Sisukord
Arvamus
Postimees
06.12.2019
Eesti Apteegireformi põrmustamise plaan kubiseb hulgimüüjate jutupunktidest (25) Jaaganti poliitikaradar. Ministrid Robin Hoodi sukkpükstes (11) Noored katsetavad ellujäämise piire Riigireetur Herman Simm pääseb trellide tagant (1) Majandus Tuumajaama mehed sõidutavad Kunda juhid Soome (5) Riigikontrolli hinnangul ei valmi Rail Baltic õigeks ajaks (10) Oskari lihatööstus listeeriast prii Suurem trahv täitureid ja notareid ei kõiguta Välismaa Pahameel pensionireformi üle seiskas Prantsusmaa (2) Postimees Berliinis ⟩ Venemaa sanktsioonide vastased teevad üha kõvemat häält (7) Kohalik vaade ⟩ Eesti edu PISA testis raputas soola leedulaste enesehaletsuse haavale (15) Viis aastat keset Donbassi rinnet: «Kuskil on kindlasti veel hullem elu!» (2) Arvamus Marek Reinaas: unustage solidaarsus (49) Andrus Karnau: asjatundmatu kohtunik (15) Kalev Stoicescu: võimumehed söönud ja NATO terve? (5) Harry Tuul: ametnike ärmatamine aitas EKRE võimule (26) Karl-Eduard Salumäe: saab ka naastumürata. Ilmselt (7) Karmo Tüür: käsklus «suu kinni» on parlamendisaalis lubamatu! (36) Juhtkiri: apteegireformi silmamoondus (3) Meie Eesti Aleksei Lotman: emotsioon ja elurikkus (4) Mihkel Kangur: kellel on voli Eesti metsade eest kõneleda? (1) Rene Kokk: metsanduse arengukava stsenaariumid võivad olla hästi välja kukkunud (2) Kultuur Konrad Mägi Torinos. Miks see on tähtis? Teispoolsus on juba siin Sport Kui palju peaks tippklubi loov naftašeik Eestis makse maksma? (2) Kris Ilvese kommentaar: Lionel Messi polnud parim, sest... Vips uutes oludes jätkuvalt võimas Tartu Ratas ootab erasektorilt rohkemat (1) Irja Alakivi: Soome mäletab oma suurkujusid Salemi kogudus kogub laadal Süüria põgenikele raha Elleri kool tähistab juubelit terve aasta Julia Beljajeva särab taas parimate seas Vigastus aitas Ingeril valida jalgpalluri- ja muusikukarjääri vahel Bakteritelt on õppida midagi, mis aitab inimese geene ravida Tudisev ätt muutub laval möllavaks nooreks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalev Stoicescu: võimumehed söönud ja NATO terve?

4 min lugemist
Briti peaminister Boris Johnson (vasakul) tervitamas Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni eile NATO tippkohtumisel Londonis. FOTO: Han Yan/Zumapress.com/Scanpix

NATO ei kao niipea, kuid tema olemus kindlasti muutub, kirjutab kolumnist Kalev Stoicescu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon on hea tervise juures. Allianss võttis ennast kätte alates 2014. aastast, hakkas kaitsevõimesse rohkem investeerima ning pöördus tagasi oma olemasolu põhjuse ja põhiülesande juurde, mis on kollektiivkaitse.

Euroopa-liitlased ja Kanada on üha rohkem kasvatanud oma kaitse-eelarvet. Nende riikide kaitsekulutused kokku arvestatult kasvasid tänavu võrreldes eelmise aastaga 4,6 protsenti, mis on 130 miljardit USA dollarit enam kui 2016. aastal.

Kaheksa NATO liiget kulutavad nüüd kaitsele vähemalt kaks protsenti oma SKTst ja veel neli liikmesriiki läheneb sellele kokkulepitud eesmärgile. Saksamaa lubas jõuda kahe protsendini 2030. aastal. Euroopa Heidutuse Initsiatiiv (EDI) maksab USA-le umbes kuus miljardit dollarit aastas.

Liitlaste pühendumus kollektiivkaitsele väljendub kõige ehedamalt NATO ettenihutatud kohalolekus (eFP) Balti riikides ja Poolas ning USA EDI kohalolekus Poolas ja teistes idatiiva riikides (kokku üle kümne tuhande sõjaväelase). Samavõrd olulised on liitlaste sagedased õppused Läänemere piirkonnas.

Tuleval aastal toimub suurõppus Defender Europe 2020, mille aktiivne faas on aprillis ja mais ning katab tohutu suure ala Saksamaalt Eestini välja. Õppusel osaleb 37 000 sõjaväelast, kellest 28 000 on ameeriklased, sealhulgas 20 000 tuuakse selleks puhuks üle suure lombi.

05.12.2019 07.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto