K, 5.10.2022

REPORTAAŽ: Kliimakonverentsil seisab kesksel kohal kuum õhk

Kaur Maran
, toimetaja
REPORTAAŽ: Kliimakonverentsil seisab kesksel kohal kuum õhk
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Meeleavaldusi pole konverentsipaigas näha ega tunda. Messialal on riigid üles seadnud paviljonid ja käib networking. Kinniste uste taga on aga teine maailm, kus käivad läbirääkimised, mis on kogu asja tuum ja kuhu meediat loomulikult ei lasta.
Meeleavaldusi pole konverentsipaigas näha ega tunda. Messialal on riigid üles seadnud paviljonid ja käib networking. Kinniste uste taga on aga teine maailm, kus käivad läbirääkimised, mis on kogu asja tuum ja kuhu meediat loomulikult ei lasta. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/CHINE NOUVELLE/SIPA

Madridis toimuv kliimakonverents meenutab esialgu suurt keskkonnateemalist messi, kuid paralleelselt avalikkusele suunatud väljapanekutega toimuvad kinniste uste taga pikad ja tulised arutelud. Kõige keskmes on küsimus: kuidas lasta kliimaleppest välja kuum õhk?

Kolmapäeva hilisõhtul Madridi saabudes jääb mulle silma mitu olukorda, kus politsei on kontrolliks autod peatanud.

«Kliimakonverents, palju tähtsaid inimesi koos,» saan taksojuhi hispaaniakeelsest seletusest aru. Pildipankadestki vaatavad kliimakonverentsi märksõna peale vastu nii fotod ametnikest ja kõnepidajatest kui ka meeleavaldustest, mistõttu ootan minagi hommikul konverentsile minnes rahutusi. Kliimakõneluste nullpunktis on kõik aga peaaegu et argiselt uimane. Mõned aktivistid jagavad küll materjale ja sissepääs on blokeeritud soomustatud autodega, aga üldiselt on kõik rahulik.

Konverentsiala ise meenutab esmapilgul keskkonnateemalist maailmanäitust – esimeses suures hallis on väljas palju loosunglikke väljapanekuid ning seintel võib näha konverentsi hüüdlauset «Aeg tegutseda!». Viimast näeb siin üldse igal pool. Järgmises hallis on riikide paviljonid, mis paistavad oma väljapanekute järgi püüdvat üksteist üle trumbata – India ekspositsioon särab tulede valguses, korealased pakuvad rohelist teed ja nii edasi. Jagatakse nänni, toimub tohutu networking. Silma jäävad paljud üleskutsed, näiteks riiklike ambitsioonide suurendamise, hariduse abil muutuste saavutamise ja võrdsete võimaluste tagamise kohta.

Märksõnad
Tagasi üles