Sisukord
Arvamus
Postimees
11.12.2019
Eesti Mustakivi silla tulistaja protsess algab otsast peale (1) Viimase minuti kulutused leiti valitsuse varudest (2) Apteegiuputus linnades: tõotatud kaost uste sulgemisel ei paista (1) Majandus USA sanktsioonid paiskasid Läti sadamad kaosesse (2) Laenutingimused pensionifondiga sidunud SEB sai trahvi (1) Graafik ⟩ Coop pank tegi kahekümne aasta kehvima stardi (1) In memoriam: Keskpankur, kes seljatas kiire inflatsiooni (4) Välismaa Jaanus Piirsalu: status quo rahuldab ainsana Venemaad (13) «Kui loeksin kümme aastat Telegraphi, peaksin ka Brexitit heaks mõtteks» Saadiku sõnul on eestlastel Ühendkuningriigis hea maine Eesti-poola pere koliks Londonist ära vaid majanduse sunnil (6) Arvamus Harry Tuul: valitsuse rääkimata lugu (9) Kairi Kreegipuu, Raul Eamets: sotsiaalteadused – kelle asi? (6) Andres Herkel: kuid aina löövad, kas tead Erkki Bahovski: Sanna Marin – Soome uus nägu? (5) Juhtkiri: Kiige käekiri (6) Meie Eesti Kätlin Kõverik: Eestisse naasjad vajavad nõu ja vahendamist (1) Aimar Altosaar: vaesus ajab ära, hoolimatus ei lase tagasi tulla (2) Kultuur «Räpi tegelik essents ja eripära peitub tema ajakajalisuses» Räpparist võrsub poeet Vihanemees.com: aga kust tuleb viha? Kuldgloobuse nominent: aasta parim abielulahutus Sport Kaks Klavanit ja MM. Saalihokis, mitte jalgpallis Võrkpalliliidu president asub kandidaatidega palgakõnelustesse Venemaal võeti võistluskeeld vastu suurema hüsteeriata Tartu Uus teehoiukava lükkab Riia ringi uuendamise tulevikku Jüri Laurson: elekter hävitab ja tapab! Ilmar Part: talvelgi saab rattaga sõita (2) Rene Kiis: turul puhud juttu inimesega, poes vaikid pakendiga Ukraina lapsed ootavad abipakke, saatjad vajavad kiiresti veoautot (3) Direktori väidetav räige kõnepruuk ja kohatu käitumine peletab õpetajaid Tartu Raatuse koolist (7) Farmaatsiaprofessor Ain Raal: apteekide senine süsteem mädaneb seestpoolt (1) Jüri Talvet viib tuttavate ja sõpradega Juhan Liivi laia ilma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Laurson: elekter hävitab ja tapab! 

2 min lugemist
Jüri Laurson FOTO: Margus Ansu

Kodumajapidamises suureneb iga aastaga elektriseadmete hulk, mis kergendab majapidamistöid ja säästab aega. Seejuures on tähtis, et elektriseadmete kasutamisel peetaks kinni seadme ohutusnõuetest, mille vähene tundmine ja ettevaatamatus või lausa eiramine on sage tulekahjude ja raskete õnnetusjuhtumite põhjus.

Tarbijale on aeg-ajalt vaja meelde tuletada, kuidas elektriseadmeid ohutult kasutada ja kuidas vajaduse korral kannatanut abistada.

Suure hulga elektriõnnetuste peamine põhjus on ülekoormatud elektrijuhtmestik. Paljudes vanades majades aga on amortiseerunud elektripaigaldis, mis ei kannata tänapäevaste elektriseadmete ja kütteseadmete kasutamist, nagu elektripliit, pesumasin, nõudepesumasin, veekeedukann, külmik, triikraud, tihti veel korraga.

Maanduskontaktiga pistikupesa vanemate eramute ja kortermajade elektripaigaldises sootuks puudub. Juba enne nüüdisaegse elektriseadme muretsemist tuleb kaaluda, kas on vaja elamu elektripaigaldis renoveerida. Selleks aga tuleb koostada projekt, kus oleks arvesse võetud ka seadme ohutuse seaduse sätteid ning kehtivaid standardeid.

Elektriohutuse teavet on tavatarbijal raske kätte leida. Ometi on elekter eriti suure ohuga kaup, mida inimesed iga päev kasutavad.

Vanade eramute ja kortermajade elektripaigaldise renoveerimine tänapäeva nõuete järgi nõuab suuri investeeringuid, seega peaks ka riik elektripaigaldise ohutusesse panustama.

Elektriohutuse teavet on tavatarbijal raske kätte leida. Ometi on elekter eriti suure ohuga kaup, mida inimesed iga päev kasutavad. Viiekümne aasta eest koostas ettevõte Energiamüük tarbijatele elektrienergia kasutamiseks kümnepunktilise lihtsa meelespea, mis anti elektrilepinguga kaasa. Näiteks oli punktis kolm kirjas, et elektrijuhtmestiku remonti peavad tegema elektrikud – spetsialistid, kes peavad silmas pidama vajalikke tehnilisi nõudeid. See nõue kattub ju ka tänapäeva elektriohutusnõudega.

Oma kodu turvalisuse eest on vastutus pandud omanikule, kuid tavakodanikul puudub võimalus tutvuda vajaliku kirjandusega – raamatukaupluste riiulitel seda pole. Samas öeldakse, et seaduse mittetundmine ei vabasta karistusest. Tundub, et elektriohutuse nõuete täitmisest kinnipidamist jälgivad ametkonnad on arusaamisel, et tänapäeval kasutavad kõik elektritarbijad internetti ja leiavad vajaliku teabe sealt. Paraku peaaegu kolmandik maaelanikest ja viiendik linnaelanikkonnast ei kasuta internetti, eriti puudutab see eakaid.

Viimane elamute elektripaigaldist käsitlev teaberaamat «Elamute elektripaigaldised» kannab aastaarvu 2005. Elektriohutuse ja tuleõnnetuste vähendamiseks on vajalik, et kirjandus elektriohutuse kohta jõuaks elektritarbija kätte. Sellega peaks tegelema Eesti Energia tütarettevõte Elektrilevi.

Seotud lood
10.12.2019 12.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto