Sisukord
Arvamus
Postimees
05.12.2019
Eesti Peaminister jättis ametnikud rünnaku alla (49) Aeg 43 kohtunikule: süvenege, ärge olge emotsionaalsed! (8) Majandus Estanci juht: kui vanad juhid ise ei lähe, siis kirstu või pensionile ikka (19) Välismaa Saksamaa palus lahkuda kahel Vene diplomaadil Kimi ratsaretkes nähakse vastanduva poliitika kuulutust Hiina lubab Ameerika Ühendriike uiguurieelnõu eest karistada (2) ÜRO: iga 45. maailma elanik vajab humanitaarabi (2) Postimees Londonis ⟩ Korras kaitsekulud tõid NATO idatiiva liidritele tasuta lõuna Trumpiga (11) Kohalik vaade: pilootide sõbrasuhted relvaärikaga raputavad Horvaatia armeed Arvamus Juhtkiri: maskid on langenud (42) Herman Kelomees: NATO kõrvale pole ELi sõjaväge vaja (9) Marek Sammul, Jaanus Villiko, Mai-Liis Palginõmm: kolledž Narvale ja Eestile Kirke Kangro: kinnisvara areng, kunsti häving? (2) Lugeja kiri: millest ma apteegireformi puhul aru ei saa (2) Vabadussõda 100: lahingusse lähevad diplomaadid (1) Meie Eesti Digikratt – tõlk arsti ja patsiendi vahel Kadri Tammepuu: kasulikud äpid seisavad riiulis Kultuur Mida soovib Olari Elts ERSOs muuta? Lauri Lagle lavastuse mitu probleemi Sport Aasta treeneriks pürib ka kolm juhendajate paari Kristin Kuubal sulgpallis olümpiakoht peaaegu käes Reis Suure punase saare Madagaskari ühelt rannikult teisele Maa Elu Soe varasügis pakkus mesinikele üle pikkade aastate lehemett Sealiha usku eestlased on hakanud üha enam veiseliha sööma Nädala mõte: tule maale elama, võid võita 500 eurot! Salvest on valmis mahetooraine saamiseks põllumehi toetama Põllumees meeleavaldusest: meelsuse näitamiseks on vaja traktoritega välja minna Hobusekasvatajate selts seljatas riigikohtus PRIA (2) Taimedest saab maitsva jõuluprae või kosutava tee Ilmajutt: lumehämmeldus Loorberit saab edukalt toas kasvatada (1) Kliendid on keset metsi asuva loomakliiniku üles leidnud Tartu Tabivere kauaoodatud koolimaja nurgakivisse läksid ka laste soovid KIRI: täiesti tavaline lugu (2) Urmas Klaas: Tartu uus eelarve on hariduseusku Tartu firmast sai Google’i partner Hirmul lapsed kutsuvad politseid koju appi Enam kui pooltes üürikorterites pole neljajalgsed oodatud Rahvusülikool sai tuule tiibadesse välisõppejõudude toel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirke Kangro: kinnisvara areng, kunsti häving?

3 min lugemist
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi hoone, mis kasutuskõlbmatuks tunnistati. FOTO: Remo Tõnismäe

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi äkiline sulgemine tundub otsitud ja ajendab küsima, mis selle taga veel on, kirjutab Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide dekaan Kirke Kangro.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) ähvardab lõpp. Hoone ootamatu sulgemise põhjuseks toodi ­üürilepingu erakorraline ülesütlemine ehitise kasutuskõlbmatuks muutumise ja ohtlikkuse tõttu. Septembrikuus tellitud ehitusaudit väidab siiski, et muuseumiehitise konstruktsioonid on vaatluse põhjal rahuldavas kuni heas seisukorras, probleemne on hoone kõrval asuv estakaad ning uuendamist vajab elektrisüsteem.

Muuseumi krundi sihtotstarbeks on ühiskondlike hoonete maa ning krundile on määratud ehitusõigus EKKMi hoone laiendamiseks. 2010. aastal sõlmitud üürileping annab muuseumile õiguse rentida hoonet tähtajatult.

Selline kiire ja ootamatu «kasutuskõlbmatuks» muutumine tekitab nüüd hulganisti küsimusi: auditi põhjal seesugust järeldust teha ei saa, nii et paratamatult tuleb selliste otsuste tagant otsima hakata muid taotlusi. Missugune on õieti siinne kultuuriruum ja mis seda kujundab, millisena tahame näha Eesti pealinna, mismoodi jäävad praegused otsused mõjutama seda, kuidas meie ajajärku mäletatakse?

Olen kuulnud üht ministrit mainimas, et kunsti pärast ei tasu Eestis muretseda – see on eestlastel niikuinii geenides. Ehk oli see öeldud naljaga pooleks, kuid mõelgem siinkohal tõsiselt – mil moel näeme Eesti kunsti tulevikku, kui ainus riigis tegutsev kaasaegse kunsti muuseum pannakse kinni, selle asemel et vahetada hoones elektrikaablid?

On selge, et Eesti kontekstis oleks EKKMi kaotus märkimisväärne tagasilöök.

Kaasaegse kunsti muuseum on muuseum, mis peaks olemas olema igal end vähegi kultuuririigiks pidaval ja endast lugu pidaval riigil. Eestis on see muuseum sündinud omaalgatusliku, kunstnike ja kunstiüliõpilaste initsiatiivina. Samas on see olnud ka riiklik kultuuriline edulugu. Rohujuuretasandil, ainult kutsumuse, omakasupüüdmatu professionaalsuse ja missiooni ajel loodud näitusepaik on suutnud end tõestada ja jõudnud ka riigipoolse tunnustamise ja toetuseni. See on muljet avaldav lugu, millega on rahvusvahelistel üritustel lihtne kiitust ja tähelepanu pälvida. EKKM on üles ehitatud uskumatu pühendumise ja erakordse koostöö tulemusena.

04.12.2019 06.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto