Sisukord
Arvamus
Postimees
02.12.2019
Eesti Maaeluministri kandidaat Arvo Aller: tahan vähendada bürokraatiat (2) Toomemäe ajamasin viis rahva reisile Helme Parmasele hosiannat laulma veel ei hakka (1) Langenud puud lõhkusid moodsa piiri katselõigu (39) Viimsit kaunistab eriline jõulupuu Tallinn üritab väsimatult rohepealinna tiitlit püüda (2) Jäätmete käitlejal olgu edaspidi tagatis (3) Majandus Majanduskasv ⟩ SEB Grupi peastrateeg: me sõltume Ameerikast ja Saksamaast Välismaa NATO liitlased kogunevad juubelile hapus meeleolus (20) KOMMENTAAR. Hiina suunab investeeringud väiksema vastupanuga riikidesse Arvamus Juhtkiri: meil on läinud väga hästi (4) Indrek Lepik: vasaktsentrismi kriis (3) Maie Kitsing: PISAga maailmakaardile (1) Jürgen Ligi: reportaaž poliitika vorsti-vabrikust (11) Karmo Tüür: sõjalis-patriootiline Venemaa (10) Meie Eesti Martin Ehala: «Rohkem paralleelsust, palun!» Birute Klaas-Lang: rahvusülikool uuendab keelepoliitikat Kultuur Hästi päevitunud Päikese lapsed Briti kriitik PÖFFil: Baltimaade filmitase on kõvasti tõusnud PÖFF 2019 auhinnad Aurelia Aasa: PÖFFi debüüdid haaravad argirealismist absurdikomöödiateni PÖFFI PARIM DEBÜÜTFILM: Vaikne kinopoeem, kuhu mürtsuga sisenevad vaimud PÖFFI VÄLJAPAISTVAIM: Mustvalge meistriteos sõjavalust Sport Kalev/Cramot ootab näljane Minski Tsmoki Meistrid madistavad surmagrupis: Deschamps lükkas favoriidikoorma Saksamaale Hamilton kordas isiklikku tippmarki, Räikkönen lähenes Barrichello rekordile Eesti segapaari superesitus varjutas murekohad. Mis seisus on laskesuusakoondis? (1) Kristjan Ilvese treeningukaaslaste metsik ülevõim Rukal Norra naistele kolmik- ja meestele kaksikvõit Tallinn Jäätmete käitlejal olgu edaspidi tagatis (3) Tartu Laura Danilas: kas Eesti vajab lennundusharidust? Jürgen Rakaselg: kaasava hariduse valust ja hirmust. Muinasjutt koolist (2) Rahvusülikooli sajandal aktusel tunnustati Rahvusmõtte auhinna laureaati, külalisprofessorit ja audoktoreid Jõulupuul süttisid tuled Kanad sõidavad jõuluks komandeeringusse Paatoseta «Faehlmann» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jürgen Ligi: reportaaž poliitika vorsti-vabrikust

4 min lugemist
Jürgen Ligi. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Täna riigikogu saali jõudva pensionireformi arutelu rahanduskomisjonis rahandusministri osavõtul kirjeldab riigikogu rahanduskomisjoni liige Jürgen Ligi (Reformierakond).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mitte kõike poliitikas ei saa teha publiku ees, samuti nagu mitte kogu vorsti vorstivabrikus. Nii lihtsalt on tulemusele parem. Aga kui tehnoloogia on vale, koostisosad võltsid ja toode kahjulik, peab tarbija mõlemast rohkem teada saama. Konspekteerin seepärast erandina koosolekut, kus rahandusminister Martin Helme esitles riigikogu rahanduskomisjonile pensionireformilaadset toodet. Pidin ise lindistuse üle kuulama, et oma kõrvu uskuda. Ehk aitab üleskirjutus avardada vaadet sellele, kus tekib riigivalitsemises koostöö mittelaabumine ja mis on poliitiline omavoli.

Toote tehnoloogia kirjeldas­ Helme lõplikult ära juba mõne kuu eest, kui lubas ekspertidel küll rääkida, aga kinnitas, et otsused on langetatud. Nüüd räägivadki mõjuanalüüsid, sealhulgas seletuskirja oma, eelnõule endale ja ministrile vastu. Aga mees kinnitas komisjonis üle, et «ei võta absoluutselt tõsiselt kriitikat», et midagi peaks veel arutama.

Helme alustas eelnõu eesmärkidest, milleks olevat kodaniku vastutus, vabadus ja iseotsustamine. Need õilsad väärtused ei muuda paraku senist printsiipi, et pension on ka riigi mure ning pensionireformide eesmärk jätkusuutlikult suurem pension. Tundsime seepärast huvi, mille põhjal valitsus otsustas, et kodanikud ise vastutamist pensioni suurusest kõrgemalt hindavad ning seda edaspidi paremini õigustavad, kui jäävad ilma kuueprotsendilisest säästust, et saada palgale 1,6 protsenti lisa neto. Kuulsime vastuseks, et see kõik olevat inimese enda, mitte riigi asi.

30.11.2019 03.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto