleb muinas-Eesti kosmopoliitlusest EKI keelekool: vaade maailmale läbi arvuti­ekraani Joosep Värk: rahvas tahab keskmist sõrme (20) Hiinast, Eestist ja eestlastest Hiinas Aja auk. „Metal Box“ 40 Üksik G-noot. Sellele järgneb sekund vaikust Nädala plaat. Inimkatsed tempereeritud isepõlemismootoriga Arter Kyllike Sillaste-Elling: riigikaitse ei ole mingil juhul vaid meeste asi (4) Ameeriklane omadega soos, vaatab metsa poole (1) Ilona Leib: Vale kordamine ei muuda seda tõeks (7) Hiina salaühingu võitluskunst, mis annab vastupandamatu jõu (9) Elu raskeim küsimus: mida me kahetseme, kui lõpp on silme ees? (11) PÖFF: suurejooneline finaal. Ära maga maga viimast võimalust! Advendiaeg nõuab pidulikku rooga: kuidas teha piparkoogi-parti? Kord toob lõuendi ette raba, kord vana tööstushoone Autoseiklus värvikas Kanadas. 660 km Volkswagen California seltsis Mehed läksid naiste riidekapi kallale Meelelahutus Koomiks Sudoku

POLAARNE SIIDITEE. Saamid kardavad Arktika arendusest traditsioonilise eluviisi hukku

6 min lugemist
  • Lapimaale kavandatav raudtee võib tõsiselt kahjustada saamide elatusallikaid.
  • Suur taristuprojekt segaks põhjapõtrade rännet ja mõjutaks kalastuspiirkondi.
  • Saamid pelgavad, et transiidi kattevarjus tahetakse Lapimaal tööstust arendada.
  • Piirkonnas leiduvad rikkalikud maavarade, muuhulgas vase, raua ja nikli varud.
Saami sümboolikaga märgistatud kivi Kirkenesi kaubanduskeskuse juures on meeldetuletus, et see siin on saamide maa. FOTO: Margus Parts

Kes on kunagi sõitnud rongis, mis ajab alla raudteele sattunud metslooma, teab, et loom jahvatatakse lihtsalt kontide krõbinal puruks. Kui meil on metsloomade hukkumine pelgalt statistika, siis saamidele on põhjapõdrad ellujäämise küsimus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Põhjapõdrad elavad vastavalt aastaaegade rütmile – suvel liigub kari põhjapoolsetele karjamaadele, talvel tagasi lõunasse. Need mustrid on hakanud kliimamuutuste tõttu muutuma – talve tulek on lükkunud edasi novembrisse-detsembrisse ning stabiilne pakane on asendunud sulaperioodidega, mis raskendab põhjapõtrade liikumist ja toidu leidmist.

Kirkenesi piirkonna ja Peter Vesterbacka ettevõtte FinEst Bay Area Development arendajad on pakkunud rändluse hõlbustamiseks välja kõikvõimalikke lahendusi, muuhulgas raudteelõikude rajamist mitmekümne meetri kõrgustele viaduktidele ning tunnelite puurimist Lapimaa järvede alla. Kuid põdrakasvatajate sõnul ei ohusta rongid loomi ainult füüsiliselt: nende vibratsioon hirmutab tundlikke põhjapõtru juba kaugemalt.

29.11.2019 02.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto