Sisukord
Arvamus
Postimees
06.12.2019
Eesti Apteegireformi põrmustamise plaan kubiseb hulgimüüjate jutupunktidest (25) Jaaganti poliitikaradar. Ministrid Robin Hoodi sukkpükstes (11) Noored katsetavad ellujäämise piire Riigireetur Herman Simm pääseb trellide tagant (1) Majandus Tuumajaama mehed sõidutavad Kunda juhid Soome (5) Riigikontrolli hinnangul ei valmi Rail Baltic õigeks ajaks (10) Oskari lihatööstus listeeriast prii Suurem trahv täitureid ja notareid ei kõiguta Välismaa Pahameel pensionireformi üle seiskas Prantsusmaa (2) Postimees Berliinis ⟩ Venemaa sanktsioonide vastased teevad üha kõvemat häält (7) Kohalik vaade ⟩ Eesti edu PISA testis raputas soola leedulaste enesehaletsuse haavale (15) Viis aastat keset Donbassi rinnet: «Kuskil on kindlasti veel hullem elu!» (2) Arvamus Marek Reinaas: unustage solidaarsus (49) Andrus Karnau: asjatundmatu kohtunik (15) Kalev Stoicescu: võimumehed söönud ja NATO terve? (5) Harry Tuul: ametnike ärmatamine aitas EKRE võimule (26) Karl-Eduard Salumäe: saab ka naastumürata. Ilmselt (7) Karmo Tüür: käsklus «suu kinni» on parlamendisaalis lubamatu! (36) Juhtkiri: apteegireformi silmamoondus (3) Meie Eesti Aleksei Lotman: emotsioon ja elurikkus (4) Mihkel Kangur: kellel on voli Eesti metsade eest kõneleda? (1) Rene Kokk: metsanduse arengukava stsenaariumid võivad olla hästi välja kukkunud (2) Kultuur Konrad Mägi Torinos. Miks see on tähtis? Teispoolsus on juba siin Sport Kui palju peaks tippklubi loov naftašeik Eestis makse maksma? (2) Kris Ilvese kommentaar: Lionel Messi polnud parim, sest... Vips uutes oludes jätkuvalt võimas Tartu Ratas ootab erasektorilt rohkemat (1) Irja Alakivi: Soome mäletab oma suurkujusid Salemi kogudus kogub laadal Süüria põgenikele raha Elleri kool tähistab juubelit terve aasta Julia Beljajeva särab taas parimate seas Vigastus aitas Ingeril valida jalgpalluri- ja muusikukarjääri vahel Bakteritelt on õppida midagi, mis aitab inimese geene ravida Tudisev ätt muutub laval möllavaks nooreks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marek Reinaas: unustage solidaarsus

4 min lugemist
Pensionireform FOTO: Toomas Huik

Pensionide aeg hakkab läbi saama, tulevikus vastutab igaüks ise oma hakkamasaamise eest, kirjutab meediaekspert Marek Reinaas (Eesti 200) ja teeb ettepaneku tänased noored praeguste pensionide maksmisest vabastada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pensionisüsteemi lõhkumine on ühiskonnas tekitanud tugevat ja emotsionaalset vastukaja. See on loomulik, kuna teema puudutab otseselt – eks me ju kõik elame tagasihoidliku unistusega, et kunagi saabub päev, mil tööl enam käima ei pea, aga pangaarvele laekub igakuiselt summa, millega saab rahulikult ära elada ja vanaduspõlve nautida. Vaadata «Prillitoosi» saadet, hüpitada põlve peal lapselapsi, käia koeraga jalutamas ja kirjutada memuaare.

Kahjuks võib need unistused nüüd ära unustada. Pensionisüsteem sellisena, nagu me seda teame, on ajalukku minemas. Need, kes praegu on 20- ja 30-aastased, jätkavad küll tänastele pensionäridele pensioni maksmist, kuid ise tulevikus seda enam ei saa, kui nad just ei jätka endale kogumist. Riigieelarvest hakkavad nad äärmisel juhul saama toimetulekutoetust ehk minimaalset söögiraha.

Eestis on pensionisüsteem kadumas kiiremini, kui me arvasime, sest II sambaga liitumise vabatahtlikuks tegemine ja sealt vabaneva maksuraha suunamine praegusteks väljamakseteks on lõpu poole kulgemisel otsekui kiirenduspedaalile vajutamine. Kõige rumalam on, et see inimeste tulevikku mõjutav otsus tehti mõjuanalüüsideta ja avalikku debatti pidamata, väikese erakonna ühe valimislubaduse pealt, mis ei põhine teadmisel ega ühiskonnas läbivaieldud kompromissil, vaid kellegi arvamusel. Me ei tea, mis on selle arvamuse ajend, ja seetõttu ei saa välistada ka kellegi isiklikku kasu. See on halb valitsemistava.

Oleme sunnitud seesugust valitsemist tunnistama üha sagedamini. Mitu viimast valitsust jääb meelde rutakate otsustega, mis on toonud laiaulatuslikke tagajärgi ja teinud kõiki vaesemaks. Enamasti on nende taga vajadus leida raha valimislubaduste täitmiseks.

05.12.2019 07.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto