Sisukord
Arvamus
Postimees
11.12.2019
Eesti Mustakivi silla tulistaja protsess algab otsast peale (1) Viimase minuti kulutused leiti valitsuse varudest (2) Apteegiuputus linnades: tõotatud kaost uste sulgemisel ei paista (1) Majandus USA sanktsioonid paiskasid Läti sadamad kaosesse (2) Laenutingimused pensionifondiga sidunud SEB sai trahvi (1) Graafik ⟩ Coop pank tegi kahekümne aasta kehvima stardi (1) In memoriam: Keskpankur, kes seljatas kiire inflatsiooni (4) Välismaa Jaanus Piirsalu: status quo rahuldab ainsana Venemaad (13) «Kui loeksin kümme aastat Telegraphi, peaksin ka Brexitit heaks mõtteks» Saadiku sõnul on eestlastel Ühendkuningriigis hea maine Eesti-poola pere koliks Londonist ära vaid majanduse sunnil (6) Arvamus Harry Tuul: valitsuse rääkimata lugu (9) Kairi Kreegipuu, Raul Eamets: sotsiaalteadused – kelle asi? (6) Andres Herkel: kuid aina löövad, kas tead Erkki Bahovski: Sanna Marin – Soome uus nägu? (5) Juhtkiri: Kiige käekiri (6) Meie Eesti Kätlin Kõverik: Eestisse naasjad vajavad nõu ja vahendamist (1) Aimar Altosaar: vaesus ajab ära, hoolimatus ei lase tagasi tulla (2) Kultuur «Räpi tegelik essents ja eripära peitub tema ajakajalisuses» Räpparist võrsub poeet Vihanemees.com: aga kust tuleb viha? Kuldgloobuse nominent: aasta parim abielulahutus Sport Kaks Klavanit ja MM. Saalihokis, mitte jalgpallis Võrkpalliliidu president asub kandidaatidega palgakõnelustesse Venemaal võeti võistluskeeld vastu suurema hüsteeriata Tartu Uus teehoiukava lükkab Riia ringi uuendamise tulevikku Jüri Laurson: elekter hävitab ja tapab! Ilmar Part: talvelgi saab rattaga sõita (2) Rene Kiis: turul puhud juttu inimesega, poes vaikid pakendiga Ukraina lapsed ootavad abipakke, saatjad vajavad kiiresti veoautot (3) Direktori väidetav räige kõnepruuk ja kohatu käitumine peletab õpetajaid Tartu Raatuse koolist (7) Farmaatsiaprofessor Ain Raal: apteekide senine süsteem mädaneb seestpoolt (1) Jüri Talvet viib tuttavate ja sõpradega Juhan Liivi laia ilma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kairi Kreegipuu, Raul Eamets: sotsiaalteadused – kelle asi?

5 min lugemist
Rahajagamine. FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Teadusraha jagamise järgi otsustades on sotsiaalteadused Eesti riigile teistest valdkondadest palju vähem olulised, kirjutavad Tartu Ülikooli teadus-arendusprodekaan Kairi Kreegipuu ja sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Raul Eamets.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sotsiaalteadlased saavad tuld vasakult ja paremalt ning eriti drastiliselt paistab nende eitamine välja, kui hakatakse jagama riiklikku teadusraha.

Alustame mõne lihtsa näitega. Kas lugeja paneks oma auto kütusepaaki mingit välismaalt toodud väga head vedelikku, mis väidetavalt vähendab kütusekulu kaks korda? Aga kas ta sööks turul müüdavat kirjadeta tabletti, mis kaotab kõik valud täna ja tulevikus? Enamik inimesi vastaks mõlemale küsimusele nähtavasti eitavalt. Samas ehitame vapralt Eesti riiki koos kõigi tema alaosadega ilma märkimisväärse ühiskonna- ja käitumisteadusliku nõu ja analüüsita. Näiteid ei pea kaugelt otsima.

Maksupoliitilised otsused sünnivad käigu pealt, ilma mõjuanalüüsita. Tõsteti alkoholiaktsiisi, mille tagajärjel tekkis eelarvesse auk ja lokkas piirikaubandus. Mõni aasta tagasi juurutati kiiresti vajaduspõhised peretoetused – seda enne, kui valmis ministeeriumi tellitud vastav analüüs. On arusaadav, et mõnikord on tarvis kiiresti otsustada ning eeldatavasti siis selle eest ka poliitiline vastutus võtta. Kiirete küsimuste kõrval on aga olemas teemasid, mille puhul tuleb riigis tagada pidevalt ajakohane ja arenev kompetents. Mis tegelikult tagab Eesti edukuse PISA testides? Kuidas hoida ära sotsiaalne plahvatus Ida-Virumaal, kaasmaks arendusse ELi raha? Kuidas saada tehisintellekti levikust maksimaalset kasu? Kes lahendab sellega seotud eetilised ja makse puudutavad küsimused? Millise ühiskonna loovad praegused lapsed ja noored? Milline vähemuste integratsiooniskeem on tulevikku silmas pidades kõige efektiivsem? Kuidas peaks Eesti riik reageerima naaberriikide sise- ja välispoliitilistele sammudele? Kuidas inimese käest midagi küsida nii, et saada adekvaatne vastus?

10.12.2019 12.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto