Sisukord
Arvamus
Postimees
05.12.2019
Eesti Peaminister jättis ametnikud rünnaku alla (49) Aeg 43 kohtunikule: süvenege, ärge olge emotsionaalsed! (8) Majandus Estanci juht: kui vanad juhid ise ei lähe, siis kirstu või pensionile ikka (19) Välismaa Saksamaa palus lahkuda kahel Vene diplomaadil Kimi ratsaretkes nähakse vastanduva poliitika kuulutust Hiina lubab Ameerika Ühendriike uiguurieelnõu eest karistada (2) ÜRO: iga 45. maailma elanik vajab humanitaarabi (2) Postimees Londonis ⟩ Korras kaitsekulud tõid NATO idatiiva liidritele tasuta lõuna Trumpiga (11) Kohalik vaade: pilootide sõbrasuhted relvaärikaga raputavad Horvaatia armeed Arvamus Juhtkiri: maskid on langenud (42) Herman Kelomees: NATO kõrvale pole ELi sõjaväge vaja (9) Marek Sammul, Jaanus Villiko, Mai-Liis Palginõmm: kolledž Narvale ja Eestile Kirke Kangro: kinnisvara areng, kunsti häving? (2) Lugeja kiri: millest ma apteegireformi puhul aru ei saa (2) Vabadussõda 100: lahingusse lähevad diplomaadid (1) Meie Eesti Digikratt – tõlk arsti ja patsiendi vahel Kadri Tammepuu: kasulikud äpid seisavad riiulis Kultuur Mida soovib Olari Elts ERSOs muuta? Lauri Lagle lavastuse mitu probleemi Sport Aasta treeneriks pürib ka kolm juhendajate paari Kristin Kuubal sulgpallis olümpiakoht peaaegu käes Reis Suure punase saare Madagaskari ühelt rannikult teisele Maa Elu Soe varasügis pakkus mesinikele üle pikkade aastate lehemett Sealiha usku eestlased on hakanud üha enam veiseliha sööma Nädala mõte: tule maale elama, võid võita 500 eurot! Salvest on valmis mahetooraine saamiseks põllumehi toetama Põllumees meeleavaldusest: meelsuse näitamiseks on vaja traktoritega välja minna Hobusekasvatajate selts seljatas riigikohtus PRIA (2) Taimedest saab maitsva jõuluprae või kosutava tee Ilmajutt: lumehämmeldus Loorberit saab edukalt toas kasvatada (1) Kliendid on keset metsi asuva loomakliiniku üles leidnud Tartu Tabivere kauaoodatud koolimaja nurgakivisse läksid ka laste soovid KIRI: täiesti tavaline lugu (2) Urmas Klaas: Tartu uus eelarve on hariduseusku Tartu firmast sai Google’i partner Hirmul lapsed kutsuvad politseid koju appi Enam kui pooltes üürikorterites pole neljajalgsed oodatud Rahvusülikool sai tuule tiibadesse välisõppejõudude toel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: maskid on langenud

2 min lugemist
5. detsembri karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Issid on tõepoolest kodus, nagu toona alles tulevase, nüüd juba endise maaeluministri Mart Järviku kevadel kõneainet pakkunud ühismeediapostitus teatas. Nad laamendavad õigusriigi kallal ning muutuvad seda ennastõigustavamaks, mida rohkem nende tegevust avalikustatakse. Ja peaminister neid ei peata.

Järvikule sai saatuslikuks volituste ületamine. Tema nõunike ja ta enda sekkumine oma valitsemisala asutuste töösse, üksikute ettevõtjate riigiga vaidlemise enda asjaks tegemine, tendentslikult käitumine nende vaidluste käsitlemisel, asjasse puutuvate asutuste juhtide nõukogulik vaibale kutsumine ja hurjutamine. Kuid Järvik polnud soleerija, kes võttis töömeetodid ei tea kust. Eilse päeva esiuudis, kuidas rahandusminister Martin Helme ja tema meeskond on kohtunud ärivendade Sõnajalgadega skandaalse Aidu tuulepargi asjus vähemalt kümme korda ning käitunud just nagu ettevõtjate liitlane, olgugi et konflikti alge peitub Sõnajalgade vilistamises seadustele, tõestab seda.

Ka siseminister Mart Helme ei teinud eile riigikogu infotunnis enam mingit saladust sellest, kuidas tema juhitav valitsuserakond EKRE mõtleb.

«Me sekkume ja jääme sekkuma oma haldusala piires ametite tegevusse, kui peame seda vajalikuks. Kui me näeme, et seal asjad ei toimi ja seal on vaja muutusi,» põrutas ta eile opositsioonisaadikute küsimustele vastates. «Ja ma tahaksin teada, kust te olete võtnud selle, et ametid on sõltumatud. Sõltumatud kellest? Sõltumatud millest? Kust nad on sõltumatud?»

EKRE ministrid juhivad Eesti riiki karmi käega kõiketeadjatest isakeste mentaliteediga. Nad pakuvad keerulistele küsimustele kiireid ja lihtsaid lahendusi.

Tõlkigem: EKRE ministrid juhivad Eesti riiki karmi käega kõiketeadjatest isakeste mentaliteediga. Nad pakuvad keerulistele küsimustele kiireid ja lihtsaid lahendusi. Kitsaskohtade tabamiseks sõltumatute eksperdianalüüside küsimine, murede lahendamine seaduste muutmisega ja muu säärane on nõrkadele – selle asemel lähevad ministrid üksikjuhtumitesse näppupidi sisse ja ütlevad, kuidas asjad on. Ametnike seisukohad ja argumendid siis enam löögile ei pääse, sest – nagu ekrelased ise seletavad – poliitikutel on Mandaat.

Martin Helme selgelt korruptsiooniohtliku juhtumi puhul väärivad rõhutamist kaks detaili. Esiteks: Aidu tuulepargi vaidlus on ka parimal juhul vaid servapidi rahandusministeeriumi rida. Helme on tunginud teiste erakondade ministrite valitsemisalasse. Ja teiseks: esimene kohtumine Sõnajalgadega toimus juba veidi pärast valitsuse ametisse asumist. See tähendab, et EKRE on viljelenud oma riigijuhtimise stiili kõik need seitse kuud. Ja see tähendab omakorda, et riigiteenistujad on niisugust stiili praeguseks üle poole aasta taluma pidanud. Teine variant on lahkuda ning EKRE ministrid selleks takistusi ei tee, sest nende retoorika järgi on kõik, kellele nende juhtimisviis ei sobi, osa müütilisest süvariigist, mis tulebki hävitada.

Maskid on praeguseks langenud. Sealhulgas peaminister Jüri Ratasel, kes peaks olema omamoodi kaitsemehhanism puhkudel, kui mõni tema valitsuse liige hakkab omavolitsema. Ratas peaks võtma Martin Helme asjas vastutuse ja otsustavalt käituma. Selle asemel andis ta eile tasalülitavaid vastuseid. Mart Järvik oli vahetatav inimene, Martin Helme mitte.

Valitsus, see püsib edasi. Ja EKRE ehitatav tegelik süvariik kerkib. Ratase abiga.

Seotud lood
04.12.2019 06.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto