Sisukord
Välismaa
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

POLAARNE SIIDITEE. Saamid kardavad Arktika arendusest traditsioonilise eluviisi hukku

6 min lugemist
  • Lapimaale kavandatav raudtee võib tõsiselt kahjustada saamide elatusallikaid.
  • Suur taristuprojekt segaks põhjapõtrade rännet ja mõjutaks kalastuspiirkondi.
  • Saamid pelgavad, et transiidi kattevarjus tahetakse Lapimaal tööstust arendada.
  • Piirkonnas leiduvad rikkalikud maavarade, muuhulgas vase, raua ja nikli varud.
Saami sümboolikaga märgistatud kivi Kirkenesi kaubanduskeskuse juures on meeldetuletus, et see siin on saamide maa. FOTO: Margus Parts

Kes on kunagi sõitnud rongis, mis ajab alla raudteele sattunud metslooma, teab, et loom jahvatatakse lihtsalt kontide krõbinal puruks. Kui meil on metsloomade hukkumine pelgalt statistika, siis saamidele on põhjapõdrad ellujäämise küsimus.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Põhjapõdrad elavad vastavalt aastaaegade rütmile – suvel liigub kari põhjapoolsetele karjamaadele, talvel tagasi lõunasse. Need mustrid on hakanud kliimamuutuste tõttu muutuma – talve tulek on lükkunud edasi novembrisse-detsembrisse ning stabiilne pakane on asendunud sulaperioodidega, mis raskendab põhjapõtrade liikumist ja toidu leidmist.

Kirkenesi piirkonna ja Peter Vesterbacka ettevõtte FinEst Bay Area Development arendajad on pakkunud rändluse hõlbustamiseks välja kõikvõimalikke lahendusi, muuhulgas raudteelõikude rajamist mitmekümne meetri kõrgustele viaduktidele ning tunnelite puurimist Lapimaa järvede alla. Kuid põdrakasvatajate sõnul ei ohusta rongid loomi ainult füüsiliselt: nende vibratsioon hirmutab tundlikke põhjapõtru juba kaugemalt.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto