KOMMENTAAR. Hiina suunab investeeringud väiksema vastupanuga riikidesse

Partei vaim hõljub nii Hiina siseriikliku kui globaalse majanduspoliitika kohal ning Hiina ettevõtted peavad partei suunistega kohanduma. FOTO: Andy Wong/AP/Scanpix

Panganduses on eri aegadel olnud populaarne väljend, et rahal ei ole rahvust ja kapitalil ei ole kodumaad. Hiina on viimaste aastate jooksul tõestanud, et rahal on mitte ainult rahvus, vaid ka keskvalitsus.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nii nagu Hiina riigisisene ja ka globaalne majanduspoliitika juhinduvad partei suunistest, peavad ka Hiina eraettevõtted oma tegemisi nendega kohandama. Eriti sai see selgeks 2017. aastal, kui partei uuendas nii riigi- kui ka eraettevõtteid puudutavaid välisinvesteeringute tegemise suuniseid ning harjumuspäraseks saanud aasta-aastalt kasvav Hiina välisinvesteeringute maht hakkas kahanema.

Nende otsuste mõju on tunda ka praegu, eriti Hiina globaalsele käitumisele. Kui aasta 2016 oli Hiina välisinvesteeringute ning riigiväliste ettevõtete ühinemiste ja omandamiste mahu ja kasvu poolest rekordiline, siis järgnevad aastad näitasid järsku vastupidiselt kahanevat trendi.

30.11.2019 03.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto