K, 1.02.2023

Tiina Tambaum: naised ei mõista vanu mehi

Tiina Tambaum
, Tallinna Ülikooli teadur
Tiina Tambaum: naised ei mõista vanu mehi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Tiina Tambaum.
Tiina Tambaum. Foto: Erakogu

Vanemaealiste meeste vajadustest ja nende hooletusse jätmisest Tartu seenioride organisatsiooni näitel kirjutab TLÜ Eesti demograafia keskuse teadur, haridusgerontoloog Tiina Tambaum.

Juulis teatas Tartu linnavalitsus, et kolib pensionäride organisatsiooni Kodukotus tegevuse Staadioni 48 majast välja, uutesse ruumidesse Viljandi maanteel. See ei tulnud Kodukotuse juhatusele uudisena, küll aga paljudele selle 800 liikmest. Seeniormeeste klubi 120 liiget olid need, kes avalikult protestima hakkasid.

Miks Kodukotuse küüditamine ei ole tark tegu? Nimelt oli organisatsioonil vanades ruumides kasutada kokku 800 ruutmeetrit, pärast kolimist peab hakkama saama 350ga, ning juhatuse liige Malle Salk oli veendunud, et «mõistlikult talitades on see kõik võimalik». Teine asjaolu, mida tuleb tähele panna, on uus asukoht – see on linna teises otsas, tegelikult lausa linnast väljas.

Eakaid on aina rohkem. Selle asemel, et ruume kitsamaks tõmmata, peaks neid hoopis laiendama. Kodukotus ja teised sarnased on ühendused, mille eesmärk on kujundada ja säilitada aktiivset eluhoiakut ning laiendada suhtlemisvõimalusi. Aktiivse eluhoiaku tunnus on regulaarsus. Kui me tahame harjumusi luua ja säilitada, peavad tingimused olema ligidal ja ligipääsetavad.

Kahjuks ei ole kohalikud omavalitsused kohustatud toetama vanemaealiste aktiivsust. Neil on kohustus aidata inimest elutähtsate vajaduste rahuldamisel, kuid mitte häda ja viletsuse ennetamisel. Samas on just kohalik omavalitsus see, kes saab luua võimalused, et kodune inimene ei vajuks üksilduse musta auku, püsiks füüsiliselt vormis ja saaks ise teha endast oleneva, et abi ja hooldamist kunagi vaja ei läheks.

Miks ei saa tõsiselt võtta väidet, et 350 ruutmeetril «on võimalik» korraldada kõike seda, mida siiani 800 ruutmeetril? Juhatus oli teinud panuse tegevuste ja huviklubide oskuslikult koostatud graafiku peale. Et kui ringiajad korralikult klappima panna, siis ükski senistest tegevustest «tunniplaanist» välja ei jää.

Märksõnad
Tagasi üles