Sisukord
Arvamus
Postimees
03.12.2019
Eesti II samba raha ei ole väljavõtmise järel kohtutäiturite eest kaitstud (14) Eesti firmast hargnevad rahvusvahelise petuvõrgustiku niidid (4) Majandus Soome investorid toovad Eestisse 100 miljonit (7) Pensionifondid pidasid Coopi liiga kalliks, kuid rahvaaktsiana see töötas Välismaa Sõprade patud kukutasid Malta peaministri Leedu välisminister: väikeriigid võivad anda NATOs lisaväärtust, aga ka asju ära rikkuda (1) Viis suurt intriigi NATO liidrite ees (2) Arvamus Juhtkiri: said, mis tahtsid. Või kas said? (2) Aimar Altosaar: tuhat korda väiksem mure Indrek Tarand: Euroopa armee – kahjulik sõnakõlks? (27) Urmo Kübar: annetajad tegutsevad. Riik, astu oma samm Toomas Kruusimägi: globaalne Isamaa ja rahvusvahelised õppejõud (6) Meie Eesti Toomas Vaks: kas ja kes peaks kartma küberohtu? (1) Erkki Koort: e-resistentsus annab tunda ehk kui palju kulub e-riigi kaitsele (2) Kultuur Sõjafotograafi kogemused: kuidas portreteerida põrgut? (1) Inimene ilu ja koleduse vahel Sport Ekskalevlased alustasid pingil, aga hullasid platsil Nõmme Kalju uusi treenereid seob huvitav fakt Mavericks ja Dončić lõpetasid Lakersi kümnemängulise võiduseeria Sõprade võimutsemist teleri vahendusel jälginud Ilves: koondis tervikuna on pööraselt hea Tervis Dermatoloog õpetab, kuidas hoiduda talvel nahakahjustusest Tartu Parkimismaja toob Maarjamõisasse karmid parkimispiirangud Jüri Kõre: pensionireformist pigem pensioniteta! (4) Elisabeth Viil: väikeste sammude hiiglaslik kasu (1) Tartu loodab Annelinna jalgpallihalli aastaga püsti saada Hando Runnel: raamatukultuur käib allamäge ja tee peal jääb lugejaid vähemaks (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmo Kübar: annetajad tegutsevad. Riik, astu oma samm

4 min lugemist
Urmo Kübar. FOTO: Erakogu

Maksusoodustuste mõte on õhutada ja toetada käitumist, millest tõusev kasu ühiskonnale ületab saamata jäänud maksutulu. Seega on praegused piirangud ebaõiglased, ebapraktilised ja ebatõhusad, kirjutab presidendi vabakonnanõunik Urmo Kübar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tänastel annetamistalgutel leiavad loodetavasti paljud tee heategevuse juurde, nii nagu «Teeme ära» talgud on meid juba üle kümne aasta õpetanud hindama kogukonnategevusi ja vabatahtlikku tööd. Ka riigil on aeg astuda uued sammud annetamise edendamiseks.

Mõne nädala eest said Eesti heategevusorganisatsioonid maksu- ja tolliametilt meeldiva kirja: uuest aastast on inimestel võimalik enam makstud tulumaks juba tuludeklaratsiooni täites suunata oma pangakonto asemel otse enda valitud heategevuseks.

See on tore väike samm, mille Vabaühenduste Liit viie aasta eest koos mitme muu heategevust soodustava ideega valitsusele ette pani. Ülemöödunud aasta lõpus lubas toonane valitsus selle ära teha, mõtte võttis üle ka praegune koalitsioon ning uuest aastast saabki see teoks. Küllap toob see meie heategevusse kümneid tuhandeid ja ehk isegi rohkem lisaeurosid.

Samas ootab endiselt otsustamist heategevusele potentsiaalselt sootuks suurema mõjuga ettepanek kõrvaldada tulumaksuseadusest ajale jalgu jäänud punktid, mis annetamise soodustamise asemel on seda hoopis piirama hakanud.

Maksusoodustused annetamisele kehtivad Eestis, nagu arenenud riikides üldiselt, juba mõnda aega. Et üksikisikuna neist osa saada, peab olema täidetud kolm tingimust.

Kaks esimest on lihtsad: annetuse saaja peab kuuluma soodustatud ühingute nimekirja (selliseid on meil praegu kaks ja pool tuhat, seega valikut jätkub) ning annetaja peab olema talle teada andnud oma isikukoodi.

Kui nende kahe tingimusega asjad korras, ei peagi annetaja õieti muud tegema – hakates tuludeklaratsiooni esitama, on ta annetused seal juba mahaarvamiste lahtris kirjas. Näiteks sajaeurone annetus maksab talle sel juhul tegelikult 80 eurot ning ülejäänud 20 võtab riik tagantjärele enda kanda.

02.12.2019 04.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto