Sisukord
Arvamus
Postimees
10.12.2019
Eesti Talunikud tulevad traktoritega pealinna raha nõudma (5) Eesti hakkab end PISA tulemusega turundama (6) Unikaalne trammimonument saab kaitse alla (8) Majandus Elroni juhil on bussifirmadele kurbi uudiseid (12) Tippametnik käis ettevõtte heaks reisil Swedbank lasi hansapankuritel minna Toomas Annus värbas Robert Kiti Välismaa Normandia nelik tuli rahu nimel taas kokku Loodus näitas Uus-Meremaal võimu Sanna Marini valitsuse esimene proovikivi on välisminister Pekka Haavisto Soomes haaravad ohjad noored naised (10) Arvamus Juhtkiri: Greta ajastu peaminister (17) Indrek Lepik: käsulapsed vabariigile (15) Kai Saks: riigi otsus – kas hoolida (1) Silver Sirel: Soome ees uks kinni (4) Ivan Makarov: kas keelel on elu pärast ajusurma? (6) Paloma Krõõt Tupay: demokraatia talumatu kergus (1) Meie Eesti Enne tähtaega vabastamine: poolt ja vastu (2) Erkki Koort: сколько лет, сколько SIMM* (3) Kultuur Harmooniline maailm on valmis saanud «Eesti laul»: tihe, ent ilmetu ja igav (10) «Õiglus»: selgeltnägija sünnitas kultusfilm Kummitav Imedemaa «Jeesus juhatab sind kiirteele»: Eesti-Etioopia sci-fi-deliirium Sport Venemaa hokiäss: kas me riigi nimeta mängides üldse vajame neid MMe… (2) Jooksuriigi mustal taustal saavutatud edu (2) Tervis Uued eestlaste loodud rakendused abistavad võitluses vähiga Tartu Linnaarhitekt Tõnis Arjus selgitab, miks ülikoolilinn kardab kõrgust Maanteeamet katsetab kihutajate ohjeldamist karjavärava ja vigursõidurajaga (28) Janne Saarikivi: kas me ikka viitsime tänapäeval seda Soome silda ehitada? (3) Tartu võrkpallurid rihivad karikavõistluste finaali Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Lepik: käsulapsed vabariigile

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Üks laps isale, üks emale ja üks vabariigile – umbes nii on mu peres ikka selle sündimuskordaja vaimus nalja visatud. Tõsi, seda vabariigi last jõudsid meil ennetada pööraselt alanud 90ndad ja sinna ta jäigi. Nüüd, märksa rahulikumal ajal, on sel laulva revolutsiooni põlvkonnal võimalik siis endal proovida. Aga see on juba igaühe enda asi.

Tuska teeb see, et miskipärast leiab üks häälekas osa ühiskonnast, et see on hoopis kõigi asi. Polnudki see ju ülemäära ammu, kui ühe erakonna juhtpoliitik üle 27-aastaseid lastetuid naisi ühiskondlikult kahjulikuks elemendiks nimetas. Ja praegu rõhutab teine erakond, et hoopis lapsed, mitte kogutud raha on igaühe pensionisammas.

Küllap teab iga vanem, et laps pole enam ammu tööjõud, mis hakkab end juba kooliealisena «tagasi teenima». Enamik praegustest noortest läheb täiskohaga tööle alles veerandsaja eluaasta järel. Enne seda on üks koolitamine ja huviharimine.

Selle käigus tahaks aga isa ja ema ise ka indiviidina säilida ning eneseteostusega tegeleda. Ema peab seejuures ju esmalt vajadusest ja seejärel juba kombe järgi lastega veel kodus olema. Nõnda jääb tihtipeale vahele just see 30. eluaastate osa karjäärist, mil enamik mehi kõrge hüppe teeb, et selle vilju juba keskeas nautida.

Ja siis võtavad need keskealised mehed, kes majanduslikult ja sotsiaalselt kindlustatud, suu täis ja kamandavad naisi lapsi tegema. Sest vabariigil on tarvis. Vabariigil on tarvis hoopis hoiakute muutumist.

Lapsi saavad sünnitada tõesti ainult naised, aga neid võiksid kasvatada siiski mõlemad vanemad.

Lapsi saavad sünnitada tõesti ainult naised, aga neid võiksid kasvatada siiski mõlemad vanemad. Kuni emadelt eeldatakse, et eelkõige tegelevad lastega nemad ja mehed üksnes aitavad, ei kao ka hirm, et pärast pere loomist jääbki naise tööks esmajoones kodu eest hoolitseda.

Laps ei ole tootmisüksus, mille kvoodi riik ette annab. Muidugi on Eestil tööjõudu vaja, aga ma loodan, et üksnes selle pärast ei ole ükski laps sel sajandil siia ilma sündinud. Mõne jaoks on see äkki lausa hirmutav tõdemus, aga meil ei olegi enam lapsi mingitel objektiivsetel põhjustel vaja. Seetõttu on see kõik üks valiku küsimus.

Alati on neid, kes ei tahagi. Kõigi teiste puhul kannab selle eest hoolt vaimselt terve ühiskond, mis emast kui indiviidist lugu peab.

Seotud lood
09.12.2019 11.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto