Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
05.12.2019
Eesti Peaminister jättis ametnikud rünnaku alla (49) Aeg 43 kohtunikule: süvenege, ärge olge emotsionaalsed! (8) Majandus Estanci juht: kui vanad juhid ise ei lähe, siis kirstu või pensionile ikka (19) Välismaa Saksamaa palus lahkuda kahel Vene diplomaadil Kimi ratsaretkes nähakse vastanduva poliitika kuulutust Hiina lubab Ameerika Ühendriike uiguurieelnõu eest karistada (2) ÜRO: iga 45. maailma elanik vajab humanitaarabi (2) Postimees Londonis ⟩ Korras kaitsekulud tõid NATO idatiiva liidritele tasuta lõuna Trumpiga (11) Kohalik vaade: pilootide sõbrasuhted relvaärikaga raputavad Horvaatia armeed Arvamus Juhtkiri: maskid on langenud (42) Herman Kelomees: NATO kõrvale pole ELi sõjaväge vaja (9) Marek Sammul, Jaanus Villiko, Mai-Liis Palginõmm: kolledž Narvale ja Eestile Kirke Kangro: kinnisvara areng, kunsti häving? (2) Lugeja kiri: millest ma apteegireformi puhul aru ei saa (2) Vabadussõda 100: lahingusse lähevad diplomaadid (1) Meie Eesti Digikratt – tõlk arsti ja patsiendi vahel Kadri Tammepuu: kasulikud äpid seisavad riiulis Kultuur Mida soovib Olari Elts ERSOs muuta? Lauri Lagle lavastuse mitu probleemi Sport Aasta treeneriks pürib ka kolm juhendajate paari Kristin Kuubal sulgpallis olümpiakoht peaaegu käes Reis Suure punase saare Madagaskari ühelt rannikult teisele Maa Elu Soe varasügis pakkus mesinikele üle pikkade aastate lehemett Sealiha usku eestlased on hakanud üha enam veiseliha sööma Nädala mõte: tule maale elama, võid võita 500 eurot! Salvest on valmis mahetooraine saamiseks põllumehi toetama Põllumees meeleavaldusest: meelsuse näitamiseks on vaja traktoritega välja minna Hobusekasvatajate selts seljatas riigikohtus PRIA (2) Taimedest saab maitsva jõuluprae või kosutava tee Ilmajutt: lumehämmeldus Loorberit saab edukalt toas kasvatada (1) Kliendid on keset metsi asuva loomakliiniku üles leidnud Tartu Tabivere kauaoodatud koolimaja nurgakivisse läksid ka laste soovid KIRI: täiesti tavaline lugu (2) Urmas Klaas: Tartu uus eelarve on hariduseusku Tartu firmast sai Google’i partner Hirmul lapsed kutsuvad politseid koju appi Enam kui pooltes üürikorterites pole neljajalgsed oodatud Rahvusülikool sai tuule tiibadesse välisõppejõudude toel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Tammepuu: kasulikud äpid seisavad riiulis

2 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

Eestis luuakse digilahendusi enamasti meedikutele. Põhjendusega, et kui tohtri töö läheb lihtsamaks, jääb tal ka patsiendi jaoks rohkem aega. Võidetud minutitest ei pruugi aga piisata, et patsiendist sõltuv ravitulemus oluliselt paraneks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mitmes Euroopa ja Põhja-Ameerika riigis kirjutavad arstid koos ravimitega välja digilahendusi – patsiendid saavad kasutada tasuta tööriistu, mis õpetavad haigusega elama ja oma ravi eest vastutama. Maailmas on üle 300 000 terviseäpi. Kui ameeriklased, britid ja taanlased tegelevad neist sobivamate väljavalimisega, siis meie patsiendid meditsiini e-lahendusi peaaegu ei kasuta.

Kuidas Eesti digitiiger taas tukkuma on jäänud? Esiteks puudub meil äppide tarbeks sobiv hindamine ja rahastamine ning teiseks on otsustajatel jäänud visioonist vajaka.

Viis aastat tagasi sai patsiendi digilahenduste loomine hoo sisse. Tallinna Tehnikaülikooli linnakus tegutsev Tehnopoli teaduspark asutas tervisetehnoloogia klastri Connected Health, kus lisaks meedikuid toetavatele digilahendustele valmis ka mitu patsiendi elu paremaks muutvat võimalust.

Kõige kaugemale jõudis katsetustega HIV-diagnoosiga patsientide kaugravi platvorm hINF, mille abil inimene suhtles oma arstiga, sai ülevaatliku pildi analüüsitulemustest ja meeldetuletusi ravimite ostmiseks. 2017. aastal katsetasid 200 patsienti Lääne-Tallinna keskhaiglas hINFi ja maksid arendajale isegi viieeurost kasutustasu. Katseprojekti lõppedes katkes äpi edulugu, sest eriarstiabis lubab haigekassa vaid füüsilist visiiti ja haigla ei tohi suuremat visiiditasu küsida, arendaja aga ilma rahata tegutseda ei saa.

04.12.2019 06.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto