L, 26.11.2022

Francis Fukuyama: identiteet annab inimesele väärikuse

Andres Herkel
Francis Fukuyama: identiteet annab inimesele väärikuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Francis Fukuyama
Francis Fukuyama Foto: Dzhavakhadze Zurab/ITAR-TASS

Kui kellegi identiteet on löögi all, siis hakkavad emotsioonid pulbitsema, sõnab politoloog Francis Fukuyama praeguse poliitilise õhustiku kohta. Maailmakuulsat mõtlejat usutles Andres Herkel.

Kohtume Francis Fukuyamaga Varssavis. Ta on Boriss Nemtsovi foorumi peaesineja. Pärast esinemist sagivad ilmakuulsa politoloogi ümber autogrammikütid. Mul jäi isiklik raamat autogrammi küsimiseks maha, õnneks on kotis Tartu Ülikooli raamatukogule kuuluv „Ajaloo lõpp ja viimane inimene“. Selle Fukuyama kõige kuulsama ja ilmselt kõige valesti mõistetuma pealkirja alla (mille üks pool on tal laenatud Hegelilt ja teine pool Nietzschelt) ma allkirja võtangi. Kaunistagu see siis edaspidi õppekirjanduse riiulit.

Vastupidiselt mu kartusele on Fukuyama pärast esimest melu konverentsi vältel päris lahkelt kättesaadav. Jaapanliku kannatlikkusega kuulab ta venekeelseid arutelusid. Vähe sellest, õhtul mängitakse Vladimir Mirzojevi lavastatud teatritükki Stolõpini ja Tolstoi kirjavahetusest, Fukuyama vaatab ära kogu kaks tundi kestva etenduse. Teisel päeval saame pisut kõneleda.

Märksõnad
Tagasi üles