N, 2.02.2023

Salemi kogudus kogub laadal Süüria põgenikele raha

Aet Rebane
, ajakirjanik
Salemi kogudus kogub laadal Süüria põgenikele raha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Salemi koguduse juhatuse liige Einike Pilli pakub pühapäeval heategevuslaadal enda küpsetatud leiba ja pastor Toivo Pilli toob laadale omatehtud pasteedi.
Salemi koguduse juhatuse liige Einike Pilli pakub pühapäeval heategevuslaadal enda küpsetatud leiba ja pastor Toivo Pilli toob laadale omatehtud pasteedi. Foto: Sille Annuk

Tartu Salemi kirikus algab sel pühapäeval pärast hommikust jumalateenistust heategevuslaat Süüria põgenike aitamiseks. Laada tulu annetab kirik Süüria Tartousi linna koguduse kaudu sinna pagenud inimeste aitamiseks.

See on viies kord, mil Salemi kirikus peetakse heategevuslikku laata. Esimesel korral koguti raha samuti Tartousi põgenenud süürialaste heaks, üle-eelmisel aastal aga näiteks Ida-Ukraina sõjakolde hädaliste abistamiseks.

Salemi baptistikoguduse juhatuse liige ja kõrgema usuteadusliku seminari rektor Einike Pilli ning pastor Toivo Pilli on tuttavad sellega, et kui keegi püüab teha heategu, näiteks pagulasi või põgenikke abistada, leidub ikka neid, kes küsivad, miks te neid aitate, miks ei aita te hoopis kohalikke. Üle aasta kogudus heategevuslaada tulu Eesti abivajajatele annabki. Eelmisel aastal kogus Salemi kirik laadal raha Rakvere vabakogudusele nende kiriku ehitamise toetuseks.

Andmisaeg

Vähemalt kord aastas võiksid kõik inimesed püüda aidata kedagi, keda nad isiklikult ei tunne, arvab pastor Toivo Pilli. «See näitab meie solidaarsust nende suhtes, kes on raskustes,» ütles ta. «Eestlased ise on võtnud vastu palju head, ilma et me aitajaid isiklikult tunneks. Head tuleb teha kõikidele inimestele, olgu nad kristlased, moslemid või lausa ateistid.»

Laadale ette registreerima ei pea. Kõik on oodatud müüma ja ostma küpsetisi, küünlaid, kudumeid, hoidiseid, aga ka näiteks Toivo Pilli valmistatud Pastori pasteeti ning Einike Pilli Rektori rukkileiba. Eelmistel aastatel on nii kokku saadud 700–800 eurot. Kogutud annetus läheb Tartousi kogudusele ja selle eest muretsetakse abivajajatele talveriideid ja ahjusid, sest Süüria talved on külmad, ning mõnele perele ka toidukraami.

Eestlastele tuttav

Toivo Pilli sõnul pole koguduse eesmärk pagulasi Euroopast tingimata eemal hoida, kuid Süürias saab neid rohkem aidata. «Raskustes inimesed otsivad oma perele parimat väljapääsuteed ja neile ei saa ette heita, kui nad sõja eest põgenevad,» märkis pastor. «Eestlased on isegi seda teinud ja peaksid väga hästi teadma, et sõjapõgenikud tahavad üle kõige olla ikkagi oma kodus. Väga vähe on neid, kes ei hooli oma kodumaast ja tahavad lihtsalt välismaal õnne otsida.»

Jõgevamaal Vägeva pagulaskeskuses elab praegu 19 pagulast, neist kuus on lapsed. Neli inimest on Venemaalt, 11 Türgist, kaks Iraanist ja kaks Nigeeriast. Vägeva pagulaskeskuse juhendaja Väino Küti sõnul ootavad nad kõik heakskiitvat rahvusvahelise kaitse otsust, kuid on olnud neidki juhtumeid, et taotleja seda ei saa.

Pühapäeval avatakse Salemi kirikus ka näitus helilooja ja kirikumuusik Marje Singist, poliitik Tunne Kelami emast. «Ta oli esimene eesti naishelilooja, kes lõpetas Tallinna konservatooriumi kompositsiooniklassi, kuid ta suruti kristlike väärtuste tõttu okupatsiooniajal põranda alla,» rääkis Tunne Kelam.

Hommikul kell 11 algaval jumalateenistusel laulab ooperilaulja Karmen Puis mõned Marje Singi laulud.

Märksõnad
Tagasi üles