Sisukord
Arvamus
Postimees
03.12.2019
Eesti II samba raha ei ole väljavõtmise järel kohtutäiturite eest kaitstud (14) Eesti firmast hargnevad rahvusvahelise petuvõrgustiku niidid (4) Majandus Soome investorid toovad Eestisse 100 miljonit (7) Pensionifondid pidasid Coopi liiga kalliks, kuid rahvaaktsiana see töötas Välismaa Sõprade patud kukutasid Malta peaministri Leedu välisminister: väikeriigid võivad anda NATOs lisaväärtust, aga ka asju ära rikkuda (1) Viis suurt intriigi NATO liidrite ees (2) Arvamus Juhtkiri: said, mis tahtsid. Või kas said? (2) Aimar Altosaar: tuhat korda väiksem mure Indrek Tarand: Euroopa armee – kahjulik sõnakõlks? (27) Urmo Kübar: annetajad tegutsevad. Riik, astu oma samm Toomas Kruusimägi: globaalne Isamaa ja rahvusvahelised õppejõud (6) Meie Eesti Toomas Vaks: kas ja kes peaks kartma küberohtu? (1) Erkki Koort: e-resistentsus annab tunda ehk kui palju kulub e-riigi kaitsele (2) Kultuur Sõjafotograafi kogemused: kuidas portreteerida põrgut? (1) Inimene ilu ja koleduse vahel Sport Ekskalevlased alustasid pingil, aga hullasid platsil Nõmme Kalju uusi treenereid seob huvitav fakt Mavericks ja Dončić lõpetasid Lakersi kümnemängulise võiduseeria Sõprade võimutsemist teleri vahendusel jälginud Ilves: koondis tervikuna on pööraselt hea Tervis Dermatoloog õpetab, kuidas hoiduda talvel nahakahjustusest Tartu Parkimismaja toob Maarjamõisasse karmid parkimispiirangud Jüri Kõre: pensionireformist pigem pensioniteta! (4) Elisabeth Viil: väikeste sammude hiiglaslik kasu (1) Tartu loodab Annelinna jalgpallihalli aastaga püsti saada Hando Runnel: raamatukultuur käib allamäge ja tee peal jääb lugejaid vähemaks (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Tarand: Euroopa armee – kahjulik sõnakõlks?

5 min lugemist
Indrek Tarand. FOTO: Mihkel Maripuu

Euroopa armee võiks olla idee, millega saaks ühtlasi nii NATOt turgutada kui ka USAst sõltumatut Euroopa kaitsevõimet parandada, kirjutab endine Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) direktori Sven Sakkovi artikkel (PM 22.11), milles püüti vastata küsimusele, kes kaitseb Euroopat, oli hariv lugemine ja tekitas soovi polemiseerida. Seepärast pidin leidma seal viidatud Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse äsjase raporti «European Strategic Autonomy», mille autorid on Pauli Järvenpää, Claudia Major ja artikli autor Sven Sakkov. Kokku 37 lehekülge ehk kaks ja pool tundi toekat lugemist.

Jätame kõrvale märkuse, et Sakkovi artikli lõpp tekitab segadust, mitte selgust: ta tsiteerib USA presidendi järjekordset säutsu Twitteris, kus ilmneb Donald Trumpi kaootiline maailmakäsitlus – kuid mida me sellega pihta peame hakkama? Kuidas seostub Euroopa armee Teise maailmasõjaga ning väidetava Prantsuse kooli saksakeelseks muutmisega okupeeritud Pariisis? Faktiliselt: tänapäeval ja seoses Euroopa Liiduga õpetatakse küll sakslastele prantsuse ja prantslastele saksa keelt juba koolides ning tudengivahetustes soositakse samuti teineteise tundmaõppimist.

Kokkuvõttes on autorid aga teinud igati informatiivse ja täiesti transatlantilisel tasemel raporti, mis näitab, et ka Eesti mõttekodadel on mõte ja midagi ei pea häbenema. Oma artiklis kirjutab aga Sakkov: «...ma pole sõnagagi puudutanud Euroopa armeed. Põhjusel, et seda pole olemas ega saa ka kunagi olema. Tegemist on tühja ja sisutu mõistega, kahjuliku sõnakõlksuga.» Raportist endast sellist kinnitust ei leia... Tõepoolest – Euroopa armeed praegu ei eksisteeri, kuid pelgalt sellest faktist ei saa tuletada kategooriliselt «ei saa ka kunagi olema».

Soovimata ajalehelugejaid koormata nn julgeolekukogukonna erialaterminoloogia ja lühenditeprügiga, viitan vaid ühele raportis mainitud autorile, kes kasutatud kirjanduse nimekirjas tähestikulistel põhjustel esimene: Applebaum, Anne, «Europe Needs to Start Planning for the Future with no U.S.» («Euroopa peab hakkama planeerima tulevikku ilma USAta»). Ning seda planeerimist ei tee edukaks Euroopa relvajõu kui mõiste ennetavalt mõttetuks kuulutamine, vaid vastupidi!

02.12.2019 04.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto