Sisukord
Arvamus
Postimees
10.12.2019
Eesti Talunikud tulevad traktoritega pealinna raha nõudma (5) Eesti hakkab end PISA tulemusega turundama (6) Unikaalne trammimonument saab kaitse alla (8) Majandus Elroni juhil on bussifirmadele kurbi uudiseid (12) Tippametnik käis ettevõtte heaks reisil Swedbank lasi hansapankuritel minna Toomas Annus värbas Robert Kiti Välismaa Normandia nelik tuli rahu nimel taas kokku Loodus näitas Uus-Meremaal võimu Sanna Marini valitsuse esimene proovikivi on välisminister Pekka Haavisto Soomes haaravad ohjad noored naised (10) Arvamus Juhtkiri: Greta ajastu peaminister (17) Indrek Lepik: käsulapsed vabariigile (15) Kai Saks: riigi otsus – kas hoolida (1) Silver Sirel: Soome ees uks kinni (4) Ivan Makarov: kas keelel on elu pärast ajusurma? (6) Paloma Krõõt Tupay: demokraatia talumatu kergus (1) Meie Eesti Enne tähtaega vabastamine: poolt ja vastu (2) Erkki Koort: сколько лет, сколько SIMM* (3) Kultuur Harmooniline maailm on valmis saanud «Eesti laul»: tihe, ent ilmetu ja igav (10) «Õiglus»: selgeltnägija sünnitas kultusfilm Kummitav Imedemaa «Jeesus juhatab sind kiirteele»: Eesti-Etioopia sci-fi-deliirium Sport Venemaa hokiäss: kas me riigi nimeta mängides üldse vajame neid MMe… (2) Jooksuriigi mustal taustal saavutatud edu (2) Tervis Uued eestlaste loodud rakendused abistavad võitluses vähiga Tartu Linnaarhitekt Tõnis Arjus selgitab, miks ülikoolilinn kardab kõrgust Maanteeamet katsetab kihutajate ohjeldamist karjavärava ja vigursõidurajaga (28) Janne Saarikivi: kas me ikka viitsime tänapäeval seda Soome silda ehitada? (3) Tartu võrkpallurid rihivad karikavõistluste finaali Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paloma Krõõt Tupay: demokraatia talumatu kergus

4 min lugemist
Paloma Krõõt Tupay. FOTO: Erakogu

Demokraatia on vabadus arutada oma väga erinevaid arvamusi ning tarkus nende kiuste rahulikult koos elada, kirjutab Tartu Ülikooli riigiõiguse lektor Paloma Krõõt Tupay.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Oleme sel aastal tihti südant valutanud selle üle, kuidas ­EKRE ja temasuguste püünele pääsemine kahjustab Eesti riigi mainet. Kahtlen, kas prantslased, kui nad juurdlevad Marine Le Peni Rahvusrinde üle, või sakslased, kes AfD fenomeni üle pead murravad, ka selle pärast muretsevad, mida eestlased neist arvata võiks. Kahtlen selles mitte seetõttu, et meid on võrreldes nendega vaid käputäis, vaid pigem sellepärast, et nad ei tuleks selle pealegi, et arvata, et nende kodused mured on kellegi teise asi. Pole ka meil mõtet suunata pilku koduselt tallermaalt igatsevalt mujale. Kui me omavahel hakkama ei saa, ei saa meile abiks olla isegi NATO.

Raske on nõustuda väitega, et meil on demokraatia kriis. Demokraatia tähendab rahva võimu (nimetagem seda siis sotsiaalseks võib liberaalseks või mis tahes demokraatiaks). Kriis on siis, kui rahvas ei saa vabalt võimu teostada. Kuid valimisvabaduse puudumist ei ole meile ette heidetud. Probleem on hoopis selles, et rahvas on valinud. Ja on kujunenud arvamus, et rahvas – vähemasti osa neist – on teinud vale otsuse. Tõde on see, et valijaid tuli kokku just niipalju, et selline valitsuskoalitsioon võimalikuks sai.

Demokraatia on siis, kui vähemusel on võimalus saada (vabade valimiste teel) valitsevaks enamuseks. Demokraatia on siis, kui on sõnavabadus. Teise arvamus võib olla ka häiriv, ründav, šokeeriv. Seda piirini, kus see on arvamus, mitte pelk vihakõne. Demokraatia peab selle välja kannatama. Demokraatlik on otsus isegi siis, kui rahva enamus otsustab demokraatlikul viisil demokraatiale lõpu teha. Meeldigu see mulle või mitte, seda otsustada on rahva võimuses.

09.12.2019 11.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto