Sisukord
Meie Eesti
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tiina Tambaum: naised ei mõista vanu mehi

3 min lugemist
Tiina Tambaum. FOTO: Erakogu

Vanemaealiste meeste vajadustest ja nende hooletusse jätmisest Tartu seenioride organisatsiooni näitel kirjutab TLÜ Eesti demograafia keskuse teadur, haridusgerontoloog Tiina Tambaum.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Juulis teatas Tartu linnavalitsus, et kolib pensionäride organisatsiooni Kodukotus tegevuse Staadioni 48 majast välja, uutesse ruumidesse Viljandi maanteel. See ei tulnud Kodukotuse juhatusele uudisena, küll aga paljudele selle 800 liikmest. Seeniormeeste klubi 120 liiget olid need, kes avalikult protestima hakkasid.

Miks Kodukotuse küüditamine ei ole tark tegu? Nimelt oli organisatsioonil vanades ruumides kasutada kokku 800 ruutmeetrit, pärast kolimist peab hakkama saama 350ga, ning juhatuse liige Malle Salk oli veendunud, et «mõistlikult talitades on see kõik võimalik». Teine asjaolu, mida tuleb tähele panna, on uus asukoht – see on linna teises otsas, tegelikult lausa linnast väljas.

Eakaid on aina rohkem. Selle asemel, et ruume kitsamaks tõmmata, peaks neid hoopis laiendama. Kodukotus ja teised sarnased on ühendused, mille eesmärk on kujundada ja säilitada aktiivset eluhoiakut ning laiendada suhtlemisvõimalusi. Aktiivse eluhoiaku tunnus on regulaarsus. Kui me tahame harjumusi luua ja säilitada, peavad tingimused olema ligidal ja ligipääsetavad.

Kahjuks ei ole kohalikud omavalitsused kohustatud toetama vanemaealiste aktiivsust. Neil on kohustus aidata inimest elutähtsate vajaduste rahuldamisel, kuid mitte häda ja viletsuse ennetamisel. Samas on just kohalik omavalitsus see, kes saab luua võimalused, et kodune inimene ei vajuks üksilduse musta auku, püsiks füüsiliselt vormis ja saaks ise teha endast oleneva, et abi ja hooldamist kunagi vaja ei läheks.

Miks ei saa tõsiselt võtta väidet, et 350 ruutmeetril «on võimalik» korraldada kõike seda, mida siiani 800 ruutmeetril? Juhatus oli teinud panuse tegevuste ja huviklubide oskuslikult koostatud graafiku peale. Et kui ringiajad korralikult klappima panna, siis ükski senistest tegevustest «tunniplaanist» välja ei jää.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto