Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.12.2019
Eesti Maaeluministri kandidaat Arvo Aller: tahan vähendada bürokraatiat (2) Toomemäe ajamasin viis rahva reisile Helme Parmasele hosiannat laulma veel ei hakka (1) Langenud puud lõhkusid moodsa piiri katselõigu (39) Viimsit kaunistab eriline jõulupuu Tallinn üritab väsimatult rohepealinna tiitlit püüda (2) Jäätmete käitlejal olgu edaspidi tagatis (3) Majandus Majanduskasv ⟩ SEB Grupi peastrateeg: me sõltume Ameerikast ja Saksamaast Välismaa NATO liitlased kogunevad juubelile hapus meeleolus (20) KOMMENTAAR. Hiina suunab investeeringud väiksema vastupanuga riikidesse Arvamus Juhtkiri: meil on läinud väga hästi (4) Indrek Lepik: vasaktsentrismi kriis (3) Maie Kitsing: PISAga maailmakaardile (1) Jürgen Ligi: reportaaž poliitika vorsti-vabrikust (11) Karmo Tüür: sõjalis-patriootiline Venemaa (10) Meie Eesti Martin Ehala: «Rohkem paralleelsust, palun!» Birute Klaas-Lang: rahvusülikool uuendab keelepoliitikat Kultuur Hästi päevitunud Päikese lapsed Briti kriitik PÖFFil: Baltimaade filmitase on kõvasti tõusnud PÖFF 2019 auhinnad Aurelia Aasa: PÖFFi debüüdid haaravad argirealismist absurdikomöödiateni PÖFFI PARIM DEBÜÜTFILM: Vaikne kinopoeem, kuhu mürtsuga sisenevad vaimud PÖFFI VÄLJAPAISTVAIM: Mustvalge meistriteos sõjavalust Sport Kalev/Cramot ootab näljane Minski Tsmoki Meistrid madistavad surmagrupis: Deschamps lükkas favoriidikoorma Saksamaale Hamilton kordas isiklikku tippmarki, Räikkönen lähenes Barrichello rekordile Eesti segapaari superesitus varjutas murekohad. Mis seisus on laskesuusakoondis? (1) Kristjan Ilvese treeningukaaslaste metsik ülevõim Rukal Norra naistele kolmik- ja meestele kaksikvõit Tallinn Jäätmete käitlejal olgu edaspidi tagatis (3) Tartu Laura Danilas: kas Eesti vajab lennundusharidust? Jürgen Rakaselg: kaasava hariduse valust ja hirmust. Muinasjutt koolist (2) Rahvusülikooli sajandal aktusel tunnustati Rahvusmõtte auhinna laureaati, külalisprofessorit ja audoktoreid Jõulupuul süttisid tuled Kanad sõidavad jõuluks komandeeringusse Paatoseta «Faehlmann» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maie Kitsing: PISAga maailmakaardile

5 min lugemist
Maie Kitsing. FOTO: Margus Ansu

Mida ja kuidas mõõdetakse rahvusvahelise PISA haridusuuringuga ja miks see tähtis on, kirjutab haridus- ja teadusministeeriumi välishindamisosakonna nõunik, Eesti esindaja PISA nõukogus Maie Kitsing.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mitu korda olete kuulnud, et Eesti haridus on maailma tipus? PISA 2015. aasta uuringu järgi on Eesti Euroopas tipus ja parimate riikide seas maailmas. Nüüd, detsembri alguses tutvustatakse maailmale ka värskeima, 2018. aasta PISA uuringu tulemusi. Aga mida PISA tegelikult endast kujutab?

PISA on suurim haridusuuring maailmas, mille käigus hinnatakse 15-aastaste õpilaste teadmisi ja oskusi lugemises, matemaatikas ja loodusteadustes. Osalevate riikide arv kasvab pidevalt: kui 2015. aastal võttis uuringust osa 72 riiki, siis viimati juba 79.

Milleks nii mahukat uuringut vaja on? Haridus on ja jääb võtmeks inimese ja ühiskonna heaolu ning arengu kindlustamisel. PISA eesmärk on eelkõige hinnata õpilaste teadmisi ja oskusi, mida on vaja päriselus ette tulevate probleemide lahendamiseks ja väljakutsete vastuvõtmiseks. PISA annab riikidele ka võimaluse jälgida oma tulemuste muutumist ajas. Kuna PISA on olemuselt haridussüsteemi uuring, siis selles osalevaid koole ega õpilasi pingeritta ei seata, küll aga riike.

Globaliseerumine on andnud inimesele võimalusi valida endale kodumaaks ükskõik milline riik maailmas. Haridust väärtustav inimene otsib sageli enda või oma laste arenguks riiki, kus on parimad võimalused hariduse omandamiseks. Tööandjad üle maailma konkureerivad parimate töötajate nimel. Valitsused pingutavad omakorda, et haritud inimesed ei lahkuks ja talendid tuleksid koju tagasi. PISAst on saanud omamoodi riikidevaheline hariduse olümpiamäng, mille tulemusi jälgitakse teraselt.

See on ka õigustatud, kuna uuringud on näidanud, et PISA tulemuse põhjal saab suures plaanis prognoosida õpilase käekäiku vähemalt täiskasvanuea esimesel kümnendil: millise hariduse ta omandab ja kui suur on ta panus ühiskonda täiskasvanueas.

30.11.2019 03.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto