Sisukord
Arvamus
Postimees
07.12.2019
Eesti M.V.Wool koondab 125 töötajat (1) Arvo Pärdi keskus pälvis arhitektuuri peapreemia (1) EKKMil pole ka uuest ekspertiisist palju loota Liiklusinnovatsioon: politsei katsetas autojuhtide usaldamist (4) Alkoholimüügile kaalutakse uusi piiranguid (49) Donbassi haiglaid aitav Eesti meditsiinidiplomaat kõnnib õrnal jääl Majandus Google’is algas uus ajastu Proffidele kallis, väikeinvestoritele kõlbas väga hästi (1) Välismaa Demokraadid peavad Trumpiga sümboolset lahingut Auschwitzis käinud Merkel nimetas natsikuritegude mälestamist Saksamaa kohustuseks (4) Oliver Ait: USA roll oma liitlaste lepitamisel Aasias on endiselt määrav Arvamus Juhtkiri: identiteet ja emotsioonid Evelyn Kaldoja: poliitiline klassikokkutulek (1) Ei vabanda ealeski (87) Usalduse kaotanud mees (2) Tänusõnad õpetaja rahakotis (4) Energiast pungil Olari Elts Kultuur Täiuslikkus on tüütu ja tuunitud ilu kohutav! Seksikus peitub hoopis muus (4) Mesikäpp: hüsteeria ja paanika erinumber Sport Uue Kalevipoja otsingud jätkuvad Karel Voolaidi juhtimisel (2) Priit Pulleritsu kolumn: alternatiivne käsitlus Mati Alaverist (14) Profirattur Mihkel Räim sihib suurtuuri etapivõitu Kalevi veenev triumf Žalgiris sipleb mudas, aga Jasikevičius sälitab optimismi Rain Veideman siirdub kolmandat korda Itaaliasse Kliima REPORTAAŽ: Kliimakonverentsil seisab kesksel kohal kuum õhk (3) Merendus Eesti rikkaim vald tahab sadamatest loobuda AK Siim Kallas: minu üheksa põhimõtet tippjuhina (44) Francis Fukuyama: identiteet annab inimesele väärikuse (18) EKI keelekool: päris šeff lugu Tallinn 800: näoga mere poole Aveliina Helm: me ei tohi kunagi unustada, et rahvus ja loodus käivad käsikäes (3) Biennaal pealiskaudsuse ja camp’i vahel Nädala plaat: üllatus algusest lõpuni Plaadiarvustus: sarnast häält ei leidu Mesikäpp: hüsteeria ja paanika erinumber Ülo Soosteri sürreaalne supp ja kirvega hävitatud film Arter Martin Järveoja: Ott Tänak on vastuvoolu ujuja (5) Võlurohi äreva maailma vastu – dopamiinipaast Kas aastavahetuse järel uude halli kümnendisse? (2) Täiuslikkus on tüütu ja tuunitud ilu kohutav! Seksikus peitub hoopis muus (4) Meie kapten Sortsuke kasesiirupit teeb hapukapsa karamelliseks «Kõlab hästi – Siberis puhkusel!» Kuidas tundub, Mr Wednesday? Sõiduproov BMW M850i Gran Coupéga Moodsa aja muinaslugu ehk «Kes on kasutanud minu andmeid?» Video ⟩ Tanel Veenre moemärk TVJ sattus Hiinas piraatide küüsi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: poliitiline klassikokkutulek

2 min lugemist
NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja USA president Donald Trump (paremal) esiplaanil. FOTO: Francisco Seco/AP

Isegi Watfordi pressialale pääsemiseks läbi tehtud logistikaväntsutus polnud kolmapäeva hommikul mu näolt pühkinud ootust, mille pealt teatas Saksa kolleeg tervituseks laia naeratusega: «Sulle ikka meeldib ­NATO rohkem.»

Kuigi me kumbki ei kuulu Brüsseli pressikorpusse, on aastaid samu ELi ja NATO üritusi teinud meist ometi perifeerse jupi nähtamatust kolleegide niidistikust, kellest saab teatud regulaarsusega 24–48 tunniks justkui üks toimetus. Vaatad ringi ja näed nimesid teiste maade meediast, kelle kohta võid teada rohkemgi kui mõnest päriskolleegist.

On põhjamaalane, kelle lugejad üllatuksid, kui teaksid, mida ta immigrantidest arvab. Bulgaarlanna, kelle tülile ülemusega olin tunnistajaks Facebookis paar aastat tagasi. Itaallane, kellega liiga pikalt vestlema jäämine toob kaasa jõulised lähenemiskatsed. Sloveen, kes pole kunagi Eestis käinud, aga peab sellegipoolest loenguid siinse vene vähemuse teemadel. Sümpaatne idanaabri välispoliitikaajakirjanike tippu kuuluv venelanna, kellega mõlemad pingutame, et vestlus ei puudutaks Eesti-Vene suhteid.

Aga ajakirjanikke käib sellistelt kohtumistelt läbi sadu. Ning kuigi teiste maade kolleegidega lävimine on nüansside tajumiseks kasulik, ei ole selleks otsest kohustust. Pealtnäha pädeva loo saab ka dokumente tudeerides, pressikonverentsi kuulates ja rahvusvahelist pressi plagieerides.

Hoopis teine lugu on ELi ja NATO poliitikutega. Nemad on sunnitud pidevalt koostööd tegema ning leidma koos lahendusi, mis oleksid nii hiidude kui ka pisiliitlaste kodumaal rahvale seeditavad. Lääne liidrid näevad üksteist kogu aeg – intensiivsematel perioodidel lausa korra või rohkem nädalas – seltskonnas, mis on nii väike, et mahuks kooliklassi.

Sestap pole ka imekspandavad jutud, kuidas lõpuks leiti NATO liidrite seas Balti kaitseplaanide uuendamise osas lahendus lihtsalt nii, et hädalised ajasid Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga vastuvõtu ajal pisut juttu. Ega teated, et värvikate pressikonverentside ja lekkinud tagarääkimis­videoga kohtumine kulges kinniste uste taga sõbralikus õhkkonnas.

Me räägime poliitilistest klassikaaslastest. Seltskonnast, kes kodus on üksi tipus, aga ELis või NATOs näevad teisi, kel samuti jamad koalitsioonipartnerite, streikide ja tagasi valitud saamisega. Kes tunnevad ära, kui teine mängib laia lehte siseturule mõeldes, ja mõistavad teda. Võib-olla ka Donald Trump jõudis just valimistsüklis klassikaaslastega järje peale.

Seotud lood
06.12.2019 09.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto