Sisukord
Majandus
Tänane leht
02.12.2019
Eesti Maaeluministri kandidaat Arvo Aller: tahan vähendada bürokraatiat (2) Toomemäe ajamasin viis rahva reisile Helme Parmasele hosiannat laulma veel ei hakka (1) Langenud puud lõhkusid moodsa piiri katselõigu (39) Viimsit kaunistab eriline jõulupuu Tallinn üritab väsimatult rohepealinna tiitlit püüda (2) Jäätmete käitlejal olgu edaspidi tagatis (3) Majandus Majanduskasv ⟩ SEB Grupi peastrateeg: me sõltume Ameerikast ja Saksamaast Välismaa NATO liitlased kogunevad juubelile hapus meeleolus (20) KOMMENTAAR. Hiina suunab investeeringud väiksema vastupanuga riikidesse Arvamus Juhtkiri: meil on läinud väga hästi (4) Indrek Lepik: vasaktsentrismi kriis (3) Maie Kitsing: PISAga maailmakaardile (1) Jürgen Ligi: reportaaž poliitika vorsti-vabrikust (11) Karmo Tüür: sõjalis-patriootiline Venemaa (10) Meie Eesti Martin Ehala: «Rohkem paralleelsust, palun!» Birute Klaas-Lang: rahvusülikool uuendab keelepoliitikat Kultuur Hästi päevitunud Päikese lapsed Briti kriitik PÖFFil: Baltimaade filmitase on kõvasti tõusnud PÖFF 2019 auhinnad Aurelia Aasa: PÖFFi debüüdid haaravad argirealismist absurdikomöödiateni PÖFFI PARIM DEBÜÜTFILM: Vaikne kinopoeem, kuhu mürtsuga sisenevad vaimud PÖFFI VÄLJAPAISTVAIM: Mustvalge meistriteos sõjavalust Sport Kalev/Cramot ootab näljane Minski Tsmoki Meistrid madistavad surmagrupis: Deschamps lükkas favoriidikoorma Saksamaale Hamilton kordas isiklikku tippmarki, Räikkönen lähenes Barrichello rekordile Eesti segapaari superesitus varjutas murekohad. Mis seisus on laskesuusakoondis? (1) Kristjan Ilvese treeningukaaslaste metsik ülevõim Rukal Norra naistele kolmik- ja meestele kaksikvõit Tallinn Jäätmete käitlejal olgu edaspidi tagatis (3) Tartu Laura Danilas: kas Eesti vajab lennundusharidust? Jürgen Rakaselg: kaasava hariduse valust ja hirmust. Muinasjutt koolist (2) Rahvusülikooli sajandal aktusel tunnustati Rahvusmõtte auhinna laureaati, külalisprofessorit ja audoktoreid Jõulupuul süttisid tuled Kanad sõidavad jõuluks komandeeringusse Paatoseta «Faehlmann» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Majanduskasv ⟩ SEB Grupi peastrateeg: me sõltume Ameerikast ja Saksamaast

6 min lugemist
  • USAs võib tulla majanduslangus järgmise aasta teisel poolel.
  • Euroopa probleem on poliitika ja autotööstus.
  • Hiina majandus on kasvanud väga stabiilselt väga pikka aega.
SEB Grupi peaökonomisti Johan Javeusi sõnul on majanduslanguse risk kasvanud, kuid see ei pruugi olla nii laastav kui viimane kriis. FOTO: Erik Tikan

Nii Eesti kui ka teiste Balti riikide ja Põhjamaade majandus sõltub eelkõige Ameerika Ühendriikidest ja Saksamaast. Kui USAs midagi juhtub, toimub see tavaliselt viivitusega ka mujal maailmas. Kui aga Saksamaal on probleemid, tekitab see probleeme ka selle majandusega tihedalt seotud Balti riikidele ja Põhjamaadele, selgitas SEB Grupi peastrateeg John Javeus usutluses Postimehele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui me viimati poolteist aastat tagasi majandusest rääkisime, olite tuleviku suhtes üsna optimistlik ja teil oli õigus. Mida te nüüd arvate? Mis on muutunud?

Alates eelmisest aastast on toimunud suur muutus. Muutunud on majandustsükkel, mis on pöördunud alla. Ökonomistid, nagu ma isegi, kipuvad keskenduma üsna paljuski Ameerika Ühendriikide majandusele, sest see, mis juhtub USAs, juhtub mõningase viivitusega ka mujal maailmas. USA-l on selles mõttes juhtiv positsioon.

Eelmise aasta suvel oli meil USA suhtes üsna optimistlik tunne. USA ostujuhtide indeks oli tipule väga lähedal (möödunud aasta augustis jõudis see 2014. aasta tipptaseme lähedale – T. O.), aga sellest ajast alates on indeks pidevalt langenud ja nüüd on see alla 50, mis viitab majanduslangusele. Kevadel pöördus ümber USA võlakirjade tulususe kõver, mis on ajalooliselt olnud ideaalne näitaja saabuva majanduslanguse kohta. (Võlakirjade tulususe ümberpöördumiseks nimetatakse olukorda, kui lähema tähtajaga võlakirjade intress on pikaajalistest kõrgem. Alates 1950. aastatest on sellele alati järgnenud majanduslangus – T. O.)

Avaldasime just SEB uue makromajanduse prognoosi, kus oleme endiselt üsna optimistlikud. Näeme küll ajutist langust, aga arvame, et 2020. aastal pöördub see taas tõusule. Aga kasv ei ole kindlasti fantastiline.

See on panga põhistsenaarium, aga ma ise olen skeptilisemate inimeste hulgas ja näen riski, et järgmise aasta teine pool lõpeb USAs majanduslangusega. Kas see juhtub või mitte, sõltub sellest, mis juhtub turgudel – nii võlakirjade kui ka aktsia- ja valuutaturgudel. See on väga tähtis ja järgmised paar kuud on huvitavad.

30.11.2019 03.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto