Sisukord
Maa Elu
Postimees
05.12.2019
Eesti Peaminister jättis ametnikud rünnaku alla (49) Aeg 43 kohtunikule: süvenege, ärge olge emotsionaalsed! (8) Majandus Estanci juht: kui vanad juhid ise ei lähe, siis kirstu või pensionile ikka (19) Välismaa Saksamaa palus lahkuda kahel Vene diplomaadil Kimi ratsaretkes nähakse vastanduva poliitika kuulutust Hiina lubab Ameerika Ühendriike uiguurieelnõu eest karistada (2) ÜRO: iga 45. maailma elanik vajab humanitaarabi (2) Postimees Londonis ⟩ Korras kaitsekulud tõid NATO idatiiva liidritele tasuta lõuna Trumpiga (11) Kohalik vaade: pilootide sõbrasuhted relvaärikaga raputavad Horvaatia armeed Arvamus Juhtkiri: maskid on langenud (42) Herman Kelomees: NATO kõrvale pole ELi sõjaväge vaja (9) Marek Sammul, Jaanus Villiko, Mai-Liis Palginõmm: kolledž Narvale ja Eestile Kirke Kangro: kinnisvara areng, kunsti häving? (2) Lugeja kiri: millest ma apteegireformi puhul aru ei saa (2) Vabadussõda 100: lahingusse lähevad diplomaadid (1) Meie Eesti Digikratt – tõlk arsti ja patsiendi vahel Kadri Tammepuu: kasulikud äpid seisavad riiulis Kultuur Mida soovib Olari Elts ERSOs muuta? Lauri Lagle lavastuse mitu probleemi Sport Aasta treeneriks pürib ka kolm juhendajate paari Kristin Kuubal sulgpallis olümpiakoht peaaegu käes Reis Suure punase saare Madagaskari ühelt rannikult teisele Maa Elu Soe varasügis pakkus mesinikele üle pikkade aastate lehemett Sealiha usku eestlased on hakanud üha enam veiseliha sööma Nädala mõte: tule maale elama, võid võita 500 eurot! Salvest on valmis mahetooraine saamiseks põllumehi toetama Põllumees meeleavaldusest: meelsuse näitamiseks on vaja traktoritega välja minna Hobusekasvatajate selts seljatas riigikohtus PRIA (2) Taimedest saab maitsva jõuluprae või kosutava tee Ilmajutt: lumehämmeldus Loorberit saab edukalt toas kasvatada (1) Kliendid on keset metsi asuva loomakliiniku üles leidnud Tartu Tabivere kauaoodatud koolimaja nurgakivisse läksid ka laste soovid KIRI: täiesti tavaline lugu (2) Urmas Klaas: Tartu uus eelarve on hariduseusku Tartu firmast sai Google’i partner Hirmul lapsed kutsuvad politseid koju appi Enam kui pooltes üürikorterites pole neljajalgsed oodatud Rahvusülikool sai tuule tiibadesse välisõppejõudude toel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: tule maale elama, võid võita 500 eurot!

2 min lugemist
Osades omavalitsustes on maale elama asudes võimalik võita teatud rahasumma. FOTO: Urmas Luik FOTO: Urmas Luik

Inimesi maale elama meelitada on paganama raske. Linnas on ju kõik käe-jala juures, teed puhtad, kauplused avatud. Ent ometi ei anta alla.

Omavalitsused meelitavad inimesi kõiksugu kampaaniatega. Eriti noori. Palju on räägitud Türi valla kodu soetamise toetusest noortele peredele – kui oled kuni 40aastane ja sul ei ole toetuse taotlemisele eelnenud viie aasta jooksul kuulunud Türi vallas kinnisvara, saad kuni 20% soetatava kinnisvara maksumusest, kuid mitte enam kui 8000 eurot. Igati kiiduväärt ettevõtmine. Ka üle ootuste kordaläinud ettevõtmine.

Tehakse ka tagasihoidlikumaid kampaaniaid. Näiteks Võru linn on loosinud nn kampaaniaperioodi käigus sisseregistreerunute vahel 1000eurose auhinna. Praegu käib uue elaniku kampaania Haap­salu linnas, kus loositakse välja iPhone. Teatud ajavahemikul Nõo valda registreerijad saavad kingiks ühekordse 100eurose toetuse. Järva vald loosib detsembrikuus vallakodanikeks asunute vahel välja kas 500 eurot või elamumaa sihtotstarbega kinnistu Imaveres. Võitja saab ise valida.

Jääb tunne, nagu keriks Facebooki uudistevoogu, kus üks auhinnamäng ajab teist taga. Ent see ei ole virtuaalreaalsus, see on päris elu. Kuidagimoodi peavad omavalitsused inimesi meelitama. Iga hing on oluline. Kui vaadata pealinnas kõrguvaid kraanasid, mis muudkui uute kortermajade ehitusel töötavad, siis tahes-tahtmata tekib mõte, et kuskil peavad ju elamispinnad vabaks jääma. Paraku mitte pealinnas, vaid ikka väiksemates piirkondades.

Teisalt võib jällegi pikaaegsete maaelanike hinges tärgata ebavõrdsustunne. Täpselt nagu mobiilioperaatoritega. Kui oled uus, saad head tingimused ja soodustused, aga kui oled vana klient, maksad nii et silm punnis. Alles siis, kui hakkad võrku vahetama, muutud operaatorile äkki oluliseks.

Ent kadetseda pole põhjust. Kes kolimismõtet ei mõlguta, see 500 euro pärast elukohta vahetama ei hakka. Kes aga tõepoolest kolibki, siis meie, maainimesed, rõõmustame iga uue elaniku üle. Maainimeste all ei pea ma enam ammu silmas vaid väikestes külades elavaid inimesi. Maapiirkond on minu silmis piirkond, mis jääb väljapoole Tallinnat ja Tartut.

Hea küll, suuremad maakonnakeskused kvalifitseeruvad ka linnade alla, aga kui neistki kaovad teatud teenused, näiteks tekivad sularahavabad pangakontorid, siis kaugel see postkontori kaduminegi enam on. Rääkimata inimeste n-ö kadumisest.

Seotud lood
04.12.2019 06.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto