Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: said, mis tahtsid. Või kas said?

2 min lugemist
3. detsembri karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Mitte kellegi poolt, vaid kellegi vastu – nõnda võib võtta kokku EKRE hoiakud riigi uue peaprokuröri nimetamise asjus. Erakonna eesmärk pole olnud mõni konkreetne inimene sellele ametikohale sättida, vaid senisest peaprokurörist Lavly Perlingust lahti saada. Ning nüüd, mil justiitsminister Raivo Aeg on esitanud ringkonnakohtunik Andres Parmase kandidatuuri, ongi see juhtumas.

Ses mõttes on olukord mustvalge. Olenemata sellest, kui piinlikuks keegi EKRE käitumist kogu pika saaga kestel peab, tuleb tunnistada, et lõppude lõpuks see ikkagi töötas ning Perling on eeldatavasti varsti ka peaprokuröri asendaja staatusest ilma.

Teisalt oleks siiski rutakas väita, et EKRE prokuratuuri juhi vahetumisega rahule jääb. Sellest andsid tunnistust ka Mart ja Martin Helme kommentaarid oma raadiosaates: kiideti, et prokuratuuri etteotsa tuleb värske veri väljastpoolt, ent samas tõdeti, et peaprokuröri kandidaadi esimesed väljaütlemised ei pane talle hosiannat laulma.

Põhjuse niimoodi nentida andis Andres Parmase Postimehele öeldu, et prokuratuur teeb head tööd, olgugi et siht peab olema kvaliteeti veelgi parandada. EKRE keelde panduna tähendab see, et riigi peaprokurörina ei asu Parmas purustama «süvariiki», mille võrdkujuks on ekrelased Lavly Perlingu maalinud. Siseminister Mart Helme kostis seepeale raadioeetris: «Minu jaoks on siiski üks tuluke kuskil taga ajus põlema löönud. Kui Parmas ütles, et süvariiki ei ole ja et süvariigi paljastamisega tema tegelema ei hakka, tähendab see, et tema ise on süvariik.»

Ometigi ei paista see Andres Parmase kandidatuuri vääravat. Eks ühel hetkel saa iga partei poliitilise lehmakauplemise krediit otsa. Ka EKRE-l.

Riigi peaprokuröri kandidaat teeks Eesti üldsusele teene, kui ta tutvustaks oma sisulisi plaane võimalikult kiiresti ning avaldaks ühekorraga nägemuse, kuidas vältida prokuratuuri politiseerimist.

Kõrvaltvaatajate meelestatus Parmase suhtes on väga positiivne, mõni kommenteerija kasutab tema kiitmiseks koguni ülivõrdeid. Küllap on selle taga muu hulgas tõik, et peaprokuröri teema poliitikast läbi immutamine ja pikk venimine lõi õhustiku, kus nii mõnedki olid valmis palju ebameeldivamaks asjade käiguks. Otse ja sirgelt öeldes: et peaprokuröri kandidaadina kerkib lõpuks pinnale keegi, kel on küljes vänge prokuratuuri politiseerimise lehk.

Kuid lehk on pehmelt väljendudes ebaväärikalt kulgenud uue peaprokuröri nimetamise protsessil nii ehk naa, mistap Andres Parmase esimestest julgustavana mõjuvatest kommentaaridest ei piisa. Õigupoolest ei tea me praegu rohkem kui seda, et ajakirjandusega suheldes ta prokuratuuri ei kiru, kuid see olekski mistahes juhul ääretult rumal käitumine.

Riigi peaprokuröri kandidaat teeks Eesti üldsusele teene, kui ta tutvustaks oma sisulisi plaane võimalikult kiiresti ning avaldaks ühekorraga nägemuse, kuidas vältida prokuratuuri politiseerimist, ükskõik millised tuuled valitsuses ka puhuma ei hakka. Elu on ju tõestanud, et praeguse valitsuse kooshoidmiseks tehakse kohati lausa uskumatuid järeleandmisi ning ühtegi punast joont ei paista kuskil samuti olevat.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto