E, 26.09.2022

Paloma Krõõt Tupay: demokraatia talumatu kergus

Paloma Krõõt Tupay
, Tartu Ülikooli riigiõiguse õppejõud
Paloma Krõõt Tupay: demokraatia talumatu kergus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Paloma Krõõt Tupay.
Paloma Krõõt Tupay. Foto: Erakogu

Demokraatia on vabadus arutada oma väga erinevaid arvamusi ning tarkus nende kiuste rahulikult koos elada, kirjutab Tartu Ülikooli riigiõiguse lektor Paloma Krõõt Tupay.

Oleme sel aastal tihti südant valutanud selle üle, kuidas ­EKRE ja temasuguste püünele pääsemine kahjustab Eesti riigi mainet. Kahtlen, kas prantslased, kui nad juurdlevad Marine Le Peni Rahvusrinde üle, või sakslased, kes AfD fenomeni üle pead murravad, ka selle pärast muretsevad, mida eestlased neist arvata võiks. Kahtlen selles mitte seetõttu, et meid on võrreldes nendega vaid käputäis, vaid pigem sellepärast, et nad ei tuleks selle pealegi, et arvata, et nende kodused mured on kellegi teise asi. Pole ka meil mõtet suunata pilku koduselt tallermaalt igatsevalt mujale. Kui me omavahel hakkama ei saa, ei saa meile abiks olla isegi NATO.

Raske on nõustuda väitega, et meil on demokraatia kriis. Demokraatia tähendab rahva võimu (nimetagem seda siis sotsiaalseks võib liberaalseks või mis tahes demokraatiaks). Kriis on siis, kui rahvas ei saa vabalt võimu teostada. Kuid valimisvabaduse puudumist ei ole meile ette heidetud. Probleem on hoopis selles, et rahvas on valinud. Ja on kujunenud arvamus, et rahvas – vähemasti osa neist – on teinud vale otsuse. Tõde on see, et valijaid tuli kokku just niipalju, et selline valitsuskoalitsioon võimalikuks sai.

Demokraatia on siis, kui vähemusel on võimalus saada (vabade valimiste teel) valitsevaks enamuseks. Demokraatia on siis, kui on sõnavabadus. Teise arvamus võib olla ka häiriv, ründav, šokeeriv. Seda piirini, kus see on arvamus, mitte pelk vihakõne. Demokraatia peab selle välja kannatama. Demokraatlik on otsus isegi siis, kui rahva enamus otsustab demokraatlikul viisil demokraatiale lõpu teha. Meeldigu see mulle või mitte, seda otsustada on rahva võimuses.

Märksõnad
Tagasi üles