Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.12.2019
Eesti Eesti õppis Euroopa esimeseks (8) Majandus Välismaalased: Tallinn on mõnusam kui Skandinaavia (14) Maksuamet kummutas rahandusministri maksuväite (1) Välismaa Soome peaminister astus tagasi Fännid tervitasid Lissabonis ookeani ületanud Greta Thunbergi (2) Postimees Londonis: NATO kohtumine keskendus Türgile ja raha teemale (12) Ohvri tunnistus küttis prints Andrew’ jalgealuse tuliseks Arvamus Sven Sakkov: äreva aja tippkohtumine (11) Riina Sikkut: uskumine ei päästa vaesusest (48) Juhtkiri: viltune PISA torn (2) Teadlased seavad kahtluse alla rahvaloenduse usaldusväärsuse Patrik Hytönen: kuidas Soome peaminister tagasi astus Meie Eesti Aimar Altosaar: kohtadest, kus vanadel meestel on hea Nõmme vanamehi seob jutu- ja tehnikahuvi Garaaž on rohkem kui vaid üksindustõrje Tiina Tambaum: naised ei mõista vanu mehi (2) Kultuur Mogri Märt – vihmausside jumal Maailmade langemise heli Hedvig Hansoni hetked Kurt Ellinguga Sport Rocki ja korvpalliliidu kukepoks, mõlemal oma tõde Kalev/Cramo hoiatab: uus seadus sunnib tegevuse lõpetama Tartu Eesti maailma haridustippu viinud noored pidasid PISA testi imelihtsaks Kesklinnast kaob suur elektriliin Teadlane soovitab rendikuuse asemel jõulupuu ikka perega metsast tuua Aita valida Tartu aasta tegu Tartu EMO uus juht Annika Uue: kõigile kuluks jõulukingiks ära lisaannus tervet talupojamõistust Video ja galerii: linnalapsed sõitsid porgandiga Kaspri tallu jõulutoimetusi tegema Parimatel loodusfotodel poseerivad linnud Homme algab ülikoolilinnas vägev sulgpallimaraton Meelelahutus Koomiks Sudoku

Patrik Hytönen: kuidas Soome peaminister tagasi astus

2 min lugemist
Soome peaminister Antti Rinne tagasiastumisavaldusega. FOTO: Lehtikuva

Eile toimus Soomes riikliku postifirma Posti ümber tekkinud segaduse lõppvaatus, ametist astus tagasi peaminister Antti Rinne.

Postitöötajate probleem mõjutas 700 pakisorteerijat, kelle Posti viis üle tütarfirmasse ja kehtestas neile kehvema kollektiivlepingu. Posti- ja logistikatöötajate ametiühing Pau polnud sellega nõus. Pau soovis, et nad töötaksid edasi ülejäänud postitöötajate kollektiivlepingu järgi, ja kuna Posti polnud omakorda sellega nõus, päädis vaidlus pika streigiga.

Streik lõppes, kui Posti tuli ametiühingule vastu ja kehtestas pakisorteerijatele taas ülejäänud postitöötajate kollektiivlepingu tingimused. Pärast hakati aga lähemalt vaatama seda, milline oli olnud omavalitsuste- ja omandiõiguste ministri Sirpa Paatero tegevus, kelle haldusalasse see kuulus.

Nii peaminister Rinne kui ka minister Paatero väitsid kogu tüli kestel, et olid Posti tegevuse vastu. Kuigi alguses väitis Paatero, et sai pakisorteerijate olukorrast teada alles 3. septembril, imbus tõde vaikselt välja. Lõpuks selgus, et nii Paatero kui ka Rinne olid asjast teadlikud kogu aja, mil Posti nii pakisorteerijate kui ka teiste postitöötajate tulevikku planeeris.

Rinne kaitses Paaterot neljapäeval parlamendi infotunnis ja süüdistas Posti juhtkonda, et need on käitunud riigi kui omaniku tahte vastaselt. Reedel tuli aga Posti juhtkond välja avaldusega, kus teatas, et nad on riiki kui omanikku kogu aeg teavitanud.

Lihtsalt öeldes tuli välja, et nii Paatero kui ka Rinne olid parlamendile valetanud. Kuigi Rinne üritas ennast päästa sellega, et mõjutas Paaterot tagasi astuma, ei aidanud see tema olukorda parandada. Pinge kasvas ja pühapäeval jõuti selleni, et valitsus kogunes kriisikoosolekuks paika, mis jäigi ajakirjanduse eest varjatuks.

Esmaspäeva õhtuks oli selge, et Keskerakonna toetus on Rinne selja tagant kadunud. Kuigi ta teatas sama päeva õhtul pisut bravuurikalt, et ei plaani tagasi astuda ning ootab Keskerakonna selgitust, tuli juba hommikul siiski kinnitus teadmisele, mida juba esmaspäeval kahtlustati.

Kuigi kõik valitsuserakonnad on kinnitanud oma toetust praeguses koalitsioonis jätkamisele, on valitsuse kohal siiski pinged. Rinne lahkumine oli vaid ajutine leevendus probleemidele, mille lahendamisega tuleb koalitsioonierakondadel koos tõsiselt tegeleda.

Ühes asjas peab Antti Rinnet siiski tunnustama: kui vajadus tekkis, suutis ta tagasi astuda. Vast on see miski, millest tasub siinmail õppust võtta.

Seotud lood
03.12.2019 05.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto