Sisukord
Arvamus
Postimees
04.12.2019
Eesti Eesti õppis Euroopa esimeseks (8) Majandus Välismaalased: Tallinn on mõnusam kui Skandinaavia (14) Maksuamet kummutas rahandusministri maksuväite (1) Välismaa Soome peaminister astus tagasi Fännid tervitasid Lissabonis ookeani ületanud Greta Thunbergi (2) Postimees Londonis: NATO kohtumine keskendus Türgile ja raha teemale (12) Ohvri tunnistus küttis prints Andrew’ jalgealuse tuliseks Arvamus Sven Sakkov: äreva aja tippkohtumine (11) Riina Sikkut: uskumine ei päästa vaesusest (48) Juhtkiri: viltune PISA torn (2) Teadlased seavad kahtluse alla rahvaloenduse usaldusväärsuse Patrik Hytönen: kuidas Soome peaminister tagasi astus Meie Eesti Aimar Altosaar: kohtadest, kus vanadel meestel on hea Nõmme vanamehi seob jutu- ja tehnikahuvi Garaaž on rohkem kui vaid üksindustõrje Tiina Tambaum: naised ei mõista vanu mehi (2) Kultuur Mogri Märt – vihmausside jumal Maailmade langemise heli Hedvig Hansoni hetked Kurt Ellinguga Sport Rocki ja korvpalliliidu kukepoks, mõlemal oma tõde Kalev/Cramo hoiatab: uus seadus sunnib tegevuse lõpetama Tartu Eesti maailma haridustippu viinud noored pidasid PISA testi imelihtsaks Kesklinnast kaob suur elektriliin Teadlane soovitab rendikuuse asemel jõulupuu ikka perega metsast tuua Aita valida Tartu aasta tegu Tartu EMO uus juht Annika Uue: kõigile kuluks jõulukingiks ära lisaannus tervet talupojamõistust Video ja galerii: linnalapsed sõitsid porgandiga Kaspri tallu jõulutoimetusi tegema Parimatel loodusfotodel poseerivad linnud Homme algab ülikoolilinnas vägev sulgpallimaraton Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sven Sakkov: äreva aja tippkohtumine

5 min lugemist
Sven Sakkov. FOTO: Andres Teiss

NATO juubeliaasta tippkohtumisel valitsevatest lahknevatest huvidest ja alliansi vankuvast tulevikuvaatest kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

NATO valitsusjuhid ja riigipead kogunevad eilsest tänaseni Londonis. Tegemist võiks olla tavapärasest pidulikuma kogunemisega, sai ju allianss aprillis 70 aasta vanuseks. Võiks üksteisele õlale patsutada ja lubada järgmised seitse aastakümmet sama edukalt koos püsida. Ent paraku nii lihtsalt see kohtumine vististi ei möödu.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron soovib Londonis tõsist arutelu NATO olemuse ja tuleviku teemal. USA president Donald Trump soovib, kui vähegi saaks, NATO ajaloo prügikasti visata. Peoperemehe, Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni mõtted on 12. detsembri üldvalimistel, alliansi kohtumine Londonis on eelkäijalt päranduseks saadud kohustus. Brexit pidi ju kõikide pühakute ööks valmis saama ning NATO juhtide kohtumise võõrustamine oli just see sobilik viis demonstreerimaks Suurbritannia jätkuvat kaalu sõjalise jõuna.

Idatiiva valitsusjuhid on mures USA presidendi pühendumuse ja Prantsusmaa riigijuhi temperamendi pärast. Nad oskavad arvutada ja seega teavad, et ilma USAta pole võimalik Euroopat Venemaa vastu kaitsta. Vähemalt mitte nähtavas tulevikus ja praeguste kaitsekulude juures. Kui selleks ei piisa tervest Euroopast, siis ei tasu väiksematest piirkondlikest rühmitustest rääkidagi.

Lõunatiiva juhid soovivad rohkem tähelepanu oma probleemidele – immigratsioonile ja ebastabiilsusele Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Türgi hoiab teistele liitlastele olulisi otsuseid pantvangis ja pressib välja vaid endale vajalikku.

Kõik kardavad Trumpi, pelgavad ta säutse, muretsevad sõjalis-poliitilise liidu püsimise pärast. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, kelle kannatlik meel olla eelmise tippkohtumise päästnud, peab ka sel korral eri suunda kiskuva perekonna kuidagi kokku liitma.

03.12.2019 05.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto