L, 28.01.2023

Hobusekasvatajate selts seljatas riigikohtus PRIA

Silvia Paluoja
, reporter
Hobusekasvatajate selts seljatas riigikohtus PRIA
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
„Oleme jõudnud selleni, et kui programmi algperioodil oli tori hobuseid 1300, siis nüüd on neid 1000 piiril. Tori hobustega ongi olukord kõige traagilisem,” ütles Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tegevjuhi kohusetäitja Krista Sepp.
„Oleme jõudnud selleni, et kui programmi algperioodil oli tori hobuseid 1300, siis nüüd on neid 1000 piiril. Tori hobustega ongi olukord kõige traagilisem,” ütles Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tegevjuhi kohusetäitja Krista Sepp. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tegevjuhi kohusetäitja Krista Sepp võib kergemalt hingata, sest seltsi kontorisse Toris jõudis Riigikohtu halduskolleegiumi 12. novembri otsus, mille alusel peab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) seltsile maksma ligemale 50 000 eurot saamata jäänud aretustoetust ning Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) tegema uue kontrolli.

Kolm aastat väldanud kohtuloole punkti pannud riigikohtu halduskolleegiumi otsus puudutab kaudselt kõiki eesti, tori, eesti raskeveo ja trakeeni hobuse kasvatajaid ehk ümmarguselt 2500 hobuseomanikku. Aretustoetuse eesmärk on põllumajandusloomade aretustegevusega seotud kulude osaline või täielik hüvitamine. Aretust koordineerib aretusühing, mis peab tõuraamatut, teeb hobuste jõudluskontrolli, propageerib kohalike tõugude säilimist. Tegevuse alus on maaeluministri määrus nr 69 (15. detsember 2016) „Põllumajandusloomade aretustoetuse saamiseks esitatavad nõuded ning toetuse taotlemise ja taotluse menetlemise kord”.

Spetsiifiline kohtuvaidlus

MTÜ Eesti Hobusekasvatajate Selts esitas Tartu Halduskohtule kaebuse, milles palus PRIA 26. aprilli 2016. aasta otsuse tühistada osas, millega vähendati aretustoetust VTA kontrolli tulemuste põhjal, ning kohustada PRIAt aretustoetuse taotlust uuesti läbi vaatama osas, milles toetust vähendati. PRIA oli maksnud seltsile aretustoetust vaid 77 141 eurot ja 10 senti ning hobusekasvatajate esindajad tahtsid selgust, millistele kriteeriumidele amet tugines.

Tartu Halduskohtust läks kaebuse arutamine Tartu ringkonnakohtusse ja jõudis Riigikohtusse, kus menetluse alus oli PRIA ja VTA kassatsioonikaebus. Riigikohtu halduskolleegium liitis tänavu 27. augustil mõlemad haldusasjad ühte menetlusse. Hobusekasvatajate seltsi esindas vandeadvokaat Margo Normann ja spetsiifiline kohtuvaidlus taandus küsimusele, kas aretustoetuse taotlemisel peab jõudluskontrolli katses osalema kolm sama tõugu hobust või võib neid olla vähem.

Märksõnad
Tagasi üles